Ana SayfaGüncelBekçilere polisiye yetkiler: “Türkiye adım adım güvenlik devletine dönüşüyor”

Bekçilere polisiye yetkiler: “Türkiye adım adım güvenlik devletine dönüşüyor”

HABER MERKEZİ – Önümüzdeki hafta Meclis’e gelmesi beklenen ve bekçilere geniş yetkiler sunan yasa teklifine şerh düşen muhalefet partilerinden HDP’nin Siirt Milletvekili Danış-Beştaş, polislerin tüm yetkilerinin bekçilere de verileceğine dikkat çekti. Bekçilik sistemi ile koruculuk sistemi arasında benzerlik olduğuna işaret eden HDP’li vekil, “Türkiye adım adım bir güvenlik devletine dönüşüyor” dedi.

Bekçilere durdurma, kimlik sorma, sorgulama ve silah kullanma gibi geniş yetkiler getirecek yasa teklifinin önümüzdeki hafta Meclis Genel Kurulu’na getirilmesi bekleniyor.

Muhalefet partilerinin şerh düştüğü tasarıyı, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş Mezopotamya Ajansı’ndan Diren Yurtsever’e değerlendirdi.

Bekçilerin kimlik sorma ve araç durdurma gibi yetkileri fiilen kullandıklarını söyleyen Danış-Beştaş, düzenlemeyle bu yetkilerin kanunlaştırılmak istendiğini ifade etti.

AKP’nin gündeme getirdiği bekçilik sisteminin tarihsel arka planına bakılması gerektiğine işaret eden HDP’li vekil, “Genel hatları ile AKP çözüm sürecini bitirdiğinde ‘Çöktürme Planı’ ile Kürt muhalefetini, HDP’yi ve bununla birlikte bütün toplumsal muhalefet odaklarını etkisiz kılma, kendi iktidarını muhalefetsiz bir şekilde devam ettirme çabasını ortaya koydu” dedi ve ekledi:

“2015’te ‘Çöktürme Planı’ ile birlikte ‘İç Güvenlik Paketi’ gibi polise inanılmaz yetkiler veren bir düzenleme geçirdi. Bir geri, iki ileri adımlarla, toplumsal muhalefeti susturma ve kendi tabanını konsolide etme çabasını gösteriyordu.”

AKP lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 14 Temmuz 2016’da “Askere yargı zırhı” getiren yasayı onayladığını ve bir gün sonra 15 Temmuz darbe girişiminin gerçekleştirildiğini söyleyen Danış-Beştaş, “Sonrasında 2016’da jandarmaya geniş yetkiler veren yeni bir düzenleme Meclis’ten geçti. Aslında orada da 15 Temmuz’a giderken bir anlamda AKP’nin kendisine yönelik iç muhalefeti gördüğünü ve buna yönelik kendince önlemler alma çabası olduğunu söyleyebiliriz” diye belirtti.

Danış-Beştaş, “Akabinde zaten 15 Temmuz, ilan edilen bir OHAL ve tamamen demokrasinin, anayasanın, hak ve özgürlüklerin askıya alındığı bir dönem yaşadık. Ve bu dönem hala devam ediyor” şeklinde konuştu.

‘Keyfiyet başka bir aşamaya evirilecek’

Sözlerini “Şimdi önümüze polislerin tüm yetkilerini bekçilere veren bir yasa geldi. Türkiye adım adım bir güvenlik devletine dönüşüyor” diye sürdüren HDP’li vekil, “Hiçbir güvenlik tedbiri, AKP’nin kendisini güvende hissetmesine yetmiyor. Çünkü AKP şunun gayet farkında: Bu baskı uygulamaları olmasa, toplumdaki memnuniyetsizlik, itirazın dozunun ne kadar yüksek olduğunu en az bizim kadar iyi biliyor” dedi.

“Bekçilik sistemi de AKP’nin kendini katiyen güvende hissetmediğini, korkularının çok büyük olduğunu ve bu korkuları bertaraf etmek için yeni yeni sistemlere ihtiyaç duyduğunu ortaya koyuyor. Bekçilikle de tam anlamıyla vatandaşı zaptu rat altına alma, sesini daha çok kısma, daha çok korkutma çabası içindeler.”

Bekçilerin yeni yetkileriyle tam bir polis olacağını söyleyen Danış-Beştaş, “Keyfiyet şu anda zaten çok yüksek bir oranda seyrediyor ama bekçilerin bu yetkileri ile beraber artık keyfiyet başka bir aşamaya evirilecek, yani kaosa evirilecek” diye belirtti.

‘Korkunç sonuçlara yol açabilir’

Bekçilik sistemi ile koruculuk sistemi arasında benzerlik olduğuna da işaret eden Danış-Beştaş, sözlerini şöyle tamamladı:

“Korucular, kadına yönelik cinayet, tecavüz, kaçırma olaylarında elindeki silahı yetki olarak kabul edip, ‘her türlü şeyi yapabilirim’ diyebiliyor. Bekçiler de bunu yapacak. Bekçiler, AKP’nin kadrolarından oluşuyor. Tek bir amaçla hareket edecekler, ‘bana bu yetki verildi, ben devletimi koruyacağım’ şeklinde.
“Ama bu bir süre sonra o kişisel iktidarını ve komplekslerini vatandaşa yansıtma haline dönüşecek. Bir kişiye taşıyamayacağı bir yetki verirseniz, bu çok korkunç sonuçlara yol açabilir ve başka bir suç aygıtına dönüşebilir. Bekçiler, potansiyel bir suç örgütü olma eğilimini taşıyacak.”
Önceki Haber
DEM Müzik Merkezi'ne polis baskını: İki sanatçı gözaltında
Sonraki Haber
İş cinayetleri: Ocak'ta ikisi sendikalı 112 işçi hayatını kaybetti