Ana SayfaGüncelKongreye gidecek HDP’lilerin otobüsleri haczedildi

Kongreye gidecek HDP’lilerin otobüsleri haczedildi

HABER MERKEZİ – HDP’nin yarın Ankara’da yapılacak kongresine katılmak üzere Van’dan yola çıkan partililerin kiraladığı 3 otobüsün yola çıkmasına “hacizli” oldukları ileri sürülerek polislerce izin verilmedi. Batman’dan Ankara’ya gitmek isteyenler de kent çıkışında durdurulup, GBT kontrolünden geçirildi. Yapılan kontrollerde bir HDP’li gözaltına alındı.

HDP’nin yarın Ankara’da yapılacak 4. Büyük Olağan Kongresi’ne katılmak için bugün sabah saatlerinde Van’dan yola çıkan partilileri taşıyan 3 otobüs engellendi.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, kentin Erciş ilçesinde, kongreye gidecek partililerin kiraladığı özel bir firmaya ait 2 otobüsün “hacizli” olduğunu ileri süren polisler, otobüslerin otogardan çıkışına izin vermedi. Otobüslerin içerisindeki partililer aşağıya indirdi.

Durdurularak el konulan otobüslerin şoförleri, yasal hiçbir sorunun olmadığını ve tamamen keyfi bir durumun söz konusu olduğunu ifade etti.

Benzer şekilde Çaldıran ve Muradiye ilçelerinden kongreye gidecek HDP’lileri taşıyan başka bir otobüs de Muradiye’nin Ünseli Mahallesi’nde bulunan Jandarma Arama Noktası’nda durduruldu.

Askerler burada da otobüsün “hacizli” olduğunu ileri sürerek, yola devam etmelerine izin verilmeyeceğini söyleyip, partilileri aşağıya indirdi.

Duruma tepki gösteren bazı partililer, başka bir araç bulunana kadar yolu yaya yürüdü.

Haciz kararı 21 Şubat’a ait

Maruz kaldıkları engellemeye dair ajansa konuşan HDP Muradiye İlçe Eşbaşkanı Vahyettin Uca, söz konusu haciz kararının 21 Şubat’a ait olduğunu belirtti.

Uca, “Ankara’ya gireceğimiz zaman araç trafikten men ediliyor, bu açıkça bizim Ankara’ya gitmemizi önlemek için yapılan bilinçli bir harekettir. Bizler bu olaydan sonra arkadaşlarımızla görüştük ve bize Van’dan yeni bir araç gönderecekler. Araç bize yetişene kadar yolumuza yaya olarak devam edeceğiz” dedi.

Batman’da da “bugüne özel” GBT kontrolü

Batman’da da HDP’liler engellemelerle karşılaştı. Otobüslere binerek Ankara’ya doğru yola çıkan partililerin bulundukları araçlar, kent çıkışında kendileri için bugün özel olarak oluşturulan kontrol noktasında polislerce durduruldu.

Otobüslerdeki partililerin nüfus cüzdanlarını toplayan polisler Genel Bilgi Taraması (GBT) yaptı.

Yapılan kimlik sorgusunda Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Batman eski il yöneticilerinden Mehmet Habip Çelebi, hakkında ‘yakalama kararı’ olduğu gerekçesiyle otobüsten indirilerek gözaltına alındı.

Yapılan GBT kontrolü sonrası partililer Ankara’ya doğru yollarına devam etti.


Kongre öncesi operasyonlar: Bu kez adres Mersin, çok sayıda HDP’li yönetici gözaltında
Önceki Haber
Aydın ve sanatçılardan Grup Yorum'a destek için dönüşümlü açlık grevi
Sonraki Haber
HDP'de eş başkanlık için Sancar ve Buldan aday