Ana SayfaDünyaCorona virüsü: Ülke ülke son durum

Corona virüsü: Ülke ülke son durum

“HABER MERKEZİ – Çin’de ortaya çıkan ve 80’in üzerinde ülkeye yayılan yeni tip Corona virüsünden hayatını kaybedenlerin sayısı 3 bin 300’ü aştı. Dünya genelindeki vaka sayısı da 96 bini geçti. Özellikle İtalya, İran ve Güney Kore’de yayılma hızı artan salgının etkilediği ülkelerdeki son durumu aktarıyoruz.

Çin’in Hubei eyaletine bağlı Wuhan kentinde 12 Aralık 2019’da ortaya çıkan, Covid-19 olarak adlandırılan yeni tür Corona virüsünden hayatını kaybedenlerin sayısı artıyor.

Virüsün yayıldığı 80 civarındaki ülkede toplam vaka sayısı 96 bini aşarken, yaşamını yitirenlerin sayısı da 3 bin 300’ü geçti.

Çin anakarasında yaşamını yitirenlerin sayısı 3 binin üzerinde, ancak ülkede yeni virüs vakaları her geçen gün azalıyor.

Çin’den sonra ölümlerin en çok yaşandığı ülkeler ise Güney Kore, İran ve İtalya.

Fotoğraf: Reuters

Saat 21.03 itibariyle bazı ülkelerdeki Corona virüsü vakaları ve buna bağlı ölümler:

 • Çin: 80.411 vaka / 3.013 ölüm
 • Güney Kore: 6.088 vaka / 35 ölüm
 • İtalya: 3.858 vaka / 148 ölüm
 • İran: 3.513 vaka / 107 ölüm
 • Japonya: 360 vaka / 6 ölüm
 • Fransa: 377 vaka / 6 ölüm
 • Almanya: 482 vaka / Ölüm yok
 • İspanya: 259 vaka / 3 ölüm
 • ABD: 176 vaka / 11 ölüm
 • Singapur: 117 vaka / Ölüm yok
 • Hong Kong: 105 vaka / 2 ölüm
 • İsviçre: 95 vaka / 1 ölüm
 • Britanya: 90 vaka / Ölüm yok
 • Avustralya: 52 vaka / 2 ölüm
 • Tayland: 47 vaka / 1 ölüm
 • Tayvan: 44 vaka / 1 ölüm
 • Irak: 35 vaka / 2 ölüm
 • San Marino: 21 vaka / 1 ölüm
 • Filipinler: 3 vaka / 1 ölüm

Virüs vakalarının görüldüğü diğer ülkeler ise şöyle:

Norveç, Kuveyt, Bahreyn, Malezya, Hollanda, İsveç, Kanada, Avusturya, Hindistan, Birleşik Arap Emirlikleri, İzlanda, Belçika, Vietnam, Umman, İsrail, Lübnan, Cezayir, Macau, Ekvador, Danimarka, Hırvatistan, Yunanistan, Çekya, Katar, Finlandiya, İrlanda, Belarus, Pakistan, Portekiz, Meksika, Romanya, Senegal, Brezilya, Yeni Zelanda, Azerbaycan, Rusya, Gürcistan, Endonezya, Macaristan, Estonya, Mısır, Litvanya, Kamboçya, Arjantin, Suudi Arabistan, Slovenya, Kuzey Makedonya, Afganistan, Dominik Cumhuriyeti, Ukrayna, Lihteştayn, Foroe Adaları, Lüksemburg, Andora, Nijerya, Şili, Fas, Nepal, Ürdün, Polonya, Letonya, Tunus, Sri Lanka, Bosna Hersek, Güney Afrika.


Sağlık Bakanı’ndan ‘Corona’ çağrısı


İtalya ve İran’da okullar kapatıldı

Fotoğraf: EPA

Virüsün hızla yayıldığı İtalya’da bugünden itibaren tüm okulların ve üniversitelerin 15 Mart’a kadar kapatıldığı açıklandı.

Virüsün yayılmasının önüne geçmek amacıyla alınan tedbirler kapsamında Mart boyunca bütün Serie A maçlarının seyircisiz oynanmasına da karar verildi.

İran’da da Corona virüsü nedeniyle okullar ve üniversiteler 20 Mart’a kadar tatil edildi.

Kum kentinde ise virüs ile mücadele kapsamında devlet daireleri, okullar ve bankalar, dezenfeksiyon çalışması için 7 Mart’ta tatil edilecek.

290 milyon öğrencinin eğitimi aksadı

Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), Corona virüsü salgını nedeniyle 290 milyonu aşkın öğrencinin eğitiminin aksadığını açıkladı.

Salgın nedeniyle 13 ülkede okulların kapatıldığı belirtildi. Bu ülkeler şöyle: Ermenistan, Azerbaycan, Bahreyn, Çin, Kuzey Kore, İran, Irak, İtalya, Japonya, Kuveyt, Lübnan, Moğolistan, Birleşik Arap Emirlikleri.

UNESCO Genel Direktörü Audrey Azoulay, ”Sağlık ya da başka krizler yüzünden okulların geçici olarak kapanması maalesef yeni değil ama mevcut aksamanın küresel boyutu ve hızı düşünüldüğünde bu aksamanın uzaması eğitim hakkını tehlikeye atar” uyarısında bulundu.

UNESCO, eğitim ve öğretimin devamlılığının sağlanmasına yönelik stratejileri ele almak için eğitim bakanları düzeyinde 10 Mart’ta acil toplanacak.

California’da acil durum ilan edildi

ABD’nin California eyaletinde, ilk kez bir kişinin Corona virüsü nedeniyle hayatını kaybetmesinin ardından eyalette acil durum ilan edildi.

ABD’de virüse bağlı ölümlerin sayısı 11.

Avrupa Parlamentosu ziyaretlere kapatıldı

Öte yandan ilk kez Belçika’nın başkenti Brüksel’deki Avrupa Birliği kurumlarında çalışan bir kişide de Corona virüsü görüldüğü açıklandı.

Bunun üzerine Avrupa Parlamentosu (AP), 3 hafta boyunca dışarıdan ziyaretlere kapatıldı.

Türkiye üzerinden Singapur’a giden yolcuda ‘Corona’ tespit edildi

Salı günü İstanbul’dan Singapur’a giden bir yolcuda yeni tip Corona virüsü çıktığı bildirildi.

Singapur Ulaştırma Bakanlığı’nın sitesinden yapılan duyuruda, “Sağlık bakanlığı Corona virüsü testi pozitif çıkan yolcuyla bulaşıcı safhada temasta bulunmuş olabilecek uçaktaki diğer yolcularla ilgili çalışmalar başlattı” denildi.

Reuters’a konuşan Türkiye’den bir yetkili, Corona virüsü tespit edilen yolcunun Türkiye vatandaşı olmadığını ve başka bir şehirden İstanbul’da aktarma yapıp Singapur’a uçtuğunu söyledi.

Singapur ise TK54 sefer sayılı Türk Hava Yolları’na ait yolcu uçağını yolcusuz olarak İstanbul’a geri gönderdi.

Pilot ve mürettebatın Corona virüsü testlerinin negatif çıktığı da açıklandı.


“Er ya da geç Corona Türkiye’ye girecek, yayılmaması sağlanırsa kayıpsız atlatılacak”

Sağlık Bakanlığı’ndan ‘Corona’ broşürü

TTB Corona’ya karşı yurttaşların alabileceği önlemleri sıraladı


Karınca, BBC, AFP, Sputnik, AP

PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
İdlib krizi: Putin-Erdoğan görüşmesinden ateşkes çıktı
Sonraki Haber
Üçüncü cemre toprağa düştü, bahar müjdelendi