Ana SayfaÇalışma YaşamıSokağa çıkma yasağı 18-20 yaş arasındaki işçileri kapsamayacak

Sokağa çıkma yasağı 18-20 yaş arasındaki işçileri kapsamayacak

HABER MERKEZİ – İçişleri Bakanlığı, 20 yaş altına getirilen sokağa çıkma yasağının, 18-20 yaş aralığında olup kamuda, özel sektörde çalıştıklarını belgeleyenler ve mevsimlik tarım işçilerini kapsamayacağını açıkladı.

İçişleri Bakanlığı, 20 yaş altındakilere Corona virüsü salgınına karşı önlemler kapsamında getirilen sokağa çıkma yasağıyla ilgili istisnaları içeren ek genelge yayınladı.

Valiliklere gönderilen genelgeye göre; 18-20 yaş arasında olup kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlar, özel sektörde düzenli çalıştığını sosyal güvenlik belgesiyle ortaya koyanlar ile mevsimlik tarım işçileri sokağa çıkma yasağından muaf tutulacak.

Sokağa çıkma yasağından muaf tutulanlar, istisna kapsamında olduklarını kanıtlayacak belgeleri yanlarında bulundurmak ve denetimler sırasında bu belgeleri göstermek zorunda olacak.

Genelgede, 3 Nisan’da valiliklere, “Şehir Giriş/ Çıkış Tedbirleri ve Yaş Sınırlaması” ile ilgili genelge gönderildiği ve bazı yeni tedbirlerin alınarak uygulanmaya başlanıldığı hatırlatıldı.

Bu kapsamda alınan 01.01.2000 sonrasında doğanların sokağa çıkmalarını geçici olarak yasaklayan düzenlemenin, uygulamada bazı tereddütlere neden olduğu savunuldu.

Bu tereddütlerin giderilmesi ve uygulama birliğinin tesis edilmesi amacıyla, 18-20 yaş arasındakiler için hangi durumlarda istisna getirileceği belirtildi ve 81 il valiliğine gönderilen genelgede şöyle denildi:

  • Kamu kurum ve kuruluşlarında memur, sözleşmeli personel veya işçi statüsünde görevli olanlar,
  • Özel sektörde düzenli bir işe sahip olan ve sosyal güvenlik kayıt belgesi ile bu durumu belgeleyenler,
  • Tarımsal üretimin sürekliliği açısından önemli bir fonksiyona sahip olan ve iller arasındaki planlama, seyahat ve konaklama koşulları 03.04.2020 tarih ve 6202 sayılı Genelgemiz ile düzenlenen mevsimlik tarım işçileri, 03.04.2020 tarih ve 6235 sayılı sayılı Bakanlık Genelgesi ile getirilen sokağa çıkış yasağından muaf tutulacak. Bu istisnalar 01.01.2002 tarihinden sonra doğanlara (18 yaşından küçüklere) uygulanmayacak.Önceki Haber
'Sağlık Bakanlığı çalışanlar arasında ayrım yapıyor, bize virüs testi yapılmadı'
Sonraki Haber
93 ilaç daha geri ödeme listesine alındı