Ana SayfaGüncelUNICEF: Aşısı kampanyalarının ertelenmesi 117 milyon çocuğu etkileyebilir

UNICEF: Aşısı kampanyalarının ertelenmesi 117 milyon çocuğu etkileyebilir

HABER MERKEZİ – Covid-19 salgını nedeniyle 24 ülkede kızamık aşısı kampanyalarının ertelendiğine dikkat çeken UNICEF, kampanyaların ertelenmesinin 117 milyon çocuğu etkileyebileceği uyarısında bulundu.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), yeni tip Corona virüsü (Covid-19) salgını nedeniyle kızamık aşısı kampanyalarının ertelenmesiyle ilgili uyarıda bulundu.

UNICEF’ten yapılan açıklamada, koronavirüs salgını yüzünden 24 ülkede kızamık aşısı kampanyalarının ertelendiğine dikkat çekildi.

Aşı kampanyalarının ertelenmesinin 117 milyondan fazla çocuğu etkileyeceği uyarısının yapıldığı açıklamada, önemli aşı hizmetlerinin korunması ve devam etmesi gerektiği vurgulandı.

50 yıldan daha uzun bir süredir güvenli ve etkili bir aşısı bulunmasına rağmen kızamık vakaları, son yıllarda artış gösterdi ve 2018 yılında, çoğunluğunu çocukların ve bebeklerin oluşturduğu tamamı önlenebilir 140 binden fazla kişi hayatına kaybetti.

12 aylıktan daha küçük çocukların kızamık nedeniyle hayatını kaybetme riski daha yüksek, ve kızamık virüsünün dolaşımı engellenmezse kızamığa maruz kalma riski her gün daha da artıyor.

Bunun başlıca nedenlerinden biri olarak da aşı karşıtlığı nedeniyle aşı yaptırmamak gösteriliyor.

Son olarak, İstanbul Aile Hekimleri Derneği (İSTAHED) Aşı Çalışma Grubu Genel Sekreteri Dr. Hamza Özdemir Türkiye’de aşı karşıtlığı nedeniyle geçen yıl 2 bin 666 kızamık vakası olduğunu söylemişti.

Kızamık nedir?

Kızamık veya tıbbı ismiyle rubeola, solunum sisteminde başlayan viral bir enfeksiyon.

Kızamığa paramiksovirüs ailesinden bir virüs neden olur.

Kızamık virüsü önce solunum yoluna, sonunda da kan dolaşımı yoluyla vücudun diğer bölgelerine yayılıyor.

Oldukça bulaşıcı olan bu hastalık sadece insanlarda görülüyor.

Güvenli ve etkili bir aşı olmasına rağmen, dünya çapında hala önemli bir ölüm nedeni olmaya devam etmektedir.
Önceki Haber
Cenazenin PTT’yle gönderilmesi hakkında suç duyurusu
Sonraki Haber
Bakan Koca'nın anlattığı 'filyasyon' nedir ve Türkiye'de nasıl uygulanıyor?