Ana SayfaGüncelÖHD: Lice’de 250 mezar tahrip edildi

ÖHD: Lice’de 250 mezar tahrip edildi

HABER MERKEZİ – ÖHD, Diyarbakır Lice’de tahrip edilen 250 mezarlığa ilişkin rapor hazırladı. Mezarlıkların belli aralıklarla saldırıya uğradığını kaydeden dernek üyesi avukat Baver Mızrak, cenazelere yapılanların “düşmanlık hukuku” bağlamında değerlendirilebileceğini söyledi.

Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) heyeti, Diyarbakır’ın Lice ilçesine bağlı Yolçatı Mahallesi’ndeki mezarlığa dönük saldırılara ilişkin rapor hazırladı.

Heyette yer alan ÖHD Diyarbakır Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Av. Baver Mızrak, Mezapotamya Ajansı’na yaptığı açıklamada, cenazelere ve mezarlıklara yönelik son birkaç ayda ciddi saldırıların yapıldığını söyledi.

Baver Mızrak

Bu saldırıları “Kürtlere karşı düşmanlık hukukunun göstergesi” olarak değerlendiren Mızrak, PKK Lideri Abdullah Öcalan ile devlet arasında 2013 ve 2015 yılları arasında yürütülen diyalog görüşmelerinin sonlandırılmasının ardından cenazelere ve mezarlıklara yönelik saldırıların arttığını dile getirdi.

“Diyarbakır’da Lice ve Silvan’da, Van Erciş’te, Hakkari Yüksekova’da, Bingöl’de, Muş Malazgirt’te, Batman Hasankeyf’te bu cenazelere ve mezarlıklara yönelik saldırıların olduğunu tespit ettik. Muhtemelen haberimizin olmadığı ve tespit edemediğimiz daha birçok durumla karşı karşıya kalacağız.”

Lice’de 29 Mayıs’ta saldırının yapıldığı mezarlıkta yaptıkları incelemeleri de anlatan Mızrak, bu mezarlığın ‘çözüm süreci’ zamanında yapıldığını ve 250’yi aşkın cenaze bulunduğunu ifade etti.

“Çözüm sürecinin bitirilmesiyle birlikte, burası yılda bir iki defa saldırıya uğruyor. Ailelerin bize aktardıklarına göre operasyon sonrası dönen askerler, her defasında bir iki mezarlığı tahrip ediyorlar. Ama biz en son yaptığımız incelemede, 250 mezarlığın hepsinin çevresinin başlıklarının kırılmış olduğunu tespit ettik.”

Avukat Mızrak, Silvan’da mezarlıklara ilişkin ise aileleri karakola çağırdıklarını, karakola giden ailelerin de tehdit ve hakaretlere maruz kaldıklarını dile getirdi.

Karakolların ailelere, mezarlıkların yıkılması yönünde talimat verdiklerini, aksi taktirde gözaltına alınacakları tehditlerinde bulunduklarını aktaran Mızrak, şunları söyledi:

“Bu süreç sonucunda savcılığın bütün mezarlık sahiplerine örgüt propagandasından dolayı soruşturma başlattığını görüyoruz. Soruşturmalara bakıldığı zaman mezarlıklara ilişkin yönetmeliklerden bahsediliyor. Yönetmeliğe aykırı mezar başlığı olduğundan bahsediliyor. Ancak yönetmeliğe baktığımız zaman böyle bir unsur da söz konusu değil.”

Uluslararası kuruluşlara başvuru

Mızrak, saldırılarda “tehdit” ve “hakaret” suçlarının yanı sıra “kişinin hatırasına hakaret ve işkence” suçunun da işlendiğini söyledi.

Konuya ilişkin Avrupa parlamentosu, Avrupa Konseyi, Birleşmiş Milletler ve uluslararası kuruluşlara başvuru yapacaklarını paylaşan Mızrak, aile ve hak örgütlerine de çağrıda bulundu.

“Buradan ailelere de çağrımızdır; Eğer bu sürecin takipçisi olmak istiyorlarsa, ailelere sonuna kadar destekte bulunacağız. ÖHD olarak başvuruları almaya hazırız. Ayrıca tüm sivil toplum örgütü, sendika, aydın, yazar tüm kesimlere de çağrımızdır; Bu insanlık dışı, hiçbir dinde ve inançta yeri olmayan uygulamalara son vermek için dayanışmalarını bekliyoruz.”
Previous post
Bitlis'te birçok yerleşim yerinde sokağa çıkma yasağı
Next post
'Ev baskınında polisler köpekleri işkencede kullandı'