Ana SayfaGüncelTutuklu gazeteci Aziz Oruç’la dayanışma kampanyası

Tutuklu gazeteci Aziz Oruç’la dayanışma kampanyası

HABER MERKEZİ – Gazeteci Aziz Oruç, 7 aydır “örgüt üyeliği” ve “örgüt propagandası” iddialarıyla tutuklu. Hakim karşısına çıkacağı ilk duruşma Salı günü yapılacak. MLSA, Oruç’la dayanışma göstermek isteyen herkesi 20 Temmuz’da sosyal medya üzerinden “#AzizOruçGazetecidir” hashtag’i ile destek olmaya çağırıyor.

Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde 2019’un Aralık ayında gözaltına alındıktan sonra tutuklanarak Patnos L Tipi Cezaevi’ne gönderilen gazeteci Aziz Oruç, yedi aydır tutuklu bulunuyor.

“Örgüt üyeliği” ve “örgüt propagandası” iddialarıyla yargılancak olan Oruç’un ilk duruşması, 21 Temmuz Salı günü Ağrı 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılacak.

“Aziz Oruç’u yalnız bırakmıyoruz” diyen Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA), dayanışma göstermek isteyen herkesi 20 Temmuz Pazartesi akşamı saat 20:00’de #AzizOruçGazetecidir hashtag’i ile Twitter’da destek olmaya çağırıyor.

Ne olmuştu?

Hakkında açılan davalardan dolayı yaklaşık 3 yıl Irak Kürdistan Bölgesi’nde yaşayan Oruç, Avrupa’ya gitmeye çalışırken, İran üzerinden geçtiği Ermenistan kapısında gözaltına alınmıştı.

Gözaltında sık sık Ermenistan polisinin şiddetine maruz kaldığı, daha sonra İran askerine teslim edildiği, İran’da da 2 gün boyunca işkenceye uğradığı ortaya çıkmıştı.

10 Aralık’ı 11 Aralık’a bağlayan gece ise ayakları çıplak ve üstü başı paramparça edilmiş halde tel örgülerin üzerinden Türkiye tarafına atılmıştı.

Aziz Oruç, 11 Aralık’ta kentten çıkmak üzere Doğubayazıt-Ağrı karayolunda araç beklerken, polisler tarafından yere yatırılarak gözaltına alınmıştı.

Oruç’la birlikte gözaltına alınan HDP Doğubayazıt İlçe Eşbaşkanı Abdullah Ekelek ve aynı anda evi ile işyeri basılarak gözaltına alınan Muhammet İkram Müftüoğlu, bir gün sonra çıkarıldığı mahkemece “Aziz Oruç’a yardım ve yataklık ettikleri” gerekçesiyle tutuklanmıştı.

İçişleri Bakanlığı tarafından “terörist” olarak lanse edilse de meslektaşları “Oruç’un gazeteciliğine şahidiz” demişti.

Oruç, Doğubayazıt Sulh Ceza Hakimliği tarafından 18 Aralık 2019’da, “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklanmıştı.

6 ay boyunca iddianame hazırlanmasını bekledi. 8 Haziran’da hazırlanan iddianamede, Oruç’un ülkeye yasadışı bir şekilde girişinin “örgüt üyesi olduğu hususunu gösterdiği” ileri sürülmüştü.

Öte yandan gazeteci Oluç, 2 Mart’ta “örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla daha önceden açılmış başka bir davadan ertelemesiz 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

2013 yılında KHK ile kapatılan Dicle Haber Ajansı’nda (DİHA) çalıştığı dönem boyunca yaptığı haberler delil gösterilerek hakkında pek çok dava açılan Oruç’un Diyarbakır ve İstanbul’da görülmekte olan davaları da sürüyor.

Gazeteci Oruç’un 2012 yılında aldığı 6 yıl 3 ay hapis cezası ise halen Yargıtay’da.

Previous post
HDP ve DBP'den Rojava Devrimi için kutlama mesajları
Next post
Suruç Aileleri İnisiyatifi, topladıkları oyuncakları mülteci çocuklara ulaştırdı