Ana SayfaToplumsal CinsiyetGülistan Doku’nun ablası: Suda olmadığına göre Gülistan’ı ya öldürdüler ya da bir yerde tutuyorlar

Gülistan Doku’nun ablası: Suda olmadığına göre Gülistan’ı ya öldürdüler ya da bir yerde tutuyorlar

HABER MERKEZİ – Dersim’de Ocak ayından bu yana kendisinden haber alınamayan Gülistan Doku’nun bulunması için sürdürülen arama çalışmaları sonlandırılmıştı. Gülistan’ın ablası Aygül Doku, kardeşinin suda olmadığına göre iki ihtimal olduğunu söyledi: “Ya Gülistan bugün zorla bir yerde tutuluyor ya da bizim Gülistan’ımızı öldürdüler.” İçişleri Bakanı Soylu’ya da seslenen abla Doku, baş şüpheli Zaynal Abarakov ve babasının gözaltına alınıp, sorgulanmasını istedi.

Dersim’de Munzur Üniversitesi öğrencisi Gülistan Doku, 5 Ocak’tan bu yana kayıp.

228 gündür haber alınamayan 21 yaşındaki Gülistan’ın kaybolmasıyla ilgili soruşturmada arama çalışmaları 18 Ağustos itibariyle sonlandırılmıştı.

Arama çalışmalarının sona erdirilmesinin ardından Gülistan’ın ablası Aygül Doku, Uzunçayır Baraj Gölü kıyısında açıklama yaptı.

Gülistan’ın intihar ettiğine inanmadıklarını söyleyen Aygül Doku, “Ama ısrarla suda denildi ve bunun üzerine suda Türkiye’nin arama kurtarmada en iyi ekiplerince çok ciddi ve titiz bir arama yapıldı” dedi ve ekledi:

Daha sonra şöyle baktığımız zaman bütün o aramalara rağmen bir sonuç alamadık çünkü Gülistan suda yoktu. Peki şimdi ne olacak?

“Zaynal Abakarov ve babası gözaltına alınıp sorgulanmalı”

Gülistan’ın kaybolmadan önce darp edildiğini ve zorla araca bindirilmeye çalışıldığını söyleyen Aygül Doku, sözlerini şöyle sürdürdü:

Biz ilk günden itibaren diyoruz, kızımız kaybolmadan bir gece önce darp edildi, zorla araca bindirilmeye çalışıldı, kızımız sabah tehdit edilmeye çalışıldı.

O ailenin ve baş şüphelinin üzerine gidilmesini istedik. Israrlarımıza rağmen su üzerinde duruluyordu. Bugün bu saatten sonra ne yapılacak, ne olacak gerçekten çok merak ediyorum.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya da seslenen abla Doku, şunları söyledi:

Lütfen artık Zaynal Abarakov ve babasının gözaltına alınıp sorgulanmasını istiyoruz. Çünkü bizim kızımız gece onların evindeydi, sabah yine baş şüpheliden ayrıldı, şu anda akıbetini bilmiyoruz.

Gülistan suda yok. O zaman iki ihtimal kaldı: Ya Gülistan bugün zorla bir yerde tutuluyor ya da bizim Gülistan’ımızı öldürdüler.

“Dersim küçük bir kent, her yerde kameralar var”

Aygül Doku, Dersim’in küçük bir kent olduğunu ve her yerde kontrol noktası ve MOBESE kameralarının bulunduğunu söyleyerek, şunları kaydetti:

Dersim küçük bir kent, her yerde kameralar var. Böyle bir durumda cinayeti çözmek ya da bir kızın akıbetini, yaşayıp ya da yaşamadığını öğrenmenin çok zor olmadığını düşünüyorum.

Devlet yetkililerinden bu olayın en kısa sürede çözülmesini istiyoruz. Çünkü biz gerçekten çok yorulduk. Bunca güvenlik tedbirine rağmen, bunca kameraya rağmen bu olay neden aydınlatılamıyor anlayamadık.

Aygül Doku ayrıca, arama çalışmalarına katılan dalgıçların kendisine ‘Gülistan suda olsaydı 1 hafta içinde bulurduk’ dediğini de söyledi.


“Gülistan’ın kaybedilme, kaçırılma ve öldürülme ihtimalleri üzerinde durulmalı”

Polis raporu düzmece çıktı: Gülistan Doku o saatte yaşıyormuş

Gülistan Doku’nun kaybolmadan önce alıkonulduğu ortaya çıktı
Önceki Haber
Rabia Naz soruşturması: Takipsizlik kararı itirazına ret
Sonraki Haber
HDP, "Demokratik Mücadele Programı’nın üçüncü aşamasının startını İstanbul'da verdi