Ana SayfaToplumsal Cinsiyet“Gülistan’ın kaybedilme, kaçırılma ve öldürülme ihtimalleri üzerinde durulmalı”

“Gülistan’ın kaybedilme, kaçırılma ve öldürülme ihtimalleri üzerinde durulmalı”

HABER MERKEZİ – Ocak ayından bu yana kendisinden haber alınamayan Gülistan Doku’nun halen baraj gölünde aranmasına tepki gösteren Dersim Barosu Kadın Komisyonu üyesi Fatma Kalsen, “Kaybedilme, kaçırılma, öldürülme ihtimalleri üzerinde soruşturma devam etmelidir” diyor.

Dersim’de Munzur Üniversitesi öğrencisi Gülistan Doku, 5 Ocak’tan bu yana kayıp.

218 gündür haber alınamayan 21 yaşındaki Gülistan’ın bulunması için yürütülen arama çalışmaları sonuç vermezken, Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma ise sürüyor.

Gülistan Doku için Uzunçayır Baraj Gölü’nde yapılan arama çalışmalarından da bir sonuç alınamış değil.

Dersim’de bulunan Doku ailesinin talebi üzerine Uzunçayır Baraj Gölü’nün boşaltılmasına karar verildi. Bu aşamada 29 Temmuz’da Doku’nun aile avukatı Ali Çimen, baş şüpheli olan Zaynal Abakarov’un ifadesinin yeniden alınacağını açıkladı.

Abakarov’un ifadesine alınmasına ilişkin herhangi bir girişimde bulunulmasa da soruşturma kapsamında yeni gelişmeler ortaya çıktı.

Soruşturmada bilirkişinin hazırladığı raporda, polisin raporunun aksine Gülistan’ın köprüden suya atlamadığı belirtildi. Böylece intihar algısı tamamen ortadan kalktı.

Gülistan Doku’nun bulunması için su seviyesi düşürülmesine rağmen herhangi bir sonuç elde edilmezken, Uzunçayır Barajı’nda su altı arama çalışmaları yeniden başlatıldı.

Dersim Barosu Kadın Komisyonu üyesi Avukat Fatma Kalsen, Gülistan Doku’nun kaybolmasına ilişkin “intihar etti” iddialarının çürüdüğünü, daha çok kaçırılma, kaybedilme ve öldürülme ihtimalleri üzerinde durulması gerektiğini vurguladı.

Mezopotamya Ajansı’ndan Ayşe Sürme’ye verdiği demeçte, Zaynal Abakarov’un tüm şüpheleri üzerinde topladığını dile getiren Kalsen, şunları söyledi:

Soruşturmayı yürüten savcılık intihar şüphesini ön planda tuttu. Bu noktada şüpheli Zaynal için gerekli tedbirler kullanılmadı. Maalesef bu gibi tedbirler alınmadığı için geldiğimiz aşamada tüm delillerin o süreç içerisinde kaybedilme ve yok edilme ihtimalleri bir nevi güçlendirildi.

Delillere bu aşamada ulaşmak ilk günkü koşullara rağmen oldukça zor. Durum en nihayetinde soruşturmayı ciddi şekilde etkileyecek bir durum. Deliller toplanmış olsaydı, şüpheli Zaynal zamanında gözaltına alınsaydı, elde edilecek deliller olayın aydınlanmasına yönelik ciddi bir noktaya taşınacaktı.

Gülistan Doku’nun halen baraj gölünde aranmasına tepki gösteren Kalsen, şöyle devam etti:

Hala barajda aranması soruşturmaya gereken özen ve dikkat gösterilmediğini oraya koyuyor. Tutuklama talepleri reddediliyor, mevcut şüphelere rağmen, Gülistan’ın kaybolmadan bir önceki gün yaşadıkları ve kaybolduğu günün öğle saatlerine kadar olan görüşmeleri, şüphelilerin yaklaşımları bilirkişi tarafından tespit edildi.

Bazı hususlar değerlendirildiğinde aslında tek şüphelinin Zaynal olduğu, üzerinde ciddi anlamda durulması gerektiğini ve gerekli koruma tedbirlerinin alınması gerektiğini düşünüyoruz. Hala tutuklama talepleri reddediliyor. Barajdaki suyun tahliyesinden sonra soruşturma farklı bir aşamaya gelmesi gerekiyor.

Gülistan’ın artık barajda olmadığına dair tutanaklara geçerek intihar şüphesi ortadan kaldırılmalıdır. Kaybedilme, kaçırılma, öldürülme ihtimalleri üzerinde soruşturma devam etmelidir. En azından bu intihar algısı ortadan kalktı farklı bir aşamaya gelmesi gerekiyor.


Zaynal Abarakov’un polis olan babası açığa alındı

Polis raporu düzmece çıktı: Gülistan Doku o saatte yaşıyormuş

Gülistan Doku’nun kaybolmadan önce alıkonulduğu ortaya çıktı


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Meteoroloji'den altı kent için kuvvetli yağış uyarısı
Sonraki Haber
Mardinli köylüler: Borcumuz yok ama elektriğimiz de