Ana SayfaToplumsal CinsiyetGülistan Doku’nun kaybolmasında baş şüpheli olan Abakarov’un ifadesi yeniden alınacak

Gülistan Doku’nun kaybolmasında baş şüpheli olan Abakarov’un ifadesi yeniden alınacak

HABER MERKEZİ – Dersim’de 207 gündür kendisinden haber alınamayan Gülistan Doku’nun kaybolmasında baş şüpheli olan Zaynal Abakarov’un ifadesi yeniden alınacak.

Dersim’de Munzur Üniversitesi öğrencisi Gülistan Doku, 5 Ocak’tan bu yana kayıp.

207 gündür haber alınamayan 21 yaşındaki Gülistan’ın kaybolmasıyla ilgili soruşturma ise sürüyor.

Soruşturma kapsamında Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı’nca Gülistan’ın kaybolmasına ilişkin bilirkişi tarafından hazırlanan rapor tamamlanmıştı.

Raporun ardından Abarakov’un tutuklaması talebiyle Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan başvuru reddedilmişti.

Doku ailesi avukatı Ali Çimen, Abakarov’un polis zoruyla getirilerek ifadesinin alınmasına yönelik karar verildiğini açıkladı.

“Müvekkil Gülistan Doku’ya ilişkin yapılan soruşturmada her ne kadar direk tutuklama talebimiz ret edilmişse de, başsavcılıkça gelen belgeler doğrultusunda şüphelinin yeniden ifadesinin alınmasına yönelik talebimiz kabul edilmiştir. Soruşturma baş şüpheli konumda olan Abakarov’un, polis zoruyla hazır edilerek tutuklamaya sevk edilip edilemeyeceği anlaşılacaktır. Toplumda infial oluşturan ve insanların hukuka olan güveninin zedelendiği bu dosyada kanaatimce, kamuoyu vicdanını rahatlatacak bir karar çıkacaktır.”

Ne oldu?

Munzur Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü 2’nci sınıf öğrencisi Gülistan Doku, kaldığı yurttan 5 Ocak sabahı ayrıldıktan sonra haber alınamadı.

Diyarbakır’da yaşayan ailesi, Gülistan’ın kaybolduğu gün Dersim’e gelerek, kayıp ihbarında bulundu. Ailenin ihbarı üzerine arama çalışmaları başlatıldı.

Yapılan araştırmalar sonunda Gülistan Doku’nun cep telefonunun en son Uzunçayır Baraj Gölü üzerindeki Sarısaltuk Viyadüğü’nde sinyal verdiği belirlendi.

Viyadük üzerinden geçen bir aracın kamerasına da yansıyan Gülistan’ın son görüldüğü bölgede yoğunlaştırılan arama çalışmalarından bir sonuç çıkmadı. Ardından da su altı arama çalışmaları 6 Temmuz’da İçişleri Bakanlığı kararıyla sonlandırıldı.

Bunun üzerine Doku ailesi, Ankara’ya gidip İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile görüştü.

Yapılan toplantıda Gülistan’ın son görüldüğü bölgedeki baraj suyunun tahliyesine karar verildi. 22 Temmuz’da baraj gölündeki suyun tahliye edilmesine ilişkin çalışma başlatıldı.

Bu arada Gülistan’ın kaybolmasına ilişkin soruşturmaya bilirkişi raporu ve HTS kayıtları eklendi. Bilirkişi raporu şöyle:

“Bedensel hareketliliğinin analiziyle Z.A. ile Gülistan aralarındaki birbirlerine görülebilen darp ve itiş kakış yoktur. Ancak Z.A.’nın Gülistan mekandan çıkıp tek başına ayrılırken, arkasından gelip durdurması, Z.A.’nın ihtar-ikaz-izah anlamında uzun süreli bedensel hareketler okunmaktadır. Z.A. bu konuşmanın ardından önce kendisi arkasını dönerek mekana girmekte, Gülistan ise ağır adımlarla ve üzgün görünüm vererek olay mahallinden ayrılmaktadır.

“Beden hareketlerinin okunduğu olayın ilk kısmında Z.A. muhtemelen aynı yerde çalışan iki kadının mekana gelişlerinde kadınlardan birisini öperek yakınlaşmış, diğerini de öpmeden her üçü dışarıdayken mekandan bir kadının daha çıkıp yanlarına geldiği görülmektedir. Mekanın dışında muhtemelen sigara içmişleridir. Bu esnalarda Z.A o kadınlara mekan dışında el kol hareketleriyle bir şeyi izah etmektedir.

“Bu iki kadınla Z.A’nın sigara olayından sonra mekana girmelerinin biraz sonrasından dış kapıdan normal yürüyüşle mekanın bahçesine, oradan da mekanın içine Gülistan girmiştir. Gülistan’ın içeride Z.A. ile veya başkaca kişilerce ne konuştuklarına bu iki kadın ve mekandaki üçüncü kadın şahit olmalıdır. Bu iki kadından birisini öptüğü için Z.A. zaten an itibarıyla tanımakta ve bilmektedir.

“Gülistan içeride kaldığı 5 dakika gibi bir müddet sonunda tek başına kapıdan dışarı çıkıp mekan dış açıklığının yarısına kadar gelmişken arkasında Z.A., Gülistan’ı durdurmuş ve ihtar, ikaz veya mahiyeti gene bedensel olarak fazlaca ısrarcı şekilde, bu defa Gülistan’ın önüne eğilerek bükülerek yaptığı konuşmalar dikkat çekici olup, sokakta karşılaşan bir erkek ve kadının bilinen normal görüntü konuşmaları gibi olmadığı değerlendirilmektedir.”


Gülistan Doku’nun kaybolmadan önce alıkonulduğu ortaya çıktı


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Munzur Festivali'ne 'Corona' engeli
Sonraki Haber
İstanbul'da bayramda toplu taşıma ücretsiz