Ana SayfaDünyaSokağa çıkma kısıtlamalarının küresel ısınmaya etkisi çok az

Sokağa çıkma kısıtlamalarının küresel ısınmaya etkisi çok az

HABER MERKEZİ – Salgın döneminde alınan tedbirler ve sokağa çıkma kısıtlamaları sonucu sera gazı ve havayı kirleten gazların salımında yaşanan büyük düşüşün, küresel ısınmayı çok az etkilediğini belirten bilim insanları, “Küresel ısınma etkisinin azalması için uzunca bir süre atmosfere hiç karbon salınmaması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Corona virüsü salgını sürecinde sokağa çıkma kısıtlamaları başta olmak üzere alınan tedbirler, 2030 yılında küresel ısınmanın beklenenden 0,01 derece daha az olmasına yol açacak.

Nature Climate Change adlı akademik dergide yayımlanan bu analize göre hükümetlerin ekonomiyi canlandırmak için çevreci paketler açıklarlarsa, 2050’ye kadar beklenen küresel ısınma, 1,5 derecenin altında kalabilir.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre salgının hızla yayıldığı bahar aylarında küresel karbondioksit salımı yüzde 17 azalmıştı.

Google ve Apple’ın paylaştığı, virüs sürecinde insanların seyahat verilerini inceleyen Leeds Üniversitesi’nden Prof. Piers Forster, ekibinin Şubat-Haziran ayları arasında 123 ülkedeki 10 farklı sera gazındaki değişimleri de dikkate aldıklarını ifade etti.

Forster “Geçici azalışlar yardımcı olsa da, küresel ısınmayla etkili bir mücadele için karbondioksit salımını kalıcı olarak indirmeniz gerekir. Karbondioksit atmosferde uzun süre kalabiliyor. Küresel ısınma etkisinin azalması için uzunca bir süre atmosfere hiç karbon salınmaması gerekiyor” dedi.

Prof. Piers Forster, yine de salgın sürecinin, küresel ısınmaya karşı verilen mücadeleye ilişkin bir farkındalık yaratabileceğini düşünüyor.

Tarihte büyük felaketler aynı zamanda en büyük değişim dönemleri olmuştur. İlk defa hem kamuoyu hem hükümet hem de şirketler, ekonomiyi canlandırmak için çevreci işlerin ve çevreci yatırımların en iyi yol olduğunu söylüyor. Geriye kalan tek şey bunu hayata geçirmek.

Araştırma ekibinde yer alan East Anglia Üniversitesi’nden Prof. Corinne Le Quere, bundan sonraki süreçte küresel ısınmanın eski hızına dönmemesi için yapılabilecekleri şöyle sıralıyor:

  • Kentlerde yürüme ve bisiklet (elektrikli bisikletler dahil) desteklenebilir. Bunun hem iklim değişikliği hem hava kirliliği hem de sağlık açısından olumlu etkileri var.
  • Sosyal mesafeye ihtiyaç duyulmadığı güne kadar evden çalışmayı teşvik etmek toplu taşıma üzerindeki baskıyı da azaltıyor.
  • Ayrıca tüm araçların en kısa sürede elektrikli araçlara dönüşmesi gerekiyor.

PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Otonom'dan: “Ortaklıktan Çıkan Siyaset”
Sonraki Haber
‘Düş Yolcuları Adalet Plaketleri’ töreni yasaklandı