Ana SayfaEkonomiMerkez Bankası’ndan faiz artırımı

Merkez Bankası’ndan faiz artırımı

HABER MERKEZİ – Merkez Bankası, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 10,25’e yükseltti. Piyasa beklentileri faizin sabit kalacağı yönündeydi.

Türk Lirası’ndaki (TL) değer kayıpları nedeniyle vereceği karar merakla beklenen Merkez Bankası, faiz artırımına gitti.

Merkez Bankası, Eylül ayı Para Politikası Kurulu toplantısının ardından politika faizini 200 baz puan artırarak, yüzde 8,25’ten yüzde 10,25 düzeyine çıkardı.

Banka bu kararıyla Eylül 2018’den bu yana ilk kez faiz artırmış oldu. O tarihte başlayan faiz indirimleriyle politika faizi yüzde 24’ten Mayıs ayında yüzde 8,25’e gerilemişti.

Bu arada Reuters haber ajansının anketine katılan ekonomist ve piyasa uzmanlarının önemli bir bölümü faizin sabit tutulacağını öngörmüştü.

PPK sonrası yapılan değerlendirmede ise şunlar kaydedildi:

Enflasyon beklentilerinin kontrol altına alınması ve enflasyon görünümüne yönelik risklerin sınırlanması amacıyla Ağustos ayından itibaren atılan sıkılaştırma adımlarının güçlendirilmesi gerektiği değerlendirilmiştir. Bu doğrultuda Kurul, dezenflasyon sürecini yeniden tesis etmek ve fiyat istikrarını desteklemek amacıyla politika faizinin 200 baz puan yükseltilmesine karar vermiştir.

Karar sonrası piyasalardan ilk tepki

Merkez Bankası’nın faiz kararı sonrası piyasalardan ilk tepki aşağı yönlü oldu.

Karar öncesinde 7,71’in üzerinde seyreden dolar/TL kuru, 7,60’a kadar geriledi. Euro/TL kuru ise 8,8250’ye kadar düştü.

Her ne kadar piyasalar rahatlasa da iktisatçı Mustafa Sönmez, “Dövizde yeni bir tırmanış söz konusu olabilir” uyarısında bulundu:

200 baz puan artış kimsenin dişinin kovuğuna doldurmaz. Hatırlayın ki 2018’de 625 baz puan artırmışlardı, bu bir yasak savma. Eylül enflasyonu ortaya çıkınca bu artış da anlamsız kalacaktır. Dövizde yeni bir tırmanış söz konusu olabilir.




Önceki Haber
Avukat Sert’e müvekkilinin boşanma aşamasında olduğu erkek tarafından tehdit
Sonraki Haber
İstanbul'da erkek şiddeti: Evli olduğu kadın ile arkadaşını öldürdü