Ana SayfaEkonomiErdoğan’dan ‘128 milyar dolar’ açıklaması: Baştan sona cehalet

Erdoğan’dan ‘128 milyar dolar’ açıklaması: Baştan sona cehalet

HABER MERKEZİ – AKP lideri ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, muhalefetin “128 milyar dolar nerede?” sorusuna karşılık, “Ne rakam doğru ne rakama yüklenen anlam doğru ne de bu rakam üzerinden yürütülen kampanya doğru. Baştan sona yanlış, baştan sona cehalet” ifadelerini kullandı.

Genel Başkanı olduğu AKP’nin Meclis grup toplantısında açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sözlerine, kabine revizyonuna ilişkin değerlendirmelerde bulunarak başladı.

Erdoğan, “’Dün gece bir bakanlığımızı ikiye böldük, üç yeni bakan ataması yaptık. Kabinemizinde birlikte mesai yürüteceğimiz Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Ticaret Bakanı Mehmet Muş’a başarılar diliyorum” dedi ve ekledi:

Artık genel merkezimizde, Meclis grubumuzla, kabinemizle tüm teşkilatımızla 2023’e odaklanmamız gereken bir döneme girdik. Bundan sonrasının daha kolay olacağını biliyoruz.

AKP lideri ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerinin devamında ise ‘128 milyar dolar’ tartışmalarına değindi.

“Ortada gerçekten 128 milyar doların akıbetini anlama arayışı olmadığı için söylenen sözlerde doğru olan hiçbir şey yoktur” diyen Erdoğan, özetle şunları söyledi:

Ne rakam doğru ne rakama yüklenen anlam doğru ne de bu rakam üzerinden yürütülen kampanya doğru. Baştan sona yanlış, baştan sona cehalet. Diğer konularda dikiş tutturamayınca, şimdi yanlış olduğunu en iyi kendilerinin bildiği ‘128 milyar dolar nerede?’ yalanına sarıldılar.

Aslına bakarsanız ortada 128 milyar dolar diye bir rakam, gerçekle ilişkisi olan bir rakam yok. Merkez Bankası işlemleriyle ilgili analizi hangi tarihten başlattığınıza ve hangi tarihte sona erdirdiğinize bağlı olarak pek çok farklı rakamla karşılaşabilirsiniz.

Bu soruyu soranların amacı gerçekten Merkez Bankası rezervlerindeki değişimi öğrenmekse, bunun yolu çok kolay. CHP’nin içinde, az buçuk bilanço okumayı bilenler varsa, Merkez Bankası, BDDK ve Strateji Bütçe Başkanlığımızın herkese açık olan internet sitelerindeki verilere bakarak, bu hesabı kolaylıkla çıkartabilirler.

CHP Genel Başkanı dün çıkmış, ‘Bu 128 milyar dolarla şunlar yapılırdı, şunlara şu kadar para dağıtılırdı’ diye kürsüden atıp tutuyor. Bu zat herhalde, bu 128 milyar doların kendi cebindeki bir para olduğunu, istediği yere istediği gibi keyfince dağıtabileceğini sanıyor.

Son iki yılda, Merkez Bankası kaynaklarından 30 milyar dolar cari açığın finansmanı için kullanılmıştır. Yabancı sermaye çıkışı için kullanılan rakam 31 milyar doları bulmuştur. Reel sektörün döviz cinsinden borcunu azaltmak için talep ettiği kaynak da 50 milyar dolara ulaşmıştır. Vatandaşlarımız da 54 milyar dolar karşılığı döviz ve altın alarak, tasarruf tercihlerinde değişikliğe gitmiştir. Gördüğünüz gibi, sadece 4 kalemde 165 milyar dolarlık bir rakam ortaya çıktı.

Erdoğan, “Nereye harcandı diye yaygarası yapılan 128 milyar dolar, ne buhar olmuştur, ne de haksız ve hukuksuz yere herhangi birinin cebine girmiştir. Bu para ve çok daha fazlası, ekonominin aktörleri ve vatandaşımız arasında dolaşıma girmiş, yani yer değiştirmiş, ama sonuçta çoğu yine ülkemizin değeri olarak yurt içinde kalmıştır” diye de ekledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu konuya ilişkin daha önce yaptığı açıklamalarda kimi zaman “Salgında harcadık”, kimi zaman da “Hazine’de duruyor” yanıtını vermişti.
Önceki Haber
2020'de en az 483 kişi idam edildi
Sonraki Haber
1 Mayıs açıklamasında gözaltına alınanlar serbest