Ana SayfaGüncelGazetecilerin gözaltı süreleri uzatıldı, dosyaya ‘gizlilik’ kararı getirildi

Gazetecilerin gözaltı süreleri uzatıldı, dosyaya ‘gizlilik’ kararı getirildi

HABER MERKEZİ – Van’da gözaltına alınan gazetecilerin gözaltı süreleri 4 gün daha uzatılırken, soruşturma dosyasına “gizlilik” kararı getirildi.

Van’da dün gözaltına alınan Mezopotamya Ajansı (MA) muhabirleri Adnan Bilen ve Cemil Uğur, JinNews muhabiri Şehriban Abi, gazeteci Nazan Sala ile gazete dağıtımcıları Şükran Erdem ve Fehim Çetiner’in gözaltı süreleri dört gün daha uzatıldı.

Soruşturma dosyasına ise ‘gizlilik’ kararı getirildi.

Gözaltındakilerle görüşmek üzere İl Emniyet Müdürlüğü’ne giden Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu’ndan sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Ümit Dede’nin sadece MA muhabiri Cemil Uğur’la görüşmesine izin verildi.

Uğur’la görüşen ve diğer gazetecileri ayaküstü görebildiğini belirten Dede, gözaltındaki gazetecilerin durumunun iyi olduğunu ifade etti.

Dede, Uğur’un kendisiyle paylaştıklarını ise şöyle aktardı:

Bu operasyonun asıl sebebinin MA’nın son dönemlerde işkence edildikten sonra helikopterden atılan iki vatandaşa ilişkin, sınırda TSK’nın gerçekleştirilen öldürme olaylarına ilişkin, Kürtlere batı illerinde gerçekleştirilen linç girişimlerine ilişkin yürüttüğü gazetecilik faaliyetleri ve bu olayların üzerine cesaretle gitmesi olduğunu kamuoyu tarafından bilinmesi gerekiyor. Bir suç ve buna ilişkin delil yok. Evde ve ajansta yapılan aramalarda haber içeriği dışında herhangi bir şeye el konulmadı.


Van’da gazetecilere gözaltı: Gerçeği açığa çıkardıkları için hedef alındılar


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Benzin ve motorine zam
Sonraki Haber
Nobel Kimya Ödülü'nün kazananları belli oldu