Ana SayfaDünyaİran’da Ruhani döneminde 109 kadın idam edildi

İran’da Ruhani döneminde 109 kadın idam edildi

HABER MERKEZİ – Meşhed Hapishanesi’nde idam edilen Raziye isimli kadınla birlikte İran’da Ruhani döneminde idam edilen kadın sayısının 109’a ulaştığı açıklandı.

İran Ulusal Direniş Konseyi (NCRI) Kadın Komitesi, İran İslam Cumhuriyeti yargısının idamına karar verdiği Raziye isimli kadın tutuklunun 11 Ekim’de şafak vakti Meşhed Merkez Hapishanesi’nde idam edildiğini duyurdu.

NCRI, bu idamla birlikte 2013’te seçilen Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani döneminde idam edilen kadın sayısının 109’a ulaştığını açıkladı.

Rejim tarafından idam edilen son kadın 37 yaşındaki Raziye’nin 4 yıldır cezaevinde olduğunun hatırlatıldığı açıklamada, Ruhani döneminde gerçekleştirilen idamlar da yer aldı.

En çok kadın infaz eden rejim

Kadın Komitesi açıklamasında Hasan Ruhani döneminde İran rejiminin, 109’u kadın, 38’i de çocuk olmak üzere 4 bin 300’den fazla kişiyi idam ettiği aktarıldı.

Açıklamada, idam edilen kadın sayısının kamuoyunca bilinen, İran devlet medyasında yayınlanan haber ve bilgilere dayalı sayılar olduğu ancak gerçek infaz sayısının, özellikle de kadın infazları sayısının bilinenden çok daha fazla olduğu belirtildi.

Molla rejiminin infazların çoğunu gizlice yaptığının vurgulandığı açıklamada İran rejiminin, nüfusa oranla en çok idam cezası uygulayan ve en çok kadın infazı gerçekleştiren ülke olduğu kaydedildi.

Açıklamada ayrıca İran rejiminin idam ettiği kadınların çoğunun aile içi şiddete maruz bırakıldığı ve meşru müdafaa nedeniyle tutuklandığına dikkat çekildi


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Konya'da 14 yaşındaki Suriyeli çocuk işe giderken öldürüldü
Sonraki Haber
Diyarbakır'da Melek Aslan erkek kardeşi tarafından öldürüldü