Ana SayfaDünyaDSÖ’den Avrupa’ya üçüncü dalga uyarısı

DSÖ’den Avrupa’ya üçüncü dalga uyarısı

HABER MERKEZİ – Dünya Sağlık Örgütü’nün Covid-19 özel temsilcilerinden David Nabarro, Avrupa ülkelerini pandeminin üçüncü dalgasına karşı uyardı.

Avrupa ülkeleri Corona virüsü pandemisinin ikinci dalgasını sıkılaştırılan önlemlerle atlatmaya çalışırken, Dünya Sağlık Örgütü’nden (DSÖ) yeni bir uyarı geldi.

DSÖ’nün Covid-19 özel temsilcilerinden David Nabarro, Avrupa ülkelerini pandeminin üçüncü dalgasına karşı uyardı.

DW Türkçe’de yer alan habere göre “İlk dalgayı kontrol altına aldıktan sonra yaz aylarında gereken altyapıyı kurmayı ihmal ettiler” diyen DSÖ yetkilisi, uyarısında şunları kaydetti:

Şimdi ikinci dalga ile karşı karşıyalar. Eğer şimdi de gerekli altyapı oluşturulmazsa gelecek yılın başında üçüncü dalga ile karşılaşacağız.

Güney Kore gibi salgını kontrol altına almayı başarmış Asya ülkelerini örnek gösteren Nabarro, Avrupa ülkelerinin hükümetlerine vaka sayıları düşük seviyede seyredene kadar önlemleri yürürlükten kaldırmama çağrısı da yaptı: “Sayılar düşene ve düşük seyredene kadar beklemek gerekiyor.”

Avrupa’da yaz aylarında azalan Corona virüsü vaka sayıları sonbaharla birlikte artışa geçti.

Almanya ve Fransa’da Cumartesi günü toplam vaka sayısı 33 bin dolayında olurken, İsviçre ve Avusturya’da günlük vaka sayıları binlerle ölçülüyor.

Artan vaka sayıları nedeniyle Avrupa’nın birçok ülkesinde sıkı karantina önlemleri uygulanıyor.

Türkiye’de ise son olarak günlük yeni ‘hasta’ sayısının 5 bin 532 olduğunu duyurulurken, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca dün yaptığı açıklamada ağır hasta sayısının dört ay içinde sekiz kat arttığını belirtmişti.

  COVID-19'a karşı iki aşı son onay aşamasında
  Corona virüsü pandemisi: Vakalar da ölümler de yükselişte

PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Makbule Sarı’yı öldüren erkekler tutuklandı
Sonraki Haber
Erdoğan'dan Arınç'ın çıkışı ile ilgili yorum