Ana SayfaCezaevleri30 yıllık tutuklunun tahliyesi ‘iyi halli değil’ denilerek engellendi

30 yıllık tutuklunun tahliyesi ‘iyi halli değil’ denilerek engellendi

HABER MERKEZİ – Bolu Cezaevi’nde tutuklu bulunan Fahrettin Şahin’in şartlı tahliye hakkı, 30 yıllık tutukluluğun ardından “İnfaz Yasası” kapsamında yapılan değerlendirme sonucunda, “iyi halli olmadığı” gerekçesiyle engellendi.

Bolu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde 30 yıldır tutuklu olan Fahrettin Şahin, 16 Nisan’da şartlı tahliye olması gerekirken, Cezaevi İdare ve Gözlem Kurulu’nun “iyi halli olmadığı” kararı gerekçesiyle tahliye edilmedi.

Meclis’te kabul edilen ve 1 Ocak itibariyle yürürlüğe giren kamuoyunda “İnfaz Yasası” olarak bilinen “Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”da yapılan değişiklik kapsamında “iyi hal durumunu” değerlendiren Cezaevi İdare ve Gözlem Kurulu, Şahin’in şartlı tahliyeye uygun olmadığına karar verdi.

Mezopotamya Ajansı’ndan Zemo Ağgöz’ün haberine göre kurul kararında, “iyi hal” sayılabilecek pek çok ibare yer almasına rağmen sonuç kısmında “iyi halli olmadığı” kararı verilmesi dikkat çekti.

Kurul kararında, “Kişinin dosyası incelendiğinde, kurum yaşantısında tehdit, tahrik, ısrar, yalan beyan, kavga gibi zorlayıcı tutum ve davranışlarda bulunduğunun düşünülmediği, şu an kurum demirbaşını koruma ve tasarruf kurallarına uyumlu olduğu, toplumla bütünleşmeye hazır olup olmadığı gözlemlenemediği, son disiplin cezasını 2017 yılında aldığı, şu an disiplin cezası bulunmadığı değerlendirilmiştir” ifadeleri yer aldı.

‘Kurallara uymadı’ iddiası

Kurul kararının devamında, 52 yaşındaki Şahin’in cezaevinde bulunduğu süre boyunca idarece konulmuş kural ve kaidelere uyumlu davranmadığı iddia edildi.

Kararda, hala aynı örgüte mensup olan tutuklularla kaldığı ve onlarla beraber hareket ettiği belirtilerek, “iyi halli olmadığı” gerekçeleri sıralandı.

Kişinin kuruma yazdığı oda değişikliği talebi dilekçelerinden örgütün içerisinde aktif olduğunun düşünüldüğü, kişinin kaldığı süreçte bireysel görüşme ve grup çalışmalarına katılmamasından dolayı salıverilme sonrasına dair planlarının veya beklentilerinin gözlemlenmediği anlaşılmakla, hükümlünün gözlem değerlendirmesi idare ve gözlem kurulunca 6 ayda bir yapılan iyi hal değerlendirmelerine göre iyi halli olmadığına, koşullu salıverilme tarihi olan 16.04.2021 itibariyle salıverilmesinin uygun olmadığına, hükümlünün cezasının infazına bir süre daha ceza infaz kurumunda devam edilmesine ve hükümlünün durumunun 11.10.2021 tarihinde yeniden değerlendirilmesine karar verilmiştir.

Karar, tahliye için gidildiğinde bildirildi

Duruma dair ajansa konuşan Şahin’in avukatı Özgür Erol, tahliye işlemleri için cezaevine gittikten sonra söz konusu karardan haberdar olduğunu söyledi.

Karar ne bana ne de Fahrettin Şahin’e bugüne dek tebliğ edilmemişti. Kurul bu kararı verirken de Şahin ile herhangi bir görüşme yapmamış. Kararda yer alan iddialar hakkında diyecekleri sorulmadan karar verilmiş. Kararı bugün benimle birlikte öğrendi. 30 yıl hapis yatmış bir insanın böylesi bir muameleye maruz bırakılmasını nasıl tanımlayabiliriz.

‘Olağanüstü ve keyfi karar’

Kurulun şartlı tahliyeyi engelleyen kararına değinen Erol, şunları söyledi:

Bir insan oda değişikliği istediği için herhangi bir örgüt içinde etkin olduğu sonucuna siz nasıl varabilirsiniz. Bir diğeri siz bu sonuca hangi yetkiyle varıyorsunuz. Siz yargı kurumu musunuz? Herhangi bir yetkiniz yoksa, sizin bu konuda ne düşündüğünüzün ne önemi var.

30 yıl hapis yatmış bir insanın 6 ay daha hapis yatmasına neden olan böylesi bir karar almak olağanüstü ve keyfi bir karar. Böylesi bir kararın hukuki hiçbir karşılığı olmadığı gibi, vicdani ve etik açıdan da çok sorunlu bir karar. Buna ilişkin elbette her türlü itirazı yapacağız. Özellikle tedbir ve acil talepli başvurularla bu sürecin takipçisi olacağız” dedi.

‘Bu karar siyasi tutuklulara uygulanıyor’

“İnfaz Yasası”nda yapılan düzenleme kapsamında “iyi hal” değerlendirmesinin daha çok siyasi tutuklulara uygulandığına dikkat çeken Erol, şu ifadeleri kullandı:

Böylelikle, siyasiler adlilerin faydalandıkları infaz kolaylıklarından faydalanamadıkları gibi, var olan şartlı tahliye hakkını da gasp eden bir düzenleme. Burada şöyle bir hukuksuzluk da var. TCK 7. Maddesi der ki; infaza ilişkin düzenlemeler yürürlüğe girdiği andan itibaren uygulamaya konulur.

Ve hemen altına şöyle devam eder; şartlı koşullu tahliyeye ilişkin hükümler bunun istinasıdır. Yani koşullu salıvermeye ilişkin hükümleri geriye doğru uygulayamazsınız. Yaptığınız yasa ya da düzenlemeyi bu tarihten sonra işlenen suçlarda uygulayabilirsiniz. 30 yıl önce tutuklanmış ve hüküm giymiş bir insanın tahliyesine 3 ay kala yürürlüğe giren yönetmelik, geriye doğru hukuk dışı bir şekilde uygulandı ve Fahrettin Şahin’in tahliyesi engellendi.
Önceki Haber
Küba Komünist Partisi'nin Genel Sekreteri Raul Castro görevini bırakıyor
Sonraki Haber
Şerzan Kurt cinayeti: Fail polise verilen indirimli ceza onandı