Ana SayfaManşetKadınlar polis ablukasına rağmen alanlarda: Boyun eğmedik, eğmeyeceğiz

Kadınlar polis ablukasına rağmen alanlarda: Boyun eğmedik, eğmeyeceğiz

HABER MERKEZİ – 25 Kasım vesilesiyle Batman ve Kızıltepe’de tüm engellemelere rağmen TJA ile HDP’nin çağrısıyla sokağa çıkan kadınlar, eril zihniyete karşı her yerde alanları dolduracaklarını vurguladı.

Kadınlar, Özgür Kadın Hareketi (TJA) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi öncülüğünde, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında Mardin’in Kızıltepe ilçesinde yürüyüş yaptı.

Mehmet Sincar Parkı önünde bir araya gelen kadınlar, zırhlı araç ve çevik kuvvet polisleri tarafından ablukaya alındı.

Polisler, Mardin Valiliği’nin “eylem ve etkinlik yasağı” gerekçesiyle yürüyüşe izin verilmeyeceğini söyledi.

Yapılan müzakereler sonucu aralarında Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz ile HDP’li vekiller Pero Dündar ve Ayşe Sürücü’nün de bulunduğu kadınlar, gruplar halinde HDP ilçe binasına doğru yürüyüşe geçti.

Yol boyunca polis tarafından engellenmeye çalışılan kadınlar HDP ilçe binası önüne geldiklerinde de ‘pankart ve dövizleri kaldırın’ uyarısıyla karşılaştı.

‘Kadınların sesi yükseldiğinde toplum özgürleşecek’

Ancak kadınların direnişi sonucu eylem sürdürüldü. Burada açıklamaya Saliha Aydeniz, polislerin kendilerini engelleme girişimlerine değinerek, “Çünkü biliyorlar ki; kadınların sesi yükseldiğinde toplum özgürleşecek. Onlara alanlar dar olacak. O nedenle iki adım yürümememize, buradan sesimizi bütün kadınlara duyurmamıza engel olmaya çalışıyorlar. Ancak her yerde kadınlar eril zihniyetinize, şiddetinize karşı alanlardalar” dedi.

Mirabel Kardeşler’in de 60 yıl önce benzer zihniyetle karşı karşıya kaldığını belirten Aydeniz, her gün kadın cinayetlerinin yaşandığı bir ülkede hükümetin reform, özgürlük ve hukuktan bahsettiğini hatırlatarak, “Bir yerde her gün baskı oluyorsa, her gün kadın cinayetleri oluyorsa, her gün gözaltı ve tutuklamalar oluyorsa işte o iktidarın bitmişliğinin, demokrasiden bahsedemediğinin sonucu olduğunu biliyoruz” ifadelerini kullandı.

Aydeniz, “kadın cinayetlerinin azaldığını” ve “kadınların yüzde 90’ının öncesinden kolluk birimlerine başvurmadığını” iddia eden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya, şu yanıtı verdi:

AKP’li Vekil Şirin Ünal’ın evinde onun silahıyla öldürülen Nadira Kadirova’nın yaşadıkları ortada. Yine Gülistan Doku’nun faili olan kişilerin nasıl kaçırıldığı ve onlara ceza verilmesi yerine ablasına ceza verilmesi ortada iken, kadın katliamı yapanların ‘bir gün tutuklanacağımı asla düşünmemiştim’ sözleri ortada iken aslında nereden güç aldıklarını gösteriyor.

Buradan şunu söylemek istiyoruz; Kürt kadın hareketi ve dünya kadın hareketlerinin yarattığı mücadele geleneği var. Dünyanın başına bela olan barbar IŞİD çetesine karşı verilen kahramanlık öyküleri var. Onların bıraktığı miras ile mücadelemizi yürütüyoruz. O yüzden şunu bir kez daha söylemek istiyoruz. Sizin baskılarınıza hiçbir zaman

‘Cezasızlık politikanız şiddeti körüklüyor’

Aydeniz, kadına yönelik şiddet ve cinayetlerin politik olduğu ve devlet eliyle yürütüldüğünün en bariz örneğinin Batman’da yaşandığını dile getirdi.

İçişleri Bakanı çıkıp tecavüzcü Uzman Çavuş Musa Orhan’ı koruyor. İşkenceciyi koruyor, baskıcıyı koruyor. Bunun için ceza infaz yasasını çıkardılar. İnfaz yasası ile sokaklara saldığınız işkenceciler, tecavüzcüler, aynı işkenceyi, aynı tecavüzü aynı baskıyı yine uyguladılar ve siz halen çıkıp, ‘erkekler niye şiddet uyguluyor’ diyorsunuz. Çünkü sizin cezasızlık politikanız işkenceyi körüklüyor, şiddeti körüklüyor, tecavüzü körüklüyor.

Saliha Aydeniz sözlerini dünyanın her yerinde direnen kadınları selamlayarak sonlandırdı.

‘Elinizi kadınlardan çekin’

Batman’da da kadınlar TJA öncülüğünde alanlardaydı.

Yürüyüş öncesi erbane eşliğinde bir araya gelen kadınlara, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven, HDP milletvekilleri Feleknas Uca, Nuran İmir, görevden alınarak yerine kayyum atanan eski Batman Belediye Eşbaşkanı Songül Korkmaz da katıldı.

Kadınların buluştuğu Gülistan Caddesi ve HDP il binası önünde konuşlanan polis ekipleri, valiliğin pandemiden kaynaklı yürüyüşleri yasakladığını, bu nedenle izin vermeyeceklerini ifade etti.

Bu esnada konuşan DTK Eşbaşkanı Leyla Güven, ‘kadına yönelik şiddete son’ demek için alanlara çıktıklarını belirterek, şunları söyledi:

Şu anda vekillerimiz müzakere ediyor. Etrafımız sarılmış. Kadınlardan korkuyorlar. Bizde diyoruz ki biz dünyanın yarısıyız. Biz dünyayı yaratanız. Bizden korkmayın. Kadınların olduğu yerde barış olur, hoşgörü olur, eşitlik olur, kardeşlik olur. Elinizi kadınlardan çekin. Kadınlara işkence etmekten vazgeçin. Taciz tecavüz kültürünü artık istemiyoruz. Bu yaklaşımınız karşısında isyan ediyoruz. Asla kabul etmeyeceğiz.

Batman’da neredeyse her gün kadınların katledildiğini, cinsel istismar ve tecavüzün yaşandığını dile getiren Güven, kadınlara, çocuklara karşı gelişen en ufak bir olaya karşı binlerce kadının ayakta olacağını vurguladı.

‘Mirabel Kardeşler’den Sêvê’lere’

Kadınlar, yürüyüşün engellenmesi üzerine Gülistan Caddesi’nde insan zinciri oluşturdu. Kadınlar, alkışlar eşliğinde şarkılar söyleyip zılgıt çekti.

Eylemde konuşan Feleknas Uca, Mirabel Kardeşler’den Sêvê’lere kadar direnen tüm kadınları anımsatarak şunları kaydetti:

Bugün biz engellemelerle karşı karşıyayız. Polisin çemberi altındayız. İki aydır 25 Kasım için sokak sokak mahalle mahalle geziyoruz. Erkek zihniyeti kadına yönelik şiddeti artırmak istiyor. Biz şiddeti bitirmek istiyoruz. Kadın katilleri koruma altına alınıyor. Musa Orhan bunun en somut örneğidir. Yine Gercüş’te altına yaşında bir çocuk köy korucusu tarafından istismara maruz kaldı. Biz şiddete karşı alanlarda olmaya devam edeceğiz.

HDP’li vekil Nuran İmir ise, iktidarda olanların kadınların varlığına yönelik düşmanlık beslediğini belirterek, “Kürt kadınları ise 40 yıldır direniyor. Kürt kadınları bugün yeni yüzyılın önünü açıyor. Eğer hedefiniz dilimize yönelik düşmanlıksa bizde Mirabeller, Clara Zetkin, Leyla Kasımlar gibi direneceğiz. Biz erkek zihniyeti karşı diz çökmeyeceğiz. Eğer kadın yaşamsa, kadın kendini ülkesini, dilini kültürü koruyacaktır” dedi.


Mezopotamya Ajansı’ndan derledik.

PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Barış Atay’a saldırı davasında tutuklu sanık kalmadı
Sonraki Haber
Covid-19: Küresel salgında vaka sayısı 60 milyonu geçti