Ana SayfaToplumsal CinsiyetCinsel saldırı faili Hasan Bilgili yine tutuklanmadı

Cinsel saldırı faili Hasan Bilgili yine tutuklanmadı

HABER MERKEZİ – Ankara’da bir kadını cinsel saldırıya maruz bıraktığı için yargılanan Hasan Bilgili’nin tutuklanması talebi yine reddedildi.

Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’nde akademisyen olan Prof. Dr. Hasan Bilgili’nin, kendisine ait Çayyolu Mahallesi’ndeki hayvan hastanesinde çalışan veteriner bir kadını darp edip cinsel saldırıya maruz bırakmasına ilişkin davanın dördüncü duruşması Ankara 31’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı.

Duruşmaya saldırıya maruz bırakılan kadın, sanıklar Bilgili ve ona yardım etmekle suçlanan Jinekolog Dr. Hüseyin Şenyurt katıldı.

Davanın diğer sanığı Bilgili’nin ortağı Veteriner Dr. Serkan Durmaz ise mazeret bildirerek katılmadı.

Duruşma salonuna kadının ailesi, tarafların avukatları ve basın dışında kimse alınmadı.

Kadın örgütlerinin bulunduğu müdahillik talebi ise mahkeme heyeti tarafından Corona virüsü salgını gerekçesiyle reddedildi.

Salona polis eşliğinde giren tutuksuz sanık Hasan Bilgili’ye, kadınlar “Tecavüzcüsün, yargılanacaksın” diyerek tepkilerini gösterdi.

Bu sırada faili koruyan polisler, kadınlara “Ezbere kalıplaşmış cümlelerle gelmeyin, kalabalığa güvenerek haddinizi aşmayın” dedi.

Kadınlar ise, “Haddinizi siz aşıyorsunuz, bu cümleleri bize siz ezberlettirdiniz” yanıtını verdi.

İlaç hafıza kaybına neden oluyor

Duruşmada ilk olarak Anestezi Teknikeri Rıza Yaşar Çetiner, tanık olarak dinlendi.

Çetiner, kadının kanında rastlanan “P…” isimli ilaca ilişkin soruları şöyle yanıtladı:

İnsanlarda kullanılır. Normalde kilogram başı dozu 5-7 ml gram dozda verilir. 2 mililitre gramda etkisi başlar. Daha fazla kullanıldığında derin anestezi oluşturur. Yüksek dozlarda kullanıldığında ciddi yan etkileri vardır. Kanda yarım saate kadar kalır. Vücuttan atılma süresi yarım saattir. Kan tahlili yapıldığı zaman yarım saatte yapılırsa çıkar. Sonrasında çıkmaz.

Çetiner, kadının avukatı Aslı Arıhan’ın, “Bu ilaç uygulandığında süreç içerisinde kişi olayları hatırlar mı?” sorusuna ise “Evet anımsamama, hafıza kaybı yapar. Sorulara cevap verirken bile sonrasında bunu hatırlamayabilir. Klinikte gördüğüm hastaların çoğu yarım saat içinde hatırlamıyor. Bazıları sonra hatırlar” yanıtını verdi.

Arıhan bunun üzerine “Bu ilaç veteriner kliniğinde bulundurulabilir mi?” diye sordu. Çetiner ise “Bir fikrim yok” yanıtını verdi.

Cinsel saldırı gününe ilişkin görüntülerde sanık Serkan Durmaz’ın elinde görünen oksijen kablosu dolayısıyla Arıhan, “Anestezi sonrası oksijen neden verilir?” diye sordu.

Çetiner, “P… ilacı kullanan birisinde solunum desteği ihtiyacı duyar. Yüksek dozlarda mutlaka gerekir” dedi.

‘Travma sonrası hafıza kaybı yaşanabilir’

Ardından konuşan psikolog Metin Akkalyoncugil, kişilerin yaşadıkları travmalar sonrası hiçbir şey yapamayıp, donup kalabileceğini kaydetti.

Akkalyoncugil, “Yetişkinler için travma, yapamadığı şeylerdir. Bir kişi bu kadar ağır saldırıya maruz kaldığında bir de yapamadığı şeylerden dolayı suçlandığında bu travmanın katlanmasına neden oluyor. Bir kişi için böyle bir saldırıyla karşı karşıya kaldığında ‘ben bununla baş ederim’ düşüncesi oluşmazsa tepkisiz kalabilir” diye konuştu.

Yaşanan travmaya bağlı olarak kişinin hafıza kaybı da yaşayabildiğini belirten Akkalyoncugil, “Bu durum geçici hafıza kaybı da yapabilir çok da yaygın görünen bir durumdur” dedi.

Akkalyoncugil, avukatın “Sonradan hatırlama durumu olabilir mi?” sorusuna şöyle yanıt verdi:

Bu değişir ama o anın görüntülerinin canlanması denilen şey bazen aylar alabilir. Bunların olması bilimsel açıdan şüpheyle yaklaşılacak bir şey değil. En ağır görünen semptomlardan biridir. Bu tarz tepkiler tamamen bilimsel. Böyle bir durumda kişinin başından geçenleri anlatması bile zordur. Onun yarattığı duygusal parçalanma, başkaları tarafından yargılanma fikri kişiyi daha çok etkiler. Bu bilimsel bir gerçeklik.

‘Bilgili başka kadınları da taciz etti’

Akkalyoncugil’un ardından bu kez Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi öğrencisi H.H. tanık olarak dinlendi.

Bilgili ve diğer sanıkların çok fazla kişiyi mağdur ettiğini belirten H.H., Bilgili’nin hem başka kadınlara da cinsel tacizde bulunduğu hem de hayvanlar üzerinde deney yaptığını anlattı.

Çoğu kişi korktuğu için konuşmuyor. Ben onların adına da buraya geldim. Hasan Bilgili’den hiç ders almadım çünkü üst sınıflardan ‘odasına gitmeyin’ sözlü taciz ve derslerinde cinsel içerikli şakalar yaptığı konusunda hep uyarıldım. Daha önce de bir yabancı öğrenciye uyguladığı taciz olayı var. Ayrıca Veterinerlik Fakültesi öğrencileri olarak mahkemeye dilekçe sunduk. Hasan Bilgili’nin üç köpeği yanlış tedavi ettiği ve Milliyet gazetesine yansıyan bir haberde yine birkaç sokak hayvanın deney yaptığı kamuoyuna yansıdı. Mesleki anlamda da ciddi yanlışları var.

Üniversitelerde akademik hiyerarşiden dolayı yaşanılan tacizi anlatmanın kolay olmadığını dile getiren H.H., sözlerini şöyle sürdürdü:

İnsanlar genelde bu hiyerarşik düzenden dolayı korkuyorlar, ‘dersten kalır mıyım, şikayet ettiğimde okulum uzar mı?’ kaygılarla şikayet etmiyor. Ben ayrıca üniversitenin cinsel taciz biriminde de yer alıyorum. Ama buraya başvurmayan ama bana başvuran çok fazla kişi var.

Ben uyarılardan dolayı Bilgili’den kaçtığım için cinsel tacizine maruz kalmadım. Davadan sonra Hasan Bilgili tahliye olduğunda girdiğimiz ilk derste, ‘hadi Hasan Bilgili arkasından konuşabilen konuşsun döndüğünde ne olacak’ diyen kimi hocalarımız oldu.

‘ATK’deki deliller organize şekilde yok ediliyor’

Tanık beyanlarının ardından konuşan avukat Arıhan, Adli Tıp Kurumu’ndaki (ATK) delillerin organize bir şekilde yok edildiğini kaydetti.

Arıhan, “Onlarla ilgili suç duyurusu aşamasına gelinmiş. Bu kadar ağır delilleri yok etme gücü olan insanın hala dışarıda olması toplumsal vicdanı zedeliyor” dedi.

Müvekkilim vajinal temizliğe maruz kaldı, darp raporundan tutun İl Sağlık Müdürlüğü’nün ‘siper görülmüştür’ raporunun üzerine gidilmesine kadar, artık mahkemenin tutuklama talebimizi kabul etmesini istiyoruz.

Müvekkilim ve birçok mağdurun artık sesini yükseltebilmesi açısından adli mekanizmaların daha hızlı çalışması ve bu konularda ‘kadın beyanı esastır’ın artık hayatımıza geçmesini istiyoruz. Adalet duygusu açısından ve mağdurun 20 aydır verdiği adalet mücadelesi nedeniyle bu konunun görülmesini istiyoruz.

‘Tecavüze uğradım, ölümden döndüm’

Ardından konuşan kadın ise “Ben tecavüze uğradım, hakkımı savunuyorum. Bu durumda daha önce neler yaşadığım ya da nasıl bir insan olduğumu bir kenara bırakalım, ben tecavüze uğradım, ölümden döndüm. Ama biz burada nasıl biri olduğumu anlatmaya çalışıyoruz” dedi.

Mütalaa istenen iddia makamı, ATK raporundaki çelişkilerin giderilmesi için yeni bir raporun hazırlanması talebinde bulunarak, sanıklara yönelik tutuklama talebinin reddedilmesini istedi.

Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, dosyanın İstanbul ATK’ye gönderilmesine karar vererek, sanık Hasan Bilgili’nin tutuklanması talebini yine reddetti.

Duruşma 7 Nisan 2021’e ertelendi.


Mezopotamya Ajansı’ndan derlenmiştir.

PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Erdoğan'dan Arınç'a 'Devran' tepkisi
Sonraki Haber
İzmir'de polis şiddeti: Darp edilen esnaf yaşamını yitirdi