Ana SayfaGüncelOrhan Pamuk’un objektifinden İstanbul geceleri: ‘Turuncu’

Orhan Pamuk’un objektifinden İstanbul geceleri: ‘Turuncu’

HABER MERKEZİ – “Turuncu”, Orhan Pamuk’tan İstanbul gecelerinin sokaklarına ve insanlarına dair bir foto-roman.

2006 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanan Orhan Pamuk’un İstanbul gecelerinin sokaklarına ve insanlarına dair fotoğrafları ve yazılarından oluşan foto-romanı “Turuncu”, Yapı Kredi Yayınları’ndan çıktı.

İlk fotoğraf albümü “Balkon”da objektifini çalışma evinin balkonundan görünen İstanbul manzarasına, göğe, denize, gemilere ve bu manzaranın değişimlerine çeviren Pamuk, bu kez objektifini kendisi gibi kahramanlarının da dolaşmayı sevdiği İstanbul gecelerine çeviriyor.

Yayınevine göre Turuncu, bu mahalleler, sokaklar ve insanların hayatıyla bu hayattan yavaş yavaş kaybolan bir renge ve ışığa fotoğraf yoluyla yakılmış bir ağıt.

Bir korumam olması İstanbul ile ilişkimi tamamen değiştirmişti. Artık her yere gidebiliyordum. (…) Kafama uzun siperlikli bir boyacı takkesi geçiriyor, İstanbul’un en ücra, en uzak sokaklarına, en tehlikeli mahallelere gidiyor ve hiç kimse beni tanımıyor ve durduramıyordu. Kısa süre sonra bu ücra mahallelerde dijital Leica makinemle fotoğraf çekmeye başladım. Bütün şehri görüntüleyebileceğim, çünkü korumam varken kimsenin bana karışmayacağı –bu yeni durum- bana çok çekici geliyordu. 2008 ile 2014 arasında yoksul mahallelerde, sokak satıcıları arasında geçen bir roman yazdığım için, Tarlabaşı, Kasımpaşa, Feriköy gibi yerlerde geceleri fotoğraf çekerek çok yürümüştüm.
Önceki Haber
Covid-19: Küresel salgında vaka sayısı 55 milyona yaklaşıyor
Sonraki Haber
Suriye Dışişleri Bakanı Muallim hayatını kaybetti