Ana SayfaDünyaAlmanya: Türkiye’ye silah ambargosu stratejik olarak doğru değil

Almanya: Türkiye’ye silah ambargosu stratejik olarak doğru değil

HABER MERKEZİ – Almanya Dışişleri Bakanı Maas, NATO üyesi olduğuna dikkat çektiği Türkiye’ye silah ambargosu uygulanması önerisine karşı olduğunu söyledi.

Yunanistan, Türkiye ile Doğu Akdeniz’deki sondaj faaliyetlerinden kaynaklı kriz üzerine Almanya hükümetine geçtiğimiz Ekim ayında bir çağrı yaparak Ankara’ya yönelik silah ambargosu uygulamasını istemişti.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Türkiye’ye yapılan silah ihracatının tümüyle durdurulması önerisini doğru bulmadığını söyledi.

Maas, “Stratejik olarak bunu doğru yol olarak görmüyorum” dedi ve ekledi:

Bir NATO ortağına bunu yapmak da kolay değil. Zira NATO ortağı Türkiye’nin ABD’den füze alamadığı için kolayca Rusya’dan aldığını bir kez tecrübe ettik.

“Diplomaside ilerleme kaydedilmedi”

DW Türkçe’de yer alan habere göre Maas, Türkiye ile Yunanistan arasındaki sorunları çözmek için gösterilen diplomatik çabalarda ilerleme kaydedilemediğini de ifade etti.

Maas, bu nedenle Avrupa Birliği’nin (AB) iki hafta önce Doğu Akdeniz’deki sondaj faaliyetlerine katılan kişi ya da kuruluşların yaptırım listesine eklenmesine karar verdiğini hatırlattı.

Brüksel’deki AB liderler zirvesinde Türkiye ekonomisine yönelik sektörel bazı yaptırımlar uygulanması önerisi ise kabul görmemişti.

Doğu Akdeniz krizine diplomatik çözüm bulma umudunu kaybetmediğini belirten Maas, “Elbette soruna bir çözüm bulmayı ve bir NATO partnerinin kalıcı bir biçimde silahlanma işbirliğinden hariç tutmak zorunda kalmamayı savunuyoruz” diye konuştu.
Önceki Haber
Mültecilerin can verdiği tekne katliamı: 12 kişiye dava açıldı
Sonraki Haber
HDP'li milletvekiline jet hızıyla 'Leyla Güven' soruşturması