Ana SayfaGüncelİnfazı tamamlanan tutuklu sanatçı hala Yargıtay’ı bekliyor

İnfazı tamamlanan tutuklu sanatçı hala Yargıtay’ı bekliyor

HABER MERKEZİ – Ses sanatçısı Metin Kılıçaslan’ın “Mahallemizde düğün var” ifadesi “örgütsel şifre” sayıldı ve bu nedenle kendisine yedi buçuk yıl hapis cezası verildi. Yargıtay’ın dosyayı karara bağlamaması nedeniyle altı yıldır tutuklu olan Kılıçaslan, cezası teknik olarak bitmesine rağmen tahliye edilmiyor.


Bandırma 1 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde 6 yıldır tutuklu bulunan ses sanatçısı Metin Kılıçaslan, 15 Nisan 2021 tarihinde şartlı tahliye olması gerekirken, Yargıtay’ın dosyayı karara bağlamaması nedeniyle serbest bırakılmıyor.

5 Haziran 2015 tarihinden bu yana tutuklu olan Kılıçaslan hakkında, Newroz ve HDP’nin mitinglerine katılması gibi gerekçelerle iddianame hazırlandı.

Yargılandığı Siirt Ağır Ceza Mahkemesi, Kılıçaslan’a çeşitli suçlamalarla toplam 12 yıl hapis cezası verdi.

Dosyanın temyiz edildiği Antep Bölge Adliye Mahkemesi (İstinaf), isnat edilen “kamu görevlisine karşı görevini yaptırmamak için direnmek”, “kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşlerine katılarak ihtara ve zor kullanmaya rağmen dağılmamakta ısrar etmek”, “kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşlerine ateşli silahlar veya havai fişek, molotof benzeri el yapımı patlayıcı maddelerle katılma” suçlamalarıyla ilgili dosyada sadece telefon kayıtlarından başka delil olmadığı gerekçesiyle beraat kararı verdi.

Ancak aynı mahkeme, çelişkili bir karara imza atarak Kılıçaslan’a sadece telefon dinlemelerini delil olarak göstererek, “örgüt üyeliği” gerekçesiyle 7,5 yıl hapis cezası verilmesi kararını onadı.

Kılıçaslan’ın avukatı Bölge Adliye Mahkemesi’nin onadığı 7,5 yıllık hapis cezası kararını Yargıtay’a taşıdı. Dosya yıllardır Yargıtay’da bekletiliyor.

‘Düğün’ örgütsel şifre oldu

Kılıçaslan’a “örgüt üyeliği” iddiasıyla verilen cezaya delil olarak, tape kayıtları sunuldu.

Telefon kayıtlarında, Kılıçaslan’ın bir arkadaşıyla yaptığı görüşmesinde yer alan “Mahallemizde düğün var”, “Evet biliyorum kardeş” ifadeleri, “örgütsel şifre” olarak değerlendirildi.

‘Yargıtay işini yapsa tahliye olacak’

Mezopotamya Ajansı’ndan Diren Yurtsever’e konuşan Kılıçaslan’ın avukatı Cihan Toprak, müvekkilinin dosyasında telefon dinlemeleri dışında hiçbir delil olmadığını yineledi.

Toprak, Yargıtay’ın Kılıçaslan’ın cezasını onasa bile yine tahliye olacağını belirterek, “Dosyada kesinleşmiş bir hüküm olmadığı için tahliye edilmiyor, cezanın infazını gerçekleştiremiyor. Kendisi hükümlü olmadığı için İnfaz Kanunu’ndan yararlanamıyor. Bölge adliye mahkemesi Kılıçaslan hakkında, telefon dinlemelerine dayanarak diğer suçlardan ceza verilmeyeceğine hükmetti. Doğal olarak bu suçlamadan da aynı sonucun çıkmasını bekliyoruz” dedi.

Dosyada Kılıçaslan ile birlikte 6’sı tutuklu olmak üzere 26 sanık olduğunu paylaşan avukat Toprak, “Yargıtay işini yapmıyor. Yargıtay dosyayı karara bağlasa, Metin Kılıçaslan tahliye olacak” diye ekledi.
Önceki Haber
Endişe yaratan Çin roketi Hint Okyanusu'na düştü
Sonraki Haber
İskoçya seçimlerini bağımsızlık yanlısı SNP kazandı