Ana SayfaGüncelATV’nin HDP logosuna mermi ve bomba yerleştirmesi RTÜK’e taşındı

ATV’nin HDP logosuna mermi ve bomba yerleştirmesi RTÜK’e taşındı

HABER MERKEZİ – AKP’nin güdümündeki ATV, HDP logosundaki yıldız ve yaprakların yerine mermi ve el bombası kullandı. HDP, kanalı RTÜK’e şikayet etti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekilleri Meral Danış Beştaş ve Saruhan Oluç, iktidara yakınlığıyla bilinen yayın kuruluşu ATV’nin 12 Aralık’ta ana haber bülteninde yer alan “Kapatma Tartışması” başlıklı haberine ilişkin Radyo Televizyon Üst Kurulu’na (RTÜK) şikayet başvurusunda bulundu.

HDP Basın Bürosu tarafından paylaşılan açıklamada, HDP’nin ambleminin değiştirilerek, yaprak ve yıldız yerine el bombası ve mermi yerleştirildiğine dikkat çekildi.

Kanala ilişkin yapılan şikayet başvurusu hakkında şöyle denildi:

Yayın kuruluşu sanki partimiz kapatılmış gibi bir izlenim vererek, logonun üzerine bir de kapatma mührü yerleştirmiştir. HDP’nin amblemi, gövdesi iki adet mor elden oluşan, yeşil yapraklar ile çeşitli yıldızlar olan ve toplumun tüm kesimlerini kucaklayan bir ağaç tasviridir. Genel seçimlerde 6 milyon oy alan, Türkiye’nin üçüncü büyük partisi HDP’nin logosunu şiddet/ölüm materyalleriyle tasvir etmek bir yayıncılık faaliyeti olamaz. Kuruluş bu yayınıyla HDP’yi ve seçmenlerini açıkça hedef göstermiş, yayıncılık adı altında nefret suçu işlemiştir. Partimiz ATV isimli yayın kuruluşu hakkında suç duyurusunda da bulunmuştur.

‘Nefret suçu işlenmiştir’

RTÜK’e sunulan dilekçede devamla şu ifadelere yer verildi:

Gerçek amacı yayıncılık olan, yayın etiği ve ahlakına sahip, hukuka, demokrasiye ve seçmen iradesine saygılı bir yayın kuruluşu, demokratik yaşamın vazgeçilmez unsuru olan siyasi partilerin isimlerini, logolarını, sembollerini partinin açıklamalarını, mesajlarını çarpıtmadan yayınlama ve kamuoyuna objektif olarak yansıtma sorumluluğundadır. Adı geçen ve gerçek amacının yayıncılık faaliyeti olmadığı yaptığı yayınlardan açıkça anlaşılan söz konusu kuruluş, HDP’nin logosunu kendi ahlak ve etik dışı kurgusuyla ekranlarından kamuoyuna yansıtarak, yine kırmızı mühürle kapatmayı savunarak kendisini yargının yerine koymak suretiyle açıkça Anayasal ve yasal suç işlemektedir. Kuruluş bu yayınıyla HDP’yi ve oy veren seçmenlerini açıkça hedef göstermiş, yayıncılık adı altında nefret suçu işlemiş, şiddet yanlısı yayın yapmıştır.

RTÜK’e yapılan başvuruda 6112 Sayılı Yasanın 8’inci Maddesi’ne vurgu yapıldı ve gereğinin yapılması istendi.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Yeni Yaşam adı cinsel istismarla anılan yazarın yazılarına son verdi
Sonraki Haber
Mevcut en güncel haber.