Ana SayfaGüncelAvukat Aytaç Ünsal tutuklandı: Babasından ‘nereye gidelim’ tepkisi

Avukat Aytaç Ünsal tutuklandı: Babasından ‘nereye gidelim’ tepkisi

HABER MERKEZİ – Dün Edirne’de gözaltına alınan avukat Aytaç Ünsal’ın, hakkında verilen infaz erteleme kararı kaldırılarak tutuklandığı bildirildi. Babası Nihat Ünsal, “Bir baba olarak lütfen bana söyleyin yaşamak için nereye gidelim” diyerek yaşananlara tepki gösterdi.

200 günden fazla bir süre sürdürdüğü ölüm orucu eyleminin ardından tedavisi devam eden avukat Aytaç Ünsal’ın, gözaltına alındığı Edirne’de tutuklanarak cezaevine konulduğu öğrenildi.

Ünsal’ın tutuklandığı Halkın Hukuk Bürosu (HHB) tarafından duyuruldu.

Hukuk bürosu, İçişleri Bakanlığı tarafından ‘yurt dışına çıkmaya çalışırken yakalandığı’ açıklanan avukat Aytaç’ın hakkında verilen infaz erteleme kararı kaldırılarak tutuklandığını ve Edirne F Tipi Cezaevi’ne gönderildiğini bildirdi.

HHB tarafından Twitter üzerinden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Avukat Aytaç Ünsal, hapishanede kalamaz raporu olmasına rağmen hakkında verilen infaz erteleme kararı kaldırılarak tutuklandı. Şu an adliyeye dahi götürülmeden Edirne F Tipi Hapishanesi’ne götürülüyor. Aytaç Ünsal’ın tutuklanması, açık bir şekilde sağlığını tehliye atmak demektir. Aytaç Ünsal hakkında sağlığının iyi olmaması nedeniyle infaz erteleme kararı verilmiştir. Ancak infaz erteleme nedeni ortadan kalkmamıştır. Aytaç Ünsal’ın tedavi süreci halen devam etmektedir.

Aytaç Ünsal hakkında verilen infaz erteleme kararının kaldırılması kararı açık bir şekilde hukuka aykırıdır. Söz konusu karar, siyasi iktidarın talimatı ve havuz medyasının yönlendirmesi ile verilmiş bir karardır. Kararı mahkemeler değil, bizzat içişleri bakanlığı vermiştir. Ne yaparsanız yapın, ne Aytaç Ünsal’ı ne de halkın avukatlarını yıldıramayacaksınız!

Ünsal’ın babası Nihat Ünsal da Twitter hesabından oğlunun darp edilmiş fotoğrafını paylaşarak, tepkisini şu sözlerle dile getirdi:

Ne olmuştu?

Aytaç Ünsal, avukat Ebru Timtik’le birlikte ‘adil bir şekilde yargılanmak’ için ölüm orucuna başlamıştı. Timtik, eyleminin 238’inci gününde, 27 Ağustos’ta yaşamını yitirmişti.

3 Eylül’de Yargıtay 16’ncı Ceza Dairesi tarafından hakkında ‘iyileşinceye kadar’ tahliye kararı verilen avukat Aytaç Ünsal ise bu karardan bir gün sonra, ölüm orucunun 215’inci gününde eylemini sonlandırmıştı.

Sonlandırdığı eylemin ardından Kasım ayında, Ünsal’ın İstanbul Sarıyer’e bağlı Küçükarmutlu mahallesinde tedavi gördüğü ev polisler tarafından basılmıştı. Aytaç Ünsal, yaşadıklarını “Ben daha ne olduğunu anlamadan uzun namlulu silahlar üzerime doğrultuldu ve ellerimi havaya kaldırmamı istediler” sözleriyle anlatmıştı.

Dün akşam saatlerinde ise avukat Aytaç Ünsal’ın Edirne’de gözaltına alındığını açıklayan İçişleri Bakanlığı, Ünsal’ın ‘illegal yollardan yurt dışına çıkış yapacağı’ yönünde bir bilgi üzerine gözaltına alındığını iddia etmişti.

  Aytaç Ünsal gözaltında: İçişleri ve HHB'den açıklama
  Avukat Aytaç Ünsal’ın tedavi gördüğü eve polis baskınıÖnceki Haber
DİSK-AR: İşsizlik oranı yüzde 12,7 değil, yüzde 26,4
Sonraki Haber
AtlasGlobal çalışanlarına polis müdahalesi: Dokuz gözaltı