Ana SayfaGüncelBerkin Elvan mezarı başında anıldı: Olmayan adaletin peşindeyiz

Berkin Elvan mezarı başında anıldı: Olmayan adaletin peşindeyiz

HABER MERKEZİ – Gezi direnişi sırasında polis tarafından vurulan Berkan Elvan, ölümünün 7. yılında mezarı başında anıldı.

16 Haziran 2013’te, Gezi direnişinde İstanbul Okmeydanı’nda polisin attığı gaz fişeğiyle vurulması sonucu hayatını kaybeden Berkin Elvan, ölümünün yedinci yıl dönümünde Feriköy’deki mezarı başında anıldı.

Ailenin çağrısıyla yapılan anmaya, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Ali Şeker ve çok sayıda kişi katıldı.

Mezarlık girişinde Berkin’in ablası Özge Elvan’a polisler tarafından üst araması yapıldığı sırada baba Sami Elvan, “Sabahtan beri takip ediliyoruz. Kirli ellerinizi çocuklarıma sürmeyin” diyerek tepki gösterdi. Kitle daha sonra Elvan’ın mezarı başına gitti.

Elvan’ın mezarı başında konuşan davanın avukatlarından Can Atalay, katledilen tüm çocuklar için bir arada olduklarını belirterek, “Bir seher vakti bir çocuk sokağın ortasında vuruldu öldürüldü. Bir tanesi dışında katiller henüz yargılanmaya dahi başlanmadı. O bir katilin de alacağı ceza her ne kadarsa onu almaması için milyon tane dümen çevriliyor” dedi.

Atalay’ın konuşmasının ardından öldürülen çocuklar için saygı duruşunda bulunuldu.

Sadece Berkin için mücadele etmediklerini vurgulayan Sami Elvan, “Biz diyoruz ki bu ülkede eşitlik, adalet, barış olsun. Azmettiriciler bu ülkede bir eli yağda bir eli balda hayatını devam ettiriyor. 14 yaşındaki çocuğu terörist ilan ettiler bu hangi kitapta yazıyor” ifadelerini kullandı.

İktidara seslenen Elvan, “Her gün sosyal medyada bizim çocuklarımıza hakaret edenlere bir şey olmuyor kendilerine bir şey denilince gözaltına alıyorlar. 15 gün önce benim çocuğum sokak ortasında gözaltına alındı. Nedir bizim sizden çektiğimiz ya? Bu halkın sizden çektiği nedir? Benim çocuğum kimin hakkını yemiş, parasını çalmış? Buradan açık yüreklilikle sesleniyorum, biz adalet istiyoruz” şeklinde konuştu.

‘Olmayan adaletin peşinden koşuyoruz’

Anne Gülsüm Elvan ise, 7 yıldır sürdürdükleri adalet mücadelesinde hiçbir şekilde adalet bulamadıklarını vurgulayarak, “Olmayan bir adaletin peşinden koşuyoruz” dedi.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Gezi ile ilgili “Hesabını sorduk soracağız” sözlerini hatırlatan Elvan, şunları söyledi:

Hesabın bu mu Recep Tayyip Erdoğan? 14 yaşında bir çocuk. Senin vicdanın varsa onunla baş başa bırakıyorum. 7 yıldır bu acıyı çektirdin bana. Bugün de yine burada üstümüze saldırmaya çalışıyorsun. Yeter artık. Senin bu ülkeye 18 yıldır verdiğin zarar, her yerde. Biz Roboskî, Ankara, Suruç, Sur’da üç aylık bebeği mi unutalım? Ama emin ol ki bütün bu olanlar, bütün bu annelerin başta ben olmak üzere iki eli yakanda. Seni, hakim karşısına çıkartıp yargılatana kadar kesinlikle durmayacağım. Adalet, adalet diyorum.


  Berkin Elvan Davası: Sanık polisin 9 yıla kadar hapsi istendiÖnceki Haber
Şengal’de Irak hükümetine karşı eylem
Sonraki Haber
Feminist Gece Yürüyüşü’ne katılan kadınlara gözaltı