Ana SayfaÇalışma YaşamıKısa çalışma ödeneğinin süresi uzatıldı

Kısa çalışma ödeneğinin süresi uzatıldı

HABER MERKEZİ – Kısa çalışma ödeneğinin 30 Haziran’a kadar uzatılmasını öngören karar Resmi Gazete’de yayımlandı.

Covid-19 salgını döneminde uygulanan kısa çalışma ödeneğinin süresinin 30 Haziran’a kadar uzatılmasına ilişkin karar Resmi Gazete’de yayımlandı.

Söz konusu karara göre, 31 Ocak 2021 tarihine kadar başvuruda bulunan iş yerleri kısa çalışma ödeneğinden faydalanabilecek.

Kararda, “Yeni koronavirüs (Covid-19) nedeniyle dışsal etkilerden kaynaklanan dönemsel durumlar kapsamındaki zorlayıcı sebepler gerekçesiyle kısa çalışma uygulanan iş yerleri için kısa çalışma ödeneğinin süresinin uzatılması hakkındaki ekli kararın yürürlüğe konulmasına, 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanununun geçici 23’üncü maddeleri gereğince karar verilmiştir” denildi.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çarşamba günü kısa çalışma ödeneğinin süresinin uzatılacağını açıklamış ve “Tüm sektörler için geçerli olmak üzere, Nisan, Mayıs ve Haziran’ı kapsayacak şekilde kısa çalışma ödeneği uygulamasına devam etme kararı aldık” demişti.

Pandemi kısıtlamaları nedeniyle faaliyetlerine ara vermek zorunda kalan işyerlerinde sigortalı çalışanlara verilen kısa çalışma ödeneği uygulamasına 26 Mart 2020’de başlanmış, uygulama 31 Mart 2021’de sona ermişti.
Önceki Haber
Akdeniz'de mültecileri taşıyan bot battı: En az 100 kişi hayatını kaybetti
Sonraki Haber
Kadına Karşı Şiddet Araştırma Komisyonu'nun üyeleri belirlendi