Ana SayfaDünyaRusyalı muhalif lider Navalni için eylem: Gözaltılar var

Rusyalı muhalif lider Navalni için eylem: Gözaltılar var

HABER MERKEZİ – Almanya’dan dönüşünde Moskova’da gözaltına alınıp tutuklanan Putin’e muhalif isimlerin başında gelen Navalni için düzenlenen eylemlerde çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Rusya’da zehirlendikten sonra Almanya’da tedavi görerek sağlığına kavuşan 44 yaşındaki muhalif lider Aleksey Navalni, beş ay sonra döndüğü Moskova’da gözaltına alınmıştı.

Navalni’nin avukatı Vadim Kobzev, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, müvekkilinin 15 Şubat’ta mahkeme önüne çıkana kadar 30 günlüğüne tutuklu kalmasına karar verildiğini açıklamıştı.

Navalni’nin serbest bırakılması için başkent Moskova ile Vladivostok, Habarovsk, Yakutsk gibi kentlerde eylemler düzenlendi.

Navalni’nin eşi Yulia Navalni de Moskova’daki eylemlere “kendisi, eşi, çocukları ve paylaştıkları idealler için” katılacağını söyledi.

Yoğun polis ablukası altında gerçekleşen eylemlerde, 10 farklı ilde en az 50 kişi gözaltına alındı. Ayrıca eylemler öncesinde de gözaltına alınanlar oldu.

Fotoğraf: Reuters

Gözaltına alınanlar arasında Navalni’nin sözcüsü Kira Yarmysh ve avukatı Lyubov Sobol da dahil olmak üzere Navalni’nin ekibinden birçok isim yer aldı.

Vladivostok kentinde düzenlenen eyleme en az 3 bin kişinin katıldığı duyuruldu. Ancak yerel yetkililer, sayının 500 olarak belirlendiğini ifade etti.

Rusya’nın farklı bölgelerindeki üniversiteler ve kolejler, öğrencileri mitinglere katılmamaya çağırırken, bazıları okuldan atılma da dahil olmak üzere disiplin cezaları uygulayacaklarını duyurdu.

Zehirlenme süreci

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e muhalif olan isimlerin başında gelen Navalni, 20 Ağustos 2020’de Sibirya’dan Moskova’ya giden bir uçakta rahatsızlanmış ve uçak Omsk’a acil iniş yapmıştı.

Birkaç gün sonra Navalni’nin Noviçok sinir gazıyla zehirlendiği açıklanmıştı. Bunun ardından da Navalni, tedavi için Almanya’nın başkenti Berlin’e götürülmüştü.

Navalni’nin ekibi ve bazı araştırmacı gazeteciler, saldırıyı Rusya gizli servisinin gerçekleştirdiğini öne sürüyor. Aleksey Navalni ise zehirleme emrini doğrudan Putin’in verdiğini söylüyor. Kremlin yönetimi ise iddiaları sert bir dille yalanlıyor.

Putin, Navalni’nin Rusya istihbaratınca zehirlendiği iddialarını 17 Aralık 2020’de yaptığı geleneksel yıl sonu toplantısında “ABD özel servislerinin desteğini hissetmek eğlenceli. Ama Rusya istihbaratı onu öldürmek isteseydi o iş bitmişti” ifadelerini kullanmıştı.

Navalni 2014’te “zimmetine para geçirmek” suçlamasıyla kendisine verilen hapis cezasının şartlarını ihlal etmekle suçlanıyor.

Tutuklanma nedeni ne?

Rusya’daki yetkililer, şartlı tahliye koşullarını ihlal ettiği için Navalni’nin tutuklanabileceği uyarısında bulunmuştu.

Navalni’nin geçtiğimiz Aralık ayında Moskova’daki bir büroya giderek, bildirimde bulunması gerekiyordu.

Bu arada Rusya Soruşturma Komitesi, Navalni’nin çeşitli sivil toplum kuruluşlarına para transferiyle ilgili yeni bir soruşturma başlattı.

Navalni ise Putin’in uydurma suçlamalar üreterek ülkeye geri dönmesini önlemek için elinden geleni yaptığını savunuyor.


Karınca, BBC Türkçe, Euronews

PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Kadın cinayetlerine karşı EŞİK'ten kampanya: Cins kırımı durdur
Sonraki Haber
Batman ve Siirt'te 66 bölge yıl sonuna kadar yasaklandı