Ana SayfaDünyaAzil davası Senato’da: Trump’ın siyasi hayatı bitebilir

Azil davası Senato’da: Trump’ın siyasi hayatı bitebilir

HABER MERKEZİ – Trump hakkında Kongre binası baskını nedeniyle görevden azledilmesine ilişkin dava Senato’nun gündemine geldi. Aleyhe karar çıkması halinde Trump eski başkanların kullandığı haklardan mahrum kalabilir, 2024 seçimlerinde adaylığı engellenebilir.

ABD’de beş kişinin hayatını kaybettiği Kongre binası baskını nedeniyle hakkında görevden azil süreci başlatılan eski ABD Başkanı Donald Trump’ın azil davası bugün Senato’nun gündemine gelecek.

DW Türkçe’de yer alan habere göre Temsilciler Meclisi, Trump’ın 6 Ocak 2021’deki Kongre baskınından önce Kongre önünde yaptığı konuşmada destekçilerini “ayaklanmaya kışkırtma” suçlamasıyla 13 Ocak’ta görevden azledilmesi kararı almıştı.

Oylama yapılacak

İddia ve savunma makamlarının sürecin anayasaya uygun olup olmadığı konusunda yaklaşık dört saat süren bir görüşme yaptıktan sonra Senato azil sürecinin anayasaya uygunluğunu oylayacak.

Senato’da çoğunluğun sürecin anayasaya uygun olduğu yönünde oy kullanması halinde iddia ve savunma makamlarına argümanlarını sunmaları için ikişer gün, toplam 16 saat süre tanınacak.

Bu sürenin dolmasının ardından Trump’ın görevden azledilmesine ilişkin oylamaya geçilecek.

Senato’da üçte iki çoğunluğun sağlanması halinde (en az 67 senatörün oyu gerekiyor) Trump görevden azledilmiş olacak.

Şu anda Senato’da Demokratlar’ın 50, Cumhuriyetçiler’in de 50 sandalyesi bulunuyor.

Anayasallığı tartışılıyor 

Trump’ın avukatları ve destekçileri, Trump’ın artık başkan olmamasından ötürü sürecin anayasaya uygun olmadığını savunuyor.

Amerikan anayasasına göre azil sürecinin sadece görevdeki başkanlara karşı başlatılabileceğini savunan avukatlar, Trump’ın şu anda sıradan bir vatandaş olduğunu ve hakkında azil süreci başlatılmasının anayasaya uygun olmadığını öne sürüyor.

Dava öncesi açıklama yapan Trump’ın avukatları davanın “küstah siyasi bir eylem” olduğunu ve amacının “bir azınlık partisini susturmak” olduğunu öne sürdü.

Azil sürecinin başlatılması için girişimde bulunan Demokratlar ise görev süresi sona ermiş olmasına karşın Trump’ın Kongre baskını nedeniyle görevden azledilmesi gerektiğini savunuyor.

Demokratlar aksi takdirde bunun başkanlık görevinin son haftalarındaki olası anayasa ihlallerinin önünü açabileceğini belirtiyor.

Trump, suçlu bulunması halinde eski başkanların faydalandığı emekli maaşından ve güvenlik hizmetinden yararlanamayacak, 2024 yılındaki başkanlık seçimlerinde de aday olamayacak.

Trump hakkında iki azil soruşturması başlatılan ilk başkan olarak ABD tarihine geçti.

İlk azil soruşturması Şubat 2020’de sonuçsuz kalmıştı.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Küba'da özel sektör açılımı
Sonraki Haber
Diril çifti için 37 kurumdan açık mektup