Ana SayfaEkolojiMuğla’da köylüler ağaç kıyımına karşı nöbette

Muğla’da köylüler ağaç kıyımına karşı nöbette

HABER MERKEZİ – Muğla’nın Milas ilçesindeki Akbelen Ormanları’nda yapılmak istenen ağaç kıyımına karşı direnişe geçen köylüler, “Ağacımı özgür bırak” dedi.

Muğla’nın Milas ilçesi Yeniköy Termik Santrali’nin bulunduğu İkizköy’ün eski yerleşkesi olan Işıkdere mevkiinde bulunan Akbelen Ormanları’nda, Orman Genel Müdürlüğü tarafından ağaç kesimi yapılması kararı alındı.

Dün gece köye ağaç kesimi için işçiler gönderilirken, köy sakinleri buna karşı nöbet başlattı.

Köylüler ellerinde, “Ağaçlar kömürden değerlidir”, “Ormanımızdan ellerinizi çekin”, “Akciğerimi rahat bırak”, “Dikkat direniş var, insanca yaşam için”, “Kurdun kuşun evine dokunma” ve “Ağacımı özgür bırak” yazılı dövizlerle ormanlık alanda beklemeye başladı.

Mezopotamya Ajansı’na konuşan köylülerden Nejla Işık, “Bugün yine buradayız. Ormanımızı, ağacımızı korumak için nöbetteyiz. Dün akşam Orman Müdürlüğü’nden izin aldıklarını söyleyen işçiler kamyonlarla birlikte geldiler. Biz hemen müdahale ettik” dedi.

Bölgede ağaç kesimine izin vermeyeceklerini söyleyen Işık, ormanı savunacaklarını belirtti.

İkizköy İnsanca Yaşam İçin Direniyor sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, “Yine akşam saatlerinde orman kesim işçileri de şantiyelerini kurmak üzere Akbelen Ormanı’na geldi. Bir kez daha ormanımızın kömür madeni için kesilmesine izin vermeyeceğimizi söylemek istiyoruz” denildi.

Milas Orman İşletme Müdürlüğü yetkilileri alana gelmezken işçilerin de sokağa çıkma yasağında çalışma izinleri olmadığı görüldü.

Köylülerin bu durumu fark etmesi üzerine işçiler alandan ayrıldı.

Ne oluyor?

Muğla’da 2014 yılındaki özelleştirmelerle Yeniköy ve Kemerköy Termik Santralleri ile birlikte özel sektöre devredilen linyit madeninde Yeniköy Enerji, ÇED raporu olmadan kapasite artırımı yapmaya çalışıyor.

İkizköy’ün Akbelen mevkiindeki 600 dönümlük yaşlı ve doğal kızılçam ormanının da madene tahsis edilmek üzere kesimi planlanıyor. Madendeki yeni saha açma ve kapasite artırımı çalışmalarının, termik santrallerde yürütülen kapasite artırımı projesi ile birlikte ÇED’e tabi tutulması gerektiği gerekçesi ile İkizköylüler geçtiğimiz Aralık ayında mahkemeye başvurdu.

Muğla 3’üncü İdare Mahkemesi’nde görülen davada mahkeme heyeti son olarak, farklı ruhsat alanlarının birleştirilerek maden kapasite artırımı projelerinin ÇED mevzuatının uygulanması zorunluluğundan kaçırıldığı iddiasını yerinde incelemek için İkizköy Linyit İşletmesi’nde keşif ve bilirkişi incelemesi yapılmasına karar verdi.

Keşif tarihinin ve bilirkişi heyetinin belirlenmesi bekleniyor.
Önceki Haber
Thodex: Kripto parada vurgun iddiasıyla ilgili neler biliniyor?
Sonraki Haber
Interpol, Thodex'in kurucusu Özer hakkında kırmızı bülten çıkardı