Ana SayfaGüncelBoğaziçi’nde ‘Kabe fotoğrafı’ soruşturmasında öğrencilere 3 yıla kadar hapis istemi

Boğaziçi’nde ‘Kabe fotoğrafı’ soruşturmasında öğrencilere 3 yıla kadar hapis istemi

HABER MERKEZİ – Boğaziçi Üniversitesi’ne “Kabe üzerine şahmeran temalı figür ve LGBT-İ bayrak teması” içeren resim asıldığı iddiasıyla iki öğrencinin tutuklandığı soruşturmaya ilişkin iddianame hazırlandı. Yedi öğrenci hakkında “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” suçundan bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası istendi.

Boğaziçi Üniversitesi önünde ‘Kabe fotoğrafının yere serilmesi” iddiasına ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında iki tutuklanmış, iki öğrenciye de ev hapsi verilmişti.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu, “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” suçlaması ile yedi öğrenci hakkında soruşturma başlattı.

İddianamede, öğrencilerin 1 yıldan 3 yıla kadar hapsi istendi.

İddianamede, ifadelerine yer verilen İTÜ Mimarlık Fakültesi öğrencisi olan Selahattin C.U. ile Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi Doğu D.’nin söz konusu resmi asmadıklarını, yine Boğaziçili olan diğer öğrencilerin de sergide düzenleyici olmadıklarını belirterek suçlamaları reddettikleri aktarıldı.

Şüphelilerin sergide katılımcı veya düzenleyici olarak görev aldıkları anlatılan iddianamede, “eser” diye nitelendirdikleri suça konu resmin kim tarafından hazırlandığını ve asıldığını bilmediklerine dair savunmaların suçtan kurtulmaya yönelik ve hayatın olağan akışına aykırı olduğu ifade edildi.

Resmin altına asılan yazıya da yer verilen iddianamede, “metnin de suça konu eylemin kin ve nefrete tahrik amacını destekler ve şüphelilerin kastını yoğunlaştırır mahiyette olduğu, kamu güvenliği açısından açık ve yakın bir tehlikenin ortaya çıktığı, olayın kamuoyunda ciddi tepki çektiğinin müşahade edildiği, eylemin soyut bir saygısızlık ve reddin ötesinde bir halk kesimine karşı düşmanca tavırlar gösterilmesini sağlamaya veya bu tavırları pekiştirmeye elverişli olduğu” şeklinde değerlendirmelerde bulunuldu.

İddianamenin kabul edilmesi halinde öğrenciler önümüzdeki günlerde İstanbul Asliye Ceza Mahkemesinde hakim karşısına çıkacak.

Öte yandan üniversite içinde ve LGBTİ+ çalışma kulübü içerisinde yapılan aramada el konulan bir yayınevine ait, PKK bayrağı simgeli kapağı bulunduğu iddia edilen bir kitapla ilgili ayrıca soruşturma yürütüldüğü kaydedildi.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Urfa’da 30 gün süreyle eylem ve etkinlik yasağı
Sonraki Haber
Gergerlioğlu: Bu ceza dünya yargı tarihine geçecek