Ana SayfaToplumsal CinsiyetCinsel saldırı faili Orhan yine hiçbir beyanda bulunmadı

Cinsel saldırı faili Orhan yine hiçbir beyanda bulunmadı

HABER MERKEZİ – Musa Orhan’ın intihara sürükleyerek ölümüne neden olduğu İpek Er’e yönelik ‘nitelikli cinsel saldırı’ suçlamasıyla tutuksuz yargılandığı davanın ikinci duruşmasına gazeteciler ve HDP’li kadınlar alınmadı. Orhan bu duruşmada da herhangi bir beyanda bulunmadı. Bir sonraki duruşma 1 Haziran’da yapılacak.

İpek Er’e tecavüz edip, intihara sürükleyen eski uzman çavuş Musa Orhan hakkında açılan davanın ikinci duruşması Siirt 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı.

‘Nitelikli cinsel saldırı’ suçlamasıyla Orhan’ın tutuksuz yargılandığı dava duruşmasına İpek’in ailesi, Siirt ve Batman baroları, İnsan Hakları Derneği (İHD) şubeleri ve Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) avukatları katıldı.

Duruşmayı takip etmek isteyen gazeteciler ise adliyeye alınmadı. Gazetecilerin adliyeye alınmamasına gerekçe olarak Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı’nın verdiği belirtilen talimat gösterildi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi ve Özgür Kadın Hareketi (TJA) üyelerinin de adliyeye alınmadığı öğrenildi.

Fail erkeğin Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile dahil olduğu duruşma kimlik tespitiyle başladı.

Ankara’dan SEBGİS ile duruşmaya katılan Orhan, ilk duruşmada olduğu gibi yine susma hakkını kullanarak hiçbir beyanda bulunmadı.

Mahkeme heyeti, savcı, İpek Er’in ailesinin avukatları ve fail erkeğin avukatının beyanını aldıktan sonra kararını açıkladı.

Orhan’ın sosyal medya hesapları olup, olmadığının incelenmesi için duruşma, 1 Haziran’a ertelendi.

Fail Musa Orhan’ın tutuklanması yönündeki talep de yine reddedildi.

Yeni delillere rağmen tutuksuz yargılanmasına karar verilmişti

Musa Orhan hakkında ‘nitelikli cinsel saldırı’ suçlamasıyla açılan davanın ilk duruşması, 16 Ekim 2020 tarihinde yapılmıştı. Duruşmada susma hakkını kullanan Orhan’ın tutuksuz yargılanmasının devamına karar verilmişti.

Davanın ilk duruşmasının ardından kamuoyunda yayılan yanlış ve eksik bilgiler nedeniyle yazılı açıklama yapan İpek Er’in ailesinin avukatları, cinsel saldırı faili Orhan’ın ortaya çıkan yeni delillere rağmen tutuklanmamasına tepki göstererek, “Sanığı korumaya çalışan hem devlet aygıtlarını hem de yargı mekanizmalarını zorlamaktan geri adım atmayacağız” diye vurgulamıştı.

Ne olmuştu?

Musa Orhan isimli uzman çavuş, Siirt’te görev yaptığı sırada 18 yaşındaki İpek Er’e tecavüz etmiş ve intihara sürüklenmesine neden olmuştu.

16 Temmuz 2020 tarihinde Batman’ın Beşiri ilçesinde yaşamına son vermeye teşebbüs eden genç kadın, 18 Ağustos’ta tedavi gördüğü hastanede vefat etmişti.

Bunun üzerine sosyal medyada “#MusaOrhanTutuklansın” etiketiyle kampanya başlatılmış, oluşan kamuoyu baskısıyla da cinsel saldırı faili Orhan 19 Ağustos’ta çıkarıldığı Siirt 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nce “nitelikli cinsel saldırı” suçundan tutuklanmıştı.

Ancak aynı suçtan tutuklu yargılanması beklenen Musa Orhan, bir hafta tutuklu kaldıktan sonra, 25 Ağustos’ta Siirt 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararı ile tahliye edilmişti.

Fail Orhan hakkında “nitelikli cinsel saldırı” suçundan açılan davanın yanı sıra, Er’in ölümüne ilişkin “intihara sürükleme” suçundan ifadesine başvurulmadığı ve aile avukatlarının konuyla ilgili yaptıkları suç duyurusunda hiçbir gelişme yok.

Öte yandan İçişleri Bakanlığı, Orhan’ın, Jandarma Genel Komutanlığı’ndan ihraç edildiğini duyurmuştu.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Engelli bakım merkezindeki şiddet faili çalışanlar tutuklandı
Sonraki Haber
HDP'den EMEP ve TİP'e ziyaret: Yol temizliğine ihtiyaç var