Ana SayfaGüncelDemirtaş’tan muhalefet liderlerine mektup

Demirtaş’tan muhalefet liderlerine mektup

HABER MERKEZİ – HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, muhalefet partilerinin genel başkanlarına AİHM kararına ilişkin kaleme aldığı mektubu gönderdi. Demirtaş mektubunda, ülkenin barış ve huzuru için birlikte mücadele vurgusunda da bulundu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Büyük Daire’nin kararının uygulanması için yedi siyasi partinin Genel Başkanı’na mektup gönderdi.

Demirtaş mektupları, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkanı Ali Babacan, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş ve Sol Parti Genel Başkanlık Kurulu’na hitaben yazdı.

Mezopotamya Ajansı’ndan Berivan Altan’ın haberine göre, Demirtaş’ın HDP Genel Merkezi’ne gönderdiği mektuplar, HDP Batman Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki tarafından partilerin Genel Merkez’lerine ulaştırıldı.

Mektupta, mahkemelerin iktidarın talimatıyla çalışan kurumlarına dönüştüğüne dikkat çeken Demirtaş, 16 Nisan 2017 referandumu ve 24 Haziran 2018 seçimlerin de yargı eliyle siyasete müdahale altında gerçekleştiğine atıfta bulunarak, AİHM ve Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) kararları ardından bu seçimlerin de tartışmalı hale geldiğini vurguladı.

Kobani’ iddianamesiyle hem kendisinin hem de HDP’nin kriminalize edildiğini vurgulayan Demirtaş, bunun muhalefet partilerini bölmeyi hedeflediğini belirterek, yeni bir seçimde AKP’nin yeniden kazanmak için HDP’nin “terörist” ilan edilerek, muhalefet üzerine baskı kurulduğunu kaydetti.

Demirtaş, 6-8 Ekim Kobani eylemlerine dair ise HDP sempatizanlarının yaşamlarını yitirdiğini hatırlatarak, Kobani eylemlerinin araştırılması için verdikleri önergelerin de iktidar tarafından reddedildiğini hatırlattı.

Demirtaş, hazırlanan iddianameyle hükümlü hale getirilmeye çalıştıklarına da vurgu yaptı.

HDP’ye yönelik baskılarda muhalefetin tutumuna ilişkin de teşekkürlerini ilettiği mektupta Demirtaş, cesaretle ülkenin barış ve huzuru için birlikte mücadele vurgusunda bulundu.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Müdahale ve gözaltılara rağmen Birleşik Mücadele Güçleri kuruluşunu ilan etti
Sonraki Haber
MEB, yüz yüze eğitimin detaylarını açıkladı