Ana SayfaToplumsal CinsiyetKadın örgütlerinden Gülistan Şaylemez için açıklama: Erkek egemenliğine ‘dur’ diyelim

Kadın örgütlerinden Gülistan Şaylemez için açıklama: Erkek egemenliğine ‘dur’ diyelim

HABER MERKEZİ – Diyarbakır’da erkek kardeşi tarafından öldürülen Gülistan Şaylemez için açıklama yapan Avrupa’daki 10 kadın örgütü, “Çocuk yaşında evlendirilen Gülistan Şaylemez maalesef aile gericiliğinin kurbanı olmuştur. Kadın katliamı hangi toplumda yaşanırsa yaşansın bu gericiliktir, vahşettir, cinayettir. Hele katliamları normalleştiren, basit yaklaşımlar asla kabul edilemez, edilmemeli” denildi.

Avrupa’da faaliyet yürüten 10 kadın kurumu, Diyarbakır’da 15 Şubat günü, erkek kardeşi Abdullah Şaylemez tarafından öldürülen Gülistan Şaylemez’e ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, Gülistan’ın evli olduğu erkekten ayrılarak dört çocuğuyla birlikte kendine yeni bir yaşam kurmak için çabaladığı, ancak sokak ortasında öldürüldüğü belirtildi.

Kadın örgütleri olarak katliamlara sessiz kalmayacaklarını, katliama sessiz kalmanın katliama ortak olmak anlamına geldiğini belirten kadınlar, gerek devlet, gerekse eş, abi-kardeş zihniyetinin kadınlar için aynı olduğunu vurgulayarak, “Katil katildir, bunun kardeş, abi olması bu durumu değiştirmez” dedi.

Kürt halkının bu zihniyete karşı artık “dur” demesi gerektiğinin ifade edildiği açıklamanın devamında şöyle denildi:

Bu katliam kararını kim almışsa teşhir edilmeli. Katil kim olursa olsun, bu onun katil olduğu gerçeğini değiştirmez. Bir kez daha cinayeti işleyen katili, katilleri koruyan aileleri ve devletleri kınıyoruz. Günümüzde kadına dönük şiddeti toplumsal cinsiyetçiliğin beslediği gericilik temsil ettiği gibi bu şiddetin en örgütlü halini ise devlet ve iktidar temsil etmektedir. Bir taraftan kadınların özgürlük mücadelesini engellemek için, sokak ve ev içi faşizmi beslenmekte, kadınların günlük olarak şiddet görmesi ve öldürülmesinden ise hiçbir şekilde rahatsızlık duyulmamakta, aksine teşvik edilmektedir.

Çocuk yaşında evlendirilen Gülistan Şaylemez de maalesef aile gericiliğinin kurbanı olmuştur. Kadın katliamı hangi toplumda yaşanırsa yaşansın bu gericiliktir, vahşettir, cinayettir. Hele katliamları normalleştiren, basit yaklaşımlar asla kabul edilemez, edilmemeli. Katliam yerinin seçilmesi de tesadüf değil, bilinçlidir.

Kadına yönelik şiddet, tüm dünya kadınlarının temel sorunudur. Bu sorunu aşabilmek için de kadınların dil, din, ırk, etnik ayrımları bir tarafa bırakarak, bir araya gelmesi gerekiyor. Kadın cinayetleri artık bir cins kırım boyutuna ulaşmıştır. Bunun için daha çok örgütlü mücadeleye ihtiyaç var. Kadınlar örgütlü mücadele de birlik oldukça bu sorun aşılabilir ve kadın kırımının önüne geçebiliriz.

Bizler Kadın Meclis ve kurumları olarak, kadınların öldürülmesinde hiçbir bahane kabul etmiyoruz. Gülistan’ın ölüm kararını kim almışsa yargılanmalıdır diyoruz. Erkek egemenliğinin ve devlet iktidarının şiddet üreten, katliam kültürüne karşı tüm toplumu cins kırımına “dur” demeye, katilleri teşhir etmeye ve hesap sormaya, özgürlük mücadelesini yükseltmeye çağırıyoruz.

Açıklamada imzası olan kadın örgütleri şöyle:

Avrupa Kürt Kadın Hareketi, Desdan Kadın Meclisi, Dziewuchy Berlin, Women Defend Rojava-Almanya, Feminist Partisi Die Frauen, Kürt Kadın Öğrenciler Birliği, Binevş Êzidi Kadın Meclisi-Berlin, Uta Kadın Meclisi- Dresden, Sosyalist Kadınlar Birliği, Koreli Kadınlar Birliği-Trostfraue.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Elektronik kelepçeyi reddetti: Köle sahip ilişkisini simgeliyor
Sonraki Haber
BM'den Kıbrıs açıklaması: Gayri resmi görüşmeler Nisan'da