Ana SayfaGüncelRekabet Kurumu verileri paylaşmaya hazırlanan WhatsApp’a ‘dur’ dedi

Rekabet Kurumu verileri paylaşmaya hazırlanan WhatsApp’a ‘dur’ dedi

HABER MERKEZİ – Rekabet Kurumu, kullanıcılarının bilgilerini başka hizmetler için kullanmaya hazırlanan WhatsApp hakkında başlattığı soruşturmada geçici tedbir kararı aldı.

Rekabet Kurumu, Facebook’a ait mesajlaşma programı WhatsApp’ın Türkiye’deki kullanıcılarının verilerinin 8 Şubat 2021 tarihinden itibaren başka hizmetler için kullanılmasına yönelik getirdiği koşulları durdurması yönünde geçici durdurma kararı aldı.

DW Türkçe’de yer alan habere göre 4054 sayılı Kanun’un 9. maddesinin dördüncü fıkrasına dayandırılan ve oy birliğiyle alınan karara göre Facebook’un bu koşulları kabul eden veya bilgilendirmeyi alarak kabul etmeyen tüm kullanıcılara veri paylaşımını içeren yeni koşulları durdurduğunu anılan tarihe kadar bildirmesi gerekecek.

WhatsApp’ın kullanıcılarına kullanım koşullarının ve gizlilik ilkesinin güncelleneceğine ilişkin yaptığı bilgilendirmenin ardından çok sayıda kullanıcı uygulamadan çıkmıştı.

Şirket tarafından yapılan açıklamada güncellemeyi kabul etmeyenlerin 8 Şubat itibariyle uygulamayı kullanamayacağı bildirilmişti.

Yaşanan gelişmelerden sonra soruşturma başlatan Rekabet Kurumu, “İlgili teşebbüs tarafından yayımlanan bilgilendirme metni çerçevesinde, söz konusu uygulamanın rekabet hukuku bakımından sömürücü ve dışlayıcı birtakım etkilere neden olabileceğinin görüldüğü” açıklaması yapmıştı.

‘Tüketicinin sömürülmesine yol açabilir’ 

Kurum, WhatsApp’in, kullanıcılarına ait mesaj içerikleri, konum, profil fotoğrafı, grup bilgilerinin yanı sıra, kullanıcıların cihazlarında yüklü diğer bilgilere de erişim sağlayabildiğine işaret ederek bunun gizliliği ihlal anlamına geleceğini vurguladı.

Kararda WhatsApp verilerinin, diğer Facebook şirket ürün ve verilerine bağlanmasının, Facebook’un tüketici iletişim hizmetleri pazarındaki gücünü, internet reklamcılığı alanındaki rakiplerinin faaliyetini zorlaştıracak şekilde kullanmasına yol açabileceğine, ayrıca aşırı veri toplanmasının ve verinin başka hizmetler için kullanılmasının tüketicinin sömürülmesine yol açabileceğine de dikkat çekildi.

Dünya üzerinde 180’den fazla ülkede 2 milyardan fazla kişi tarafından kullanılan WhatsApp, 2014 yılında Facebook tarafından satın alınmıştı.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
"Tecride son, yaşam için adalet" yürüyüşüne polis engeli
Sonraki Haber
İçişleri açıkladı: 40 ilde HDP il ve ilçe eşbaşkanları dahil 718 gözaltı