Ana SayfaToplumsal CinsiyetSavcı ‘meşru müdafaa yok’ dedi, ömür boyu hapis istedi

Savcı ‘meşru müdafaa yok’ dedi, ömür boyu hapis istedi

HABER MERKEZİ – Kendisine işkence eden Ramazan İpek’e karşı özsavunmada bulunup hayatta kalan Melek İpek hakkında iddianame hazırlandı. Savcı olayda meşru müdafaa olmadığını savunarak, Melek’in ömür boyu hapsini istedi.

Antalya’da 7 Ocak’ta kendisine işkence yapan evli olduğu Ramazan İpek’e hayatta kalmak için özsavunmada bulunan Melek İpek hakkında iddianame hazırlandı.

İddianamede, olayın meşru müdafaa olmadığı, Melek’in ‘kasten öldürme’ suçundan ömür boyu hapis cezası ile yargılanıp, ‘tahrik indirimi’ uygulanması istendi.

Cezaevinde tutuklu bulunan Melek’in iddianamesini kabul eden Antalya 3. Ağır Ceza Mahkemesi duruşma tarihi verecek.

Ne olmuştu?

Melek İpek, kendisine saatlerce işkence eden ve defalarca kez ölüm tehdidinde bulunan evli olduğu Ramazan İpek’e karşı özsavunmada bulunmuştu.

Bunun sonucunda Ramazan İpek ölürken, Melek işkenceden yaralı olarak kurtulmuştu.

Saatlerce işkenceye ve cinsel saldırıya maruz bırakıldığını ifadesinde belirtmesine rağmen çıkarıldığı mahkemece tutuklanan Melek’in 8 ve 6 yaşlarında iki kız çocuğu var.

31 yaşındaki Melek ifadesinde, birçok kez karakola başvurup koruma kararı almak istediğini, ancak Ramazan İpek’in büyük kızının doğumundan sonra “Sen koruma kararı aldırırsan ben karakolda ifade verir çıkarım, döndüğümde seni de bu çocuğu da öldürürüm” diyerek tehdit ettiğini belirtmişti.

İfadesinde 7 Ocak gecesi başlayan işkenceyi her detayıyla anlatmasına rağmen tutuklanan Melek’in serbest bırakılması için kadın hakları savunucuları tarafından kampanyalar düzenlenmişti.

Antalya Döşemealtı L Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan Melek, avukatı aracılığıyla destek veren herkese teşekkürlerini iletmiş, “En azından burada dayak yok” diyerek, dayanışmanın büyütülmesi çağrısı yapmıştı.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Ankara'da Boğaziçi direnişine destek eylemi: Çok sayıda gözaltı var
Sonraki Haber
Öğrenci eylemine saatler kala Kadıköy Kaymakamlığı'ndan 'yasak' açıklaması