Ana SayfaÇalışma YaşamıDİSK-AR: Nihayet TÜİK de geniş tanımlı işsizliği gördü

DİSK-AR: Nihayet TÜİK de geniş tanımlı işsizliği gördü

HABER MERKEZİ – DİSK-AR, TÜİK’in açıkladığı işsizlik verilerinde ILO metodolojisini kullanmasını üzerine “TÜİK de kabul etti: Geniş tanımlı işsizlik oranı ortalama yüzde 29,1, kadınlarda yüzde 37,3. Biz 10 yıldır hesaplıyorduk! TÜİK de nihayet geniş tanımlı işsizliği gördü” açıklamasında bulundu.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Merkezi (DİSK-AR), Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Ocak dönemi işgücü istatistiklerini yayımlamasının ardından açıklama yaptı.

TÜİK Ocak ayından itibaren, Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) 19. Çalışma İstatistikçileri Konferansı kararlarına ve ilgili Avrupa Birliği (AB) tüzüğüne uyum sağlamak amacıyla yeni düzenlemelere geçti.

TÜİK bu çerçevede ‘işgücüne ilişkin tamamlayıcı göstergeler’ adı altında ILO’nun 2013 yılında benimsediği kriterleri esas alan yeni işsizlik türlerini de ek olarak açıklamaya başladı. Böylece TÜİK tarihinde ilk kez âtıl işsizlik (geniş tanımlı işsizlik) türünü açıklamış oldu.

“TÜİK de kabul etti”

Yaşanan bu değişikliğin ardından DİSK-AR’dan yapılan açıklamada “TÜİK de kabul etti: Geniş tanımlı işsizlik oranı ortalama yüzde 29,1, kadınlarda yüzde 37,3. Biz 10 yıldır hesaplıyorduk! TÜİK de nihayet geniş tanımlı işsizliği gördü” denildi ve şu bilgiler verildi:

  • TÜİK tarafından açıklanan Ocak dönemi mevsim etkilerinden arındırılmış dar tanımlı işsizliği yüzde 12,2 olarak gerçekleşirken, âtıl işgücü oranı (DİSK-AR tarafından geniş tanımlı işsizlik olarak hesaplanan oran) yüzde 29,1 oldu.
  • Kadınlarda dar tanımlı işsizlik oranı yüzde 14,1 olarak açıklanırken, geniş tanımlı kadın işsizliği yüzde 36 olarak gerçekleşti.
  • Böylece Ocak 2020’de yüzde 12,8 olan dar tanımlı işsizlik Ocak 2021’de yüzde 12,2’ye gerilerken, yüzde 21,2 olan geniş tanımlı işsizlik yüzde 29,1’e yükselmiş oldu.
  • Ocak 2020’de yüzde 27,4 olan geniş tanımlı kadın işsizlik oranı ise Ocak 2021’de yüzde 36’ya yükselmiş oldu.

DİSK-AR açıklamasında ayrıca şu hususlara dikkat çekildi:

DİSK-AR yaklaşık 10 yıldır geniş tanımlı işsizlik hesaplamaları yapıyor. TÜİK ise yıllardır ısrarla geniş tanımlı işsizlik hesaplamalarını açıklamaktan kaçınıyordu. TÜİK’in dar tanımlı işsizlik verileri ciddi eleştirilere uğruyordu.

Dar tanımlı işsizlik oranının düşüyor gözükmesinin temel nedeni bu hesaplama yönteminin eksikliğinden kaynaklanıyor. Dar tanımlı işsizlik hesaplama yöntemi zamana bağlı eksik istihdamı, ümitsiz işsizleri ve iş aramayıp çalışmaya hazır olanları kapsamıyor.

Oysa geniş tanımlı işgücü hesaplaması (âtıl işgücü oranı) zamana bağlı eksik istihdamı, ümitsiz işsizleri ve iş aramayıp çalışmaya hazır olanları kapsıyor. Bu yüzden dar tanımlı işsizlik düşüyor gözükürken geniş tanımlı işsizlik yüzde 30’a dayanmış durumda.

DİSK-AR, TÜİK’in yeni metodolojiye dayalı veri setinin ayrıntılı dökümleri henüz yayımlamadığını belirterek, veri setlerinin yayınlanmasının ardından kapsamlı bir rapor hazırlayacaklarını duyurdu.

  Hesaplamadaki 'revizyon'un ardından: İşsizlik Ocak'ta yüzde 12,2Önceki Haber
HDP'li eşbaşkanlar tahliye edildi
Sonraki Haber
Son 24 saatte 14 bin 556 kişiye ‘Corona’ tanısı