Ana SayfaDünyaNetanyahu dördüncü seçimden de beklediğini alamadı

Netanyahu dördüncü seçimden de beklediğini alamadı

HABER MERKEZİ – İsrail’de son iki yıldaki dördüncü genel seçimlerde de Başbakan Benjamin Netanyahu’nun partisi tek başına iktidar olamadı. Sonuçlara göre ülke tarihinin en sağcı koalisyonu kurulabilir.

İsrail’de dün son iki yıldaki dördüncü genel seçim yapıldı.

Sandık çıkış anketlerine göre, Başbakan Benjamin Netanyahu’nun sağcı Likud Partisi, yarıştan önde çıktı.

Ancak hükümet kuracak çoğunluğu bulmakta zorlanabileceği belirtilen Likud’un 120 üyeli İsrail Parlamentosu Knesset’te 31 ila 33 sandalye kazanacağı öngörülüyor.

Muhalif lider Yair Yapid’in merkez sağdaki Yesh Atid Partisi ise 16 ila 18 milletvekilliğiyle ikinci sırada.

Seçimlerin böyle sonuçlanması halinde Netanyahu’nun hükümet kurmak için Naftali Bennett’in milliyetçi Yamina Partisi’nin desteğine ihtiyacı olabilir.

Koalisyon kurulması halinde bu İsrail’in en sağcı hükümeti olabilir.

Sandık çıkış anketlerinin ardından Bennett’in sözcüsü, Yamina liderinin “Sadece İsrail devleti için iyi olanı yapacağım” dediğini söyledi.

Şu an için Netanyahu ve sağdaki olası müttefiklerinin hükümet kurmak için gereken 61 sandalyeden en az yedi eksik milletvekili çıkarabileceği öngörülüyor.

Muhalefet lideri olarak görülen ve kendisini merkez sağda konumlandırdığını söyleyen Yair Lapid’in liderliğindeki Yesh Atid partisi ve olası müttefiklerinin de aynı şekilde 61 sandalyeye ulaşabilmek için zorlu ittifaklar yapması gerekiyor.

Ülkede yapılan son üç genel seçimde hiçbir lider istikrarlı bir koalisyon hükümeti kuramadı.

Savunma Bakanı Benny Gantz ile varılan iktidar paylaşımı anlaşmasının ardından kurulan mevcut ulusal birlik hükümeti, yedi aylık bir sürenin ardından Aralık ayında çökmüştü.

Seçimler, Netanyahu’nun liderliği konusunda bir referandum olarak görülüyor.

Netanyahu kampanyasında, Covid-19 aşı programının başarıyla tamamlanmasını ve Arap ülkeleriyle ilişkileri normalleştirerek kazandığı diplomatik başarılarını öne çıkarttı.

Ancak muhalefet Netanyahu’nun yolsuzluk iddialarından yargılanırken, herhangi bir görevde kalmaması gerektiğini savunuyor. Netanyahu ise hakkındaki yolsuzluk suçlamalarını reddediyor.
Önceki Haber
AKP kongresinde mesafe sıfırlandı, Erdoğan'dan 'döviz' çağrısı
Sonraki Haber
Afyon'da işçi servis devrildi: 10 yaralı