Ana SayfaGüncelAhmet Şık Türkiye İşçi Partisi’ne katıldı

Ahmet Şık Türkiye İşçi Partisi’ne katıldı

HABER MERKEZİ – HDP’den istifa eden ve bir süredir bağımsız milletvekili olan Ahmet Şık, TİP’e katılma kararı aldı.

Son gelen seçimlerde Halkların Demokratik Partisi (HDP) listesinden İstanbul milletvekili seçilen ve 4 Mayıs 2020’de istifa edip bağımsız milletvekili olarak yola devam eden Ahmet Şık, Türkiye İşçi Partisi’ne (TİP) katıldığını duyurdu.

Ahmet Şık, TİP’e katıldığını Twitter’daki hesabından duyurdu.

Yaptığı yazılı açıklamasına şair Birhan Keskin’in ‘Kargo’ şiirinden “Buraya, bir inanç bir inat koydum. Tut ki unuttun, tekrar bak, o inat neyse sen osun” dizesini alıntılayarak başlayan Şık, şöyle yazdı:

Dostlarım,

Bugün memleketteki hava bir yandan tüm kasvetiyle üzerimize çöküp karamsarlığımızı derinleştirirken, diğer yandan hepimizi, yeniden, ısrarla bir inada çağırıyor.

Çünkü, hepinizin bildiği gibi, bu memlekette her şey bir inat meselesi. Barışı, demokrasiyi ve hukuku boğanların sınırları çizdiği bir ülkede barış, demokrasi ve hukuk demekte ısrar ederek yaşamak ve hatta var olmak başlı başına bir inat işi.

Ve biliyorum ki bizler inatçıyız. Haklı olanın, hakkı için mücadele edenin yanında duran bir inat bu. Çünkü yaşamın öğrettiği en önemli şeydir: İnat, daima kazanır.

Öyle kuru kuruya, kötülük saçan, kötülerin yanında olan türden değil; ‘İnatçı olmak fena şey değil, lakin iyiye inat etmeli’ diyen Kemal Tahir’in dediği türden bir inattan bahsediyorum. Bu yüzden sınırları baştan çizilmiş oyunları, denenmiş çıkmazları ortadan kaldıracak, umudu canlandıracak ve yarını hep birlikte kuracak bir ortak inada ihtiyacımız var.

Herkesin aynılaştırıldığı, aynılaşmak zorunda bırakıldığı bir dikta rejiminden kurtulmayı dileyenleri çaresizliğe itenlere mecbur değiliz.

Emekte, eşitlikte, barış, demokrasi ve özgürlükte inat etmekten yılmayanlar, korkmayanlar, asla aşağı bakmayanlar olarak bizler, yalnız değiliz.

Ve bugün buradaysak ve ‘varız’ diyorsak, yaşamaya devam ettiğimizi söylüyorsak çaresiz hiç değiliz.

Uzak gibi görünen umutlu günlere hep birlikte uzanıp dokunabilmek adına Türkiye İşçi Partisi’ne katılıyorum.

Çocuklarımızın düşlerini gerçek kılacağımız bir hayata inanan sizleri de inadımıza ortak olmaya, Türkiye İşçi Partisi’ne katılmaya davet ediyorum.

Ahmet Şık’ın da katılmasıyla TİP’in Meclis’teki temsili Genel Başkan Erkan Baş ve Hatay Milletvekili Barış Atay ile birlikte üç milletvekiline ulaştı.

Erkan Baş ve Barış Atay da HDP listelerinden Meclis’e girmiş, daha sonra istifa ederek TİP’e geçmişti.
Önceki Haber
Sinbo işçilerinin eylemine müdahale: Üçü gazeteci beş gözaltı
Sonraki Haber
Boğaziçi eylemleri gerekçesiyle 97 öğrenci hakkında dava