Ana SayfaManşetÇocuğunu yıllardır istismar eden erkek iki saatte serbest kaldı

Çocuğunu yıllardır istismar eden erkek iki saatte serbest kaldı

HABER MERKEZİ – İstanbul’da çocuğuna iki yıl boyunca cinsel istismarda bulunan T. Kansız, gözaltına alındıktan iki saat sonra serbest bırakıldı.

İstanbul’da şu an 14 yaşında olan bir çocuğun, iki yıl boyunca babasının sistematik cinsel istismarına maruz kaldığı öğrenildi.

İstismar, çocuğun yaşadıklarını annesine anlatmasıyla ortaya çıktı.

Anne Y.T., istismarı öğrendikten sonra 13 Nisan günü karakola şikayette bulunurken, aynı gün gözaltına alınan baba T. Kansız, ifadesi alındıktan iki saat sonra serbest bırakıldı.

Henüz soruşturma aşamasında olan dosyaya ise hızlıca gizlilik kararı getirildi.

Mezopotamya Ajansı’ndan Rojin Altay’a konuşan anne Y.T, kızının yaşadıklarını öğrendikten sonra emniyete giderek suç duyurusunda bulunduğunu, kızının Çocuk İzleme Merkezi’ne (ÇİM) götürüldüğünü ve burada muayene olduktan sonra pedagog eşliğinde görüntülü olarak ifadesinin alındığını söyledi.

Birden bire içine kapandı

Fail ile sekiz ay önce anlaşmalı olarak ayrılan Y.T., üç çocuğunun resmi velayetinin kendisinde olduğu bilgisini paylaşarak, süreci şöyle anlattı:

Boşandıktan sonra şahıs, 3 ay boyunca evimizi kendi evi gibi kullandı. Evi böyle rahat bir şekilde kullanmasına tepki gösterince de ‘Çocuklarım sende olduğu sürece bu ev benim, istediğim gibi girer çıkarım’ diyordu. Bunun üzerine kendime yeni bir düzen kurmak için evden ayrıldım. Kızım hafta sonları yanıma geldiğinde, ‘Anne beni yanına al, ben o evde yapamıyorum’ diyordu. Ben de birkaç ay dayanmasını, babasının bu duruma biraz daha alışması gerektiğini ve daha sonra yanıma alacağımı söyledim.

İstismar faili eve geldiği sırada kızının kendisini odasına kapattığını belirten Y.T., “Şahsa ‘kızım senden neden bu kadar uzaklaştı’ dediğimde, ergenliğe ve yaşanan olaylara bağladı. Ben de öyle düşündüm. Bir olay var önümüzde ve çocuk bu yüzden içine kapandı diye düşündüm” dedi.

Aynı gün serbest bırakıldı 

İstismar açığa çıktıktan sonra şikayetlerine rağmen failin serbest bırakılmasının kendilerini tedirgin ettiğini dile getiren Y.T., “O kadar adaletsiz bir ülkede hissettim ki kendimi. Kendi kendimizi korumak zorunda kaldık. Bu süreçte başka bir eve yerleştik, akşamında fail eve geldi. Hiçbir güvenliğimiz yok” diye belirtti.

Bu süreçten sonra failin telefonla arayarak taciz ve tehditlerini sürdürdüğünü aktaran Y.T., “Bu tarz davalara ciddiyetle bakılması gerektiğini düşünüyorum. Gerekli bütün önlemler başta alınmalı” dedi.

Uzaklaştırma kararı ihlal edildi 

Devam eden taciz ve tehditler üzerine aldırdığı uzaklaştırma kararının iki kez ihlal edildiğini ve bunun üzerine faile ev hapsi verildiğini aktaran Y.T., “Elektronik kelepçe 3-4 gün önce takılmış. Bunları hep akrabalarından öğrendim, serbest kaldığının bilgisini de akrabalardan almıştık zaten. Bu süreçte yapılabilecek her şey yapılsın. Alınan önlemleri yeterli bulmuyoruz. Dosya soruşturma aşamasında olduğu için iddianame hala hazırlanmadı. Uzaklaştırma kararı yerine failin tutuklanması gerekiyor. Daha önce de uzaklaştırma kararına rağmen benim yüz metre yakınıma geldi. O süre içerisinde her şeyi yapabilirdi” diye konuştu.

Her gün adli makamlar tarafından alınmayan önlemler nedeniyle çok sayıda kadının erkekler tarafından katledildiğini söyleyen Y.T., “Failler bu tarz davaların üzerini örtmeye çalışıyor. İstismar meşrulaştırılarak üzeri örtülmeye çalışılıyor. Bir an önce adalet istiyorum,  davalar bu kadar uzun süreye yayılmasın, suçlular bir an önce cezalandırılsın” çağrısında bulundu.
Önceki Haber
Emine Şenyaşar: Anneler günümü kutlayacak kimse bırakmadılar
Sonraki Haber
Türkiye Fırat’ın suyunu kesti: Kuzey Suriye’de 1 milyon insan susuz