Ana SayfaGüncelBasın özgürlüğü listesi: Türkiye 180 ülke arasında 153’üncü

Basın özgürlüğü listesi: Türkiye 180 ülke arasında 153’üncü

HABER MERKEZİ – Türkiye, RSF’nin Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde bu yıl 180 ülke arasında 153’üncü sırada yer aldı.

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütü, basın özgürlüğünün durumunu mercek altına aldığı 2021 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’ni açıkladı.

Türkiye, geçen yıla göre bir sıra yükselerek 180 ülke arasında 153’üncü oldu.

DW Türkçe’nin haberine göre Türkiye, bu yılki endekste, Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarına karşı kitlesel protestolar sırasında basın mensuplarına ağır baskılar uygulanan ve beş basamak birden gerileyen Belarus’un yerine yerleşmiş oldu.

RSF Türkiye’nin verdiği bilgilere göre son iki yıldır Türkiye’nin listede yükselmesinde, Türkiye’nin önünde yer alan ülkelerdeki şartların kötüleşmesi rol oynadı. Bunun yanı sıra Türkiye’de reform düzenlemelerinin ardından gazetecilerin tahliye edilmesi ve geçmişe göre tutuklama yerine ‘adli kontrole’ ağırlık verilmesi de sıralamada bir sıra yükselmesine neden oldu.

Endeksin ilk kez yayımlandığı 2002 yılında 99’uncu sırada yer alan Türkiye, 2016’da 151, 2017’de 155, 2018 ve 2019’da 157, 2020’de ise 154’üncü sırada gösterilmişti.

Sadece 12 ülkede durum “iyi”

180 ülke arasında basın özgürlüğü durumunun “iyi” olarak sınıflandırıldığı ülke sayısı, şimdiye kadarki en düşük rakam olan 12’ye geriledi.

RSF, baskıcı devletlerin Corona virüsü pandemisini özgür haberciliği daha da kısıtlamak için kullandığına işaret ederek kökleşmiş demokrasilerin de kriz döneminde gazetecilerin mesleklerini icra edebilmesini güvenceye almakta zorlandığı uyarısında bulundu.

Mercek altına alınan 73 ülkede bağımsız gazeteciliğin tamamen ya da büyük ölçüde engellendiği, bunun dışında 59 ülkede “ciddi engellemeler” ile karşı karşıya bulunulduğu da not edildi.

RSF, dünyadaki ülkelerin yaklaşık dörtte üçünde basın özgürlüğünün en azından “kayda değer bir şekilde” kısıtlandığına vurgu yaptı.

İskandinav ülkeleri yine önde

Önceki yıllarda olduğu gibi İskandinav ülkeleri son endekste de ilk sıralarda yer aldı.

Norveç üst üste beşinci yılda da ilk sıradaki yerini korudu.

Norveç’i Finlandiya, İsveç, Danimarka ve Kosta Rika izledi.

Endeksin son sıralarındaki ülkelerde de değişiklik olmadı.

180 ülke arasında Çin 177’nci sırada yer alırken, Çin’i Türkmenistan, Kuzey Kore ve Eritre izledi.
Önceki Haber
Mezopotamya Ajansı’na 31'inci kez erişim engeli
Sonraki Haber
Yıldız Gül yol kenarında katledildi