Ana SayfaEkolojiÖdemiş’in ‘bisikletli doktoru’: Yaygınlaşmasını hayal ediyorum

Ödemiş’in ‘bisikletli doktoru’: Yaygınlaşmasını hayal ediyorum

HABER MERKEZİ – İzmir Ödemiş’teki devlet hastanesinin Evde Sağlık Hizmetleri biriminde görev yapan Dr. Ümit Yavuz, hastalarına bisikletiyle ulaşıyor. Bisiklet kullanımının kendisi için bir yaşam biçimi haline geldiğini vurgulayan Yavuz, “Türkiye’de evde sağlık hizmetini bisikletle veren başka bir birim yok ancak ben bunun yaygınlaşmasını hayal ediyorum” diyor.

Doktor Ümit Yavuz, İzmir Ödemiş Devlet Hastanesi’nde Evde Sağlık Hizmetleri biriminde 7 yıldır sorumlu doktor olarak görev yapıyor.

Uzun bir süre hastalarına kendi bisikletiyle ulaşan Dr. Yavuz’a, 3’üncü yılında hastane yönetimi özel olarak bisiklet tahsis etti.

‘Ödemiş Devlet Hastanesi’ ve ‘Evde Sağlık Hizmetleri’ yapıştırmaları giydirilen bisikleti kullanan Dr. Ümit Yavuz, kaskını takıp, tıbbi malzemelerinin bulunduğu çantasını sırtına asarak yola koyuluyor.

Tutkusunu zaman içinde profesyonelleştiren Yavuz, bisiklet yarışlarına da katılıyor. Yavuz, geçen yıl Akra Antalya Gran Fondo yarışmasında kendi yaş kategorisinde üçüncü olmuş.

DHA’da yer alan habere göre katıldığı diğer birçok yarışta da ilk 10’a giren Dr. Yavuz, “Bisiklet kullanımı benim için yaşam biçimi haline geldi. ‘Bisikletli doktor’ dendiğinde Ödemiş’te herkes beni tanıyor. Araç sürücüleri hastaya gittiğimi bildiği için yol veriyor ve çok pozitif dönüşler alıyorum” diyor.

Dr. Yavuz, bisiklet kullanımıyla daha fazla hastaya ulaşabildiğini de söylüyor:

Ödemiş Devlet Hastanesi Evde Sağlık Hizmetleri Birimi’nde göreve başladığım dönemde araç kullanıyorduk ve ben 120 kiloydum. Sağlık problemleri ve diyabet hastalığı gelişince kilo vermeye karar verdim ve bunun için bisiklet sürmeye başladım. Araçla trafikte çok vakit kaybettiğimi fark edince evlere bisikletle gitmeye başladım. Bisikletle daha hızlı hareket ettiğimi fark ettim. İşimi bisikletle yaparak 50 kilo zayıfladım. Evde sağlık hizmetlerini de bisikletimle yürütünce daha fazla hastaya ulaşabildiğimi de fark ettim. Hem işimi hem hobimi birlikte yürüterek çok daha keyifli bir iş haline getirdim. Günde yaklaşık 8 ile 12 arasında hastaya gidiyorum ve 10 ile 20 kilometre arası mesafe kat ediyorum.

‘Bisikletli doktor’, “Türkiye’de evde sağlık hizmetini bisikletle veren başka bir birim yok ancak ben bunun yaygınlaşmasını hayal ediyorum” diyor ve ekliyor:

Trafiğe daha az takılıyorsunuz ve daha çevreci bir ulaşım yöntemi. Bisikletimi şehir içinde her mevsim kullanıyorum. Gerektiğinde yağmurluğumu giyiyorum yağmur da yağsa, bisikletimle hasta ziyaretlerine devam ediyorum. Hiçbir hava şartı bisikletle sağlık hizmeti yürütmemi engellemiyor.
Önceki Haber
Chomsky: Erdoğan'ın boğucu hakimiyeti genişliyor, özgürlükler kısıtlanıyor
Sonraki Haber
HDP davası eleştirisi