14 Mayıs’ta yapılan Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimlerine ilişkin sandık kurullarının kararları ve tutanaklarına karşı itiraz süresi bugün 17.00’de doluyor. İtirazlar karara bağlandıktan sonra seçimlere ilişkin kesin sonuçlar 19 Mayıs’ta ilan edilecek. İkinci turu 28 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanı seçimi için de hem Millet İttifakı hem de Cumhur İttifakı çalışmalarına hız verdi. Günün öne çıkan gelişmeleri ve kimi açıklamalar canlı anlatım sayfamızda.
İYİ Partili Zorlu’dan YÖK ve üniversitelere seçim çağrısı
İYİ Parti Sözcüsü Kürşat Zorlu, 28 Mayıs’ta yapılacak seçimde üniversite öğrencilerinin oy kullanabilmesi için YÖK’e ve üniversite yönetimlerine sınavların ertelenmesi çağrısında bulundu.
Zorlu sosyal medya hesabından “YÖK ve üniversitelerimize partimizin çağrısıdır” başlıklı bir paylaşımda bulundu.
Paylaşımında şunları söyledi:
28 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanı seçimlerinde oy kullanma hakkı bulunan Üniversite öğrencilerimizin bu hakkı yerine getirebilmeleri için bu döneme denk gelen sınavların ertelenmesi ve/veya online şekilde yapılması gereklidir. Zira birçok öğrencimiz ekonomik sıkıntılar ya da sınavların çakışması sebebiyle oy kullanmaları gereken şehirlere gitmekte zorlanacaktır. Zaten daha önce aldığınız plansız kararlarla gençlerimizin düzenini fazlasıyla bozdunuz. Gençlerimizi zor durumda bırakmayın ve onlardan korkmayın! İlgili üniversiteler derhal harekete geçmelidir. Bu durumda olan Üniversitelerin 19 Mayıs tarihine kadar senato kararı alarak gerekli düzenlemeyi yapmaları çağrısında bulunuyoruz. Kamuoyuna saygılarımızla.”
Gürsel Tekin: Seçim çalışması yapmak üzere Kars’a görevlendirildim
CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, CHP’nin cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci turu çalışmalarına dair kendisinin Kars ilinde görevlendirildiğini açıkladı.
Tekin, sosyal medya hesabından şu açıklamayı yaptı:
Seçim çalışması yapmak üzere Kars ilimize görevlendirildim. 12 milyon seçmenin olduğu, sokak sokak bildiğim İstanbul’da çalışmaya devam edeceğim. Özellikle oy kaybettiğimiz veya yeterli oyu alamadığımız ilçelerimizde olacağım. Kars’a elbette gideceğim. Sayın Genel Başkanımızla da görüştük. Talimatı doğrultusunda Halkın Otobüsü İstanbul’u sokak sokak gezecek. Milletimiz kararı ikinci tura bıraktı. Kazanacağız.
Perinçek, kendisini Cumhur İttifakı’na almayan Erdoğan’ı destekleyeceğini açıkladı
Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçiminde Erdoğan’ı destekleyeceklerini açıkladı.
Perinçek, “Cumhurbaşkanımız Erdoğan, düşman ile dost arasındaki denge siyasetine ve ekonomide Batı denetimindeki yalpalamalarına karşın, emperyalist planların hedefindedir; bu bağlamda Türkiye cephesindedir” dedi.
Perinçek daha önce seçime Cumhur İttifakı listesinden girmek için yaptıkları önerinin Erdoğan tarafından reddedildiğini belirterek “Girdikleri yol, zorlukları yenme yolu değil, çaresizlik ve çözümsüzlük yoludur. Cumhur İttifakı, çıkmaza girmiştir” diye tepki göstermişti.
Millet İttifak’ının toplantısı sona erdi
Millet İttifakı’nda yer alan siyasi parti liderleri Meral Akşener, Temel Karamollaoğlu, Ali Babacan, Ahmet Davutoğlu, Gültekin Uysal Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ev sahipliğinde bir araya geldi.
Seçim sonrası ilk kez bir araya gelen Millet İttifakı bileşenlerinin, saat 15.00’de CHP Genel Merkezi’nde başlayan toplantısı 3 saatin ardından sona erdi.
İttifak liderlerinin ikinci tur stratejisini ele aldığı toplantının detaylarına dair açıklama yapıp yapmayacakları ise henüz belli değil.
Urfa’da bağımsız aday: Oy kullandığım sandıktan bana oy çıkmadı
Urfa’da bağımsız milletvekili adayı olarak seçimlere giren Abdülkadir Aslantaş, 3 sandık için itirazda bulundu. Aslantaş’ın oy kullandığı bir sandıkta ise kendisine hiç oy çıkmadı.
Duvar’dan Fatma Keber’in haberine göre, Urfa Bağımsız Milletvekili Adayı Abdülkadir Aslantaş, Karaköprü ilçesinde bulunan Ayşe Kaman Okulu’nda oy kullandı. Ancak seçim sonrası oy kullandığı sandıkta kendisine oy çıkmadığını gördü. Seçimlerde toplamda 2192 oy alan Aslantaş kendisine ulaşan ıslak imzalı tutanaklarda Bozova’da bulunan iki sandığının birinde 491 oy, diğerinde ise 277 oy aldığını belirterek, YSK verilerinde bu oyların görülmediğini söyledi. Kendi oy kullandığı sandığa ve Bozova’daki iki sandıktan çıkan sonuçlara itiraz ettiklerini aktaran Aslantaş “Eğer Bozova’da bu kadar oyum kayıpsa daha fazla destek gördüğüm ilçelerde çok daha fazla oyum kayıp demektir” dedi.
Antep seçimlerinin iptali için YSK’ye başvuru
Yeşil Sol Parti Antep İl Örgütü, seçim günü Vatan Partisi’nin 4 binin üzerinde seçmeni kendi iradeleri dışında sandık görevlisi olarak gösterip, oy kullanmalarına engel olduğu gerekçesiyle Antep’teki milletvekilliği seçimlerinin iptali ve yenilenmesi yönünde Yüksek Seçim Kurulu’na dilekçe verdi.
Yeşil Sol Parti Antep Milletvekili adayları tarafından konuya dair yapılan yazılı açıklamada, şunlar kaydedildi:
Yaptığımız incelemelerde, seçmenlerin kimlik bilgilerine erişimi olan Vatan Partisi yöneticilerinin, binlerce seçmeni bilgisi ve rızası dışında sandık kurulu görevlisi olarak yazdığını gördük. Bu yurttaşlarımızın sandık kurulu görevlisi olarak oy kullanabilmelerini düzenleyen 142 belgesinin yine Vatan Partisi’ne teslim edildiğini öğrendik. Bu durumda yurttaşlarımızın oy kullanabilmesinin tek koşulu seçim kurullarına giderek bu belgeyi kendi çabalarıyla teslim almaktı. Diğer bir deyişle, anayasal bir hak olan seçme haklarını kullanabilmeleri için önce seçim kurullarına gitmeleri, buradan uzun kuyruklarda bekleyerek 142 belgelerini almaları, daha sonra bu belgede görevli yazıldıkları okullara gidip oy kullanmaları gerekti.
Açıklamada, seçimden sonraki gün Vatan Partisi yöneticileri, suçun işlenmesinde ihmali olan seçim kurulu başkanları ve memurlardan şikayetçi olunduğu aktarıldı.
Açıklamanın sonunda şunlar kaydedildi: “Kamuoyuna Antep’teki milletvekili genel seçimlerinin iptali ve yenilenmesi için başvuruda bulunduğumuzu bildiriyoruz. Hangi partiye oy veriyor olursa olsun tek bir seçmenin bile iradesinin gasp edilmesi suçtur. Yetkilileri bu suç karşısında anayasal görevlerini ifa etmeye çağırıyoruz.”
Millet İttifakı liderleri ikinci tur stratejisini belirlemek için buluştu
Millet İttifakı’nda yer alan siyasi partilerin liderler, CHP Genel Başkanı ve ittifakın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ev sahipliğinde bir araya geldi.
BBC Türkçe’den Ayşe Sayın’ın haberine göre liderler, Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tur seçim kampanyası için izlenecek stratejiyi ele alıyor. Kılıçdaroğlu’nun kampanya için yarından itibaren sahaya inmesi bekleniyor.
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, DEVA partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ve Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, saat 15.00’den itibaren partinin genel merkezine gelmeye başladı.
Liderler medyaya görüntü vermedi ve doğruca toplantıya geçti. İttifak liderlerinin ikinci tur stratejisini ele aldığı toplantının ardından kamuoyuna ortak açıklama yapmaları bekleniyor.
İYİ Partili Zorlu: İktidar medya ile birlikte kara propaganda yaptı
İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, 14 Mayıs seçimlerine ilişkin basın toplantısı düzenledi. “Cumhurbaşkanlığı seçiminin kazananı yoktur” diyen Zorlu, 28 Mayıs’ta yapılacak olan seçimlere 11 gün kaldığını hatırlatarak, “Özellikle vurgulamak isteriz ki 24 saatin bile uzun olduğu Türk siyaseti için bu süre çok önemlidir” dedi.
Zorlu, “Geçersiz ve kullanılmayan oylar, ve ikinci tura kalamayan adayların oyları hesaba katıldığında yepyeni bir bakış açışının milletimizle buluşacağı bir seçim günü olacaktır” değerlendirmesinde bulundu.
İktidarın medya ile birlikte ‘kara propaganda’ yaptığını ileri süren Zorlu, “Milli ve dini değerlerimizi de sürece ortak etmeye çalışmıştır. Bu aşamada bize düşen en büyük görev millet iradesine ve her bir oya sahip çıkmak ve hızlıya 28 Mayıs’a elbirliğiyle hazırlanmaktır” ifadelerini kullandı.
Zorlu, YSK verileri ile ıslak imzalı tutanaklar arasında uyuşmayanlar olduğunu ve binlerce başvuru yapıldığını söyledi.
Mersin’de incelemeler devam ediyor. Maddi hata düzeltmelerine yönelik olarak itirazlarımızın büyük kısmının YSK verilerine işlenmeye başladığını milletimizle paylaşmak istiyoruz. Seçimin meşruiyetine yönelik kaygılara yönelik bizim de hassasiyetimiz çok büyük. İtirazlarımızın neticesine göre ortaya çıkan tabloyu milletimizle hızlı şekilde paylaşmaya çalışacağız.
Seçim güvenliği konusunda YSK ve sandık verilerini karşılaştırmak için kullandığımız sistemimiz sorunsuz şekilde çalışmıştır. Siyasi iktidar eliyle devletteki tarafsızlığın ortadan kaldırıldığı, partizanlığın her yeri sarmakta olduğu bu süreçte kesin olmayan sonuçlara göre milletimizin Cumhur İttifakı’nı salt çoğunluğun üzerinde bir milletvekili sayısına ulaştırdığını görüyoruz.
28 Mayıs’ta gerçekleşecek 2. turun ardından 14 Mayıs’ta milli iradenin ortaya koyduğu tablonun analizini ortaya koyacağız. İYİ Parti’nin hedefi ülke yönetimini üstlenmektir. Genel Başkanımız sayın Akşener’in önderliğinde yolumuza devam edeceğiz. Altını çizerek söylüyorum ikinci turu Millet İttifakı kazanacak. Yaklaşık 10 ay sonra gerçekleşecek mahalli idareler seçimlerine de hazırlanmaya başlayacağız.
Kılıçdaroğlu’ndan yeni video: Türkiye için karar ver
Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Türkiye için karar ver” notuyla bir video yayımladı.
Türkiye için #KararVer pic.twitter.com/4uqBubVCRb
— Kemal Kılıçdaroğlu (@kilicdarogluk) May 17, 2023
İmamoğlu: Herkes, bir kişiyi ikna edecek, sandığa getirecek
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Beylikdüzü Semt Pazarı’nda bir yurttaştan gelen, “Kazanacağız değil mi ikinci turda” sorusuna, “Çalışacağız ve kazanacağız” yanıtını verdi.
İmamoğlu, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını da pazar ziyaretinin sonunda yanıtladı.
Türkiye’de her zaman oy kullanmayan bir kesimin olduğunu belirten İmamoğlu, “Bu bazı seçimlerde yüzde 20’ye kadar çıkmıştır. Bu seçimde, yüzde 10’un biraz üzerinde kullanmayan seçmen var. Bu acaba her zaman oy kullanmayan mı? Kafası karışık olan mı? Bunlara bakacağız. Analiz ediyoruz. Araştırmalarımız var. Sesimizin ulaşmadığı kitleler olduğunun farkındayız, özellikle ev kadınları konusunda” ifadelerini kullandı.
İmamoğlu sözlerini şöyle tamamladı: “Herkes, bir kişiyi ikna edecek, sandığa getirecek. Herkes, mutlaka oyunu kullanacak. Mutlaka yine görev alıp, sandıkta oyumuzu hep beraber kollayacağız. Kimse şüphe duymasın.”
YSK Başkanı Yener’den itirazlar hakkında açıklama
Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Ahmet Yener, seçim sonuçlarına itirazlara ilişkin açıklamalarda bulundu.
“İtirazlar yasal sürede görüşülüp sonuçlandırılacak” diyen Yener, “Sosyal medyada paylaşılan görsellerin YSK ile ilgisi bulunmamaktadır. Kamuoyunu yanıltmaya yönelik asılsız iddialara itibar edilmemeli” diye belirtti.
Yener ayrıca, “Süreç şeffaf şekilde devam etmekte ve tüm süreçte siyasi partilerimiz de yer almaktadır” ifadelerini kullandı.
Urfa’da seçim güvenliğinde nasıl eksiklikler yaşandı?
14 Mayıs seçimleri sonuçlarına göre cumhurbaşkanlığı ikinci tura kalırken, milletvekili sonuçlarına partilerin itirazı sürüyor. Yeşil Sol Parti’nin Urfa gibi kentlerde sonuçlara itirazları devam ederken, partinin İl Eş Başkanı Serdar Tüm, “Verilerimizin YSK’nin verileri ile uyuşmadığı çok sayıda sandık var” diyor.
SOL Parti’den ikinci tur çağrısı
SOL Parti, muhalefetin toplumsal değişim talebini öne çıkaran bir siyaseti ortaya koyamamasının seçim sonuçlarında etkili olduğunu belirterek, ortaya çıkan tablonun ‘sola çağrı’ olduğunu ifade etti ve ikinci turda sandıklara sahip çıkma çağrısında bulundu.
SOL Parti, “Yenilmez olarak görülen bu rejim; ilk turda kazanamadı. İkinci turda da kazanamamasının anahtarı bütün muhaliflerin birleşik mücadelesidir” tespitinde bulundu.
3) Hayır Çoğunlukta, Başarabiliriz
Yenilmez olarak görülen bu rejim; ilk turda kazanamadı. İkinci turda da kazanamamasının anahtarı bütün muhaliflerin birleşik mücadelesidir.
Bu doğrultuda SOL Parti, tarihin en gerici blokunu oylayacağımız bu referandumda rejime son vermek… pic.twitter.com/mn4NlPBdIP
— SOL Parti (@solpartibilgi) May 17, 2023
HDP ve Yeşil Sol Parti’den ikinci tur mesajı
HDP ile Yeşil Sol Parti’nin seçim sonuçlarına ilişkin yaptığı ortak toplantının ardından yapılan açıklamada 28 Mayıs’ta yapılacak ikinci tur seçimlerine dair şu çağrı yapıldı: Ülke içinde ve dışında tüm halklarımızın, örgütlerimizin ve dostlarımızın faşizmle çetin mücadeleyi seçim sonrasına bırakmadan, ikinci turda eksiksiz sandığa gitmesi ve son fiskeyi vurması gereklidir.
İletişim Başkanlığı’nın seçim dönemi harcamaları rekor kırdı
Merkezi yönetim kapsamındaki kamu kurum ve kuruluşlarının Nisan ayını içeren bilançoları, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın seçime çok kısa bir süre kala muslukları açtığını ortaya koydu.
Mali verilere göre Başkanlık, Nisan ayında 2023’ün rekor harcamasını gerçekleştirdi.
Birgün’ün haberine göre, Başkanlığın Nisan ayı harcaması, 2023’ün ilk çeyreğinde gerçekleştirdiği 647 milyon 73 bin TL’lik toplam harcamasının yüzde 43,72’sini oluşturdu. İletişim Başkanlığı’nın Nisan ayı harcaması kayıtlara, 282 milyon 963 bin TL olarak geçti.
Fahrettin Altun idaresindeki İletişim Başkanlığı, Nisan’da yaptığı harcama itibarıyla merkezî yönetim kapsamındaki 12 kamu idaresini geride bıraktı.
Başkanlığın 2023 yılının ilk çeyreğinde yaptığı toplam harcamanın aylara göre dağılımı ise şöyle:
- Ocak: 44 milyon 331 bin TL
- Şubat: 188 milyon 810 bin TL
- Mart: 130 milyon 968 bin TL
- Nisan: 282 milyon 963 bin TL
2023 yılı için 1 milyar 631 milyon 576 bin TL’lik ödenek ayrılan İletişim Başkanlığı, yılık ilk çeyreğinde toplam ödeneğinin yüzde 40’ını tüketti.
Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kendisine yönelik deep fake videolar hazırlandığı duyumu aldığını açıklamış, CHP’li yetkililer de yurt dışında bir ekibe bu talimatı veren kişinin İletişim Başkanı Fahrettin Altun olduğunu iddia etmişti.
14 Mayıs seçimlerinde İstanbul’da nasıl bir tablo ortaya çıktı?
14 Mayıs seçimlerinde, İstanbul’da oransal olarak iktidar oylarında düşüş yaşanırken muhalefetin oyları arttı.
Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) göre 11 milyon 367 bin 598 sayısıyla Türkiye’de en fazla seçmen İstanbul’da bulunuyor. İstanbul 98 milletvekili ile Meclis’e en fazla milletvekili gönderen kent.
BBC Türkçe, İstanbul’da 14 Mayıs gecesi ortaya çıkan tabloyu, geçmiş seçimlerle karşılaştırmalı olarak inceledi.
Erdoğan’dan gençlere 28 Mayıs mesajı
Cumhur İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan, 28 Mayıs’taki Cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turu için gençlere seslendiği bir mesaj yayımladı.
“28 Mayıs’ta siz genç kardeşlerimin güçlü desteğine güveniyorum” diyen Erdoğan, gençlere teşekkür etti ve şunları söyledi: “14 Mayıs’ta iradenize sahip çıktığınız, tercihinizi sandıklara özgürce yansıttığınız, demokrasimize omuz verdiğiniz için her birinize teşekkür ediyorum.”
Erdoğan mesajında, “Lütfen kimsenin hayallerinizle aranıza girmesine, sizi yıldırmasına, sizi korkutmasına, kendi zehrini size de zerk etmesine müsaade etmeyin. Egoları tavan yapmış, geçmişi başarısızlıklar ve seçim yenilgileriyle dolu şahsiyetlerin sizi kendi dipsiz karanlıklarına sürüklemesine asla izin vermeyin” ifadelerini de kullandı.
Sevgili genç kardeşlerim,
14 Mayıs’ta iradenize sahip çıktığınız, tercihinizi sandıklara özgürce yansıttığınız, demokrasimize omuz verdiğiniz için her birinize teşekkür ediyorum.…
— Recep Tayyip Erdoğan (@RTErdogan) May 17, 2023
Millet İttifakı liderleri bugün ikinci tur için yol haritası belirleyecek
Millet İttifakı’nı oluşturan 6 partinin genel başkanları bugün saat 15.00’te CHP Genel Merkezi’nde toplanacak.
Toplantıda liderlerin seçim sonuçlarını değerlendirmesi ve ikinci tur için yol haritası belirlemesi bekleniyor.
Seçimler için propaganda süreci 16 Mayıs Salı günü itibarıyla yeniden başladı.
Isparta’da itirazlar sonucu AKP’nin milletvekili sayısı 2’ye çıktı
Isparta’da milletvekilliği seçimi sonrası seçim kurulunun tutanaklarında maddi hatalar tespit edildi.
AKP il teşkilatının itirazı üzerine düzeltme yapıldı. Yeni sonuçlara göre AKP’nin milletvekilliği 2’ye yükseldi.
İlk seçim sonuçlarına göre Isparta’da AKP ve İYİ Parti 1’er milletvekili çıkartmıştı.
Isparta AKP ikinci sıra milletvekili Osman Zabun da bu sonuçlara göre Meclis’e girmeye hak kazandı.
MHP’ye yazılan 74 oy Yeşil Sol Parti’ye iade edildi
Urfa’nın Siverek ilçesinin Bağlar Mahallesi’nde kurulan 1069 nolu sandıkta, Yeşil Sol Parti’nin aldığı 74 oy, sandık sonuç tutanağında MHP’ye yazılmıştı.
Yeşil Sol Parti’nin İlçe Seçim Kurulu’na yaptığı itiraz üzerine oylar tekrar Yeşil Sol Parti’ye yazıldı.
Kurul, oyların “sehven” MHP’ye yazıldığını savunarak, MHP’nin sıfır oy aldığı ve 74 oyun yeniden Yeşil Sol Parti’ye yazılmasına karar verdi.
YSK’ye itiraz süresi bugün doluyor
14 Mayıs’ta yapılan Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’ne ilişkin sandık kurullarının kararları ve tutanaklarına karşı itiraz süresi bugün 17.00’de doluyor.
İlçe seçim kurulu kararları ile birleştirme tutanaklarına karşı yapılan itirazlar il seçim kurullarınca karara bağlandıktan sonra seçimlere ilişkin kesin sonuçlar 19 Mayıs’ta ilan edilecek.
Tutanaklara karşı seçimin ertesi gününden itibaren itirazlar yapılmış ve ilçe seçim kurulları bu konulardaki kararlarını en geç saat aynı gün saat 23.59’a kadar vermişti.