Ana SayfaGüncelKızıltepe JİTEM Davası: Talepler reddedildi, duruşma ertelendi

Kızıltepe JİTEM Davası: Talepler reddedildi, duruşma ertelendi

HABER MERKEZİ – 90’larda zorla kaybedilen 22 kişinin akıbetinin sorulduğu “Kızıltepe JİTEM Davası”nın 15’inci duruşması da ertelendi. Mahkeme, dosyadan haberi olmayan ailelerin haberdar edilmesini ve daha önce tanık olarak dinlenmesi yönünde karar verilen tanıkların dinlenmesini reddetti.

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde 1992-1996 yılları arasında 22 insanın zorla kaybedilmesine ilişkin açılan ve kamuoyunda “Kızıltepe JİTEM Davası” olarak bilinen davanın 15’inci duruşması Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Sanıklar duruşmaya katılmazken, mağdurların avukatı Senem Doğanoğlu ile Nuray Özdoğan duruşmada hazır bulundu.

Kimlik tespiti ardından duruşmaya katılmayan avukatların müzakereleri okundu. Ardından söz alan mağdur avukatlarından Senem Doğanoğlu, “Bir önceki celse yazılı olarak da talepte bulunmuştuk Yusuf Çakar’ın öldürülmesi olayıyla ilgili yakınlarının müşteki olarak davaya katılması için araştırma yapılmadığı, yakınlarının duruşma gününden haberdar edilmelerini, Hüsnü Acay, Bahri Yiğit ve Eyüp Yiğit tanık olarak dinlenmesini istiyoruz. Bunlar kamu tanığı olduğu için mahkeme tarafından adreslerinin tespit edilerek, tanık sıfatıyla dinlenmelerini talep ediyoruz” dedi.

Yusuf Çakar’ın öldürülmesi olayıyla ilgili JİTEM faaliyetleri konusunda Hekko Kurtar, Halil Direk, Tayyip Günay’ın da tanık olarak dinlenmesi talebinde bulunan Doğanoğlu, “Süleyman Gümüş, Azda Ünal, Süleyman Tunç, Sinan Turan, Abdulkadir Abak, İsmail Aslan ve Cemil Aydoğan dosya HSYK’ya gönderildiğinde dinlenmelerine karar verilmiş ancak bir kısmının adresinde bulunmadığından dinlenememiştir. Bu kişiler hakkında aradan geçen zaman nedeni ile yeniden adres araştırması yaptırılarak, bu kişilerin tanık sıfatı ile beyanlarının alınmasını istiyoruz” diye konuştu.

Söz alan sanık avukatı Hüseyin Aslan ise söz konusu taleplerin reddini istedi. Aslan, mağdur avukatlarının dosyayı uzatma amacıyla tanıkların araştırılması ve dinlenmesini istediğini iddia etti.

Talepler reddedildi, duruşma ertelendi

Mahkeme heyeti, duruşmayı 18 Aralık tarihine erteledi.

Mahkemenin oluşturduğu ara kararlar şöyle:

  • Başka bir dosyadan İzmir 3 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan sanık Eşref Hatipoğlu’nun bir sonraki duruşmaya SEGBİS ile katılması talebi reddedildi.
  • Başka bir dosyadan Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan sanık Mehmet Salih Kılıçaslan’ın SEGBİS ile katılması talebi reddedildi.
  • Mağdur vekillerinin tanık olarak dinlenmesi talebi reddedildi.

Dava hakkında

20 Temmuz 2014 tarihli iddianame ile açılmış olan davada 1992-96 yılları arasında Kızıltepe’de yasadışı keyfi infaz edilen ve zorla kaybedilen 22 kişinin akıbeti soruluyor.

Dava kapsamında emekli Albay Hasan Atilla Uğur, dönemin Diyarbakır İl Jandarma Komutanı Albay Eşref Hatipoğlu, Jandarma Bölük Komutanı Ahmet Boncuk, Başçavuş Ünal Alkan ve köy korucuları Abdurrahman Kurğa, Mehmet Emin Kurğa, Ramazan Çetin, Mehmet Salih Kılınçaslan ile İsmet Kandemir “silahlı örgüt kurmak veya yönetmek, silahlı örgüte üye olmak ve tasarlayarak öldürmek” suçlarından yargılanıyorlar.


Bu dava ile daha ayrıntılı bilgilere Hafıza Merkezi’nin verileri üzerinden bakabilirsiniz: Dava Özeti, Zaman Çizelgesi ve takip edilen duruşmaların İzleme Raporları
Previous post
Türkiye, 3 yıllık aradan sonra ABD'den süt ürünleri ithalatı yapacak
Next post
Kadın cinayetleri durmuyor: İstanbul ve Mardin'de iki kadın öldürüldü