Ana SayfaGüncelYurt Katliamı ile ilgili bilirkişi ön raporu: Yangın merdiveni kapısının kolu yok

Yurt Katliamı ile ilgili bilirkişi ön raporu: Yangın merdiveni kapısının kolu yok

HABER MERKEZİ – Adana’nın Aladağ ilçesinde 29 Kasım’da yaşanan Yurt Katliamı ile ilgili başsavcılık tarafından hazırlatılan ön raporda ‘yangın merdiveni kapısının kolu olmadığı’ görüşü yer aldı.

Adana’nın Aladağ ilçesinde 29 Kasım Salı akşamı bir kız öğrenci yurdunda çıkan yangında 11’i çocuk 12 kişi yaşamını yitirmiş, 22 öğrenci ise yaralanmıştı.

Aladağ Cumhuriyet Başsavcılğı’nın Yurt Katliamı ile ilgili hazırlattığı bilirkişi ön raporu açıklandı.

Ön raporda, yaşamını yitirenlerin, yangın merdiveni kapısının kolu olmadığı için dışarıya çıkamadıkları, yangına binanın ikinci panosundaki şartellerin eskimiş olması ve kaçak akım rolesi bulunmamasından kaynaklandığı görüşü yer aldı.

İş güvenliği uzmanı bilirkişisi, binanın 1’inci katındaki yangın merdivenin kapısının plastik yapıya sahip PVC şeklinde olduğu, bu yangın merdiveni kapısının kollarının bulunmadığı, yangın kapısının dışa açılır şekilde yapıldığı, ancak kapı kolları olmadığından ve kapı açılamadığından buradan çıkıp kurtulan kimsenin olmadığı görüşünü ortaya koydu.

Elektrik ile ilgili uzman ise binanın elektrik ana panosunun arka kısmında bulunan dağıtım panosundan çıkmış olabileceği, şartellerin eskimesinden veya özelliği kaybetmesinden kaynaklı ark olmuşması ve alev almasından çıkmış olabileceğini kaydetti.

Ayrıca hazırlanan raporda, yaşamını yitirenlerden 7’sinin ikinci kattaki bir odada olduğu, yangın merdiveninin yanındaki odada ise 4 kişinin cesedinin bulunduğu, 1 kişinin cesedinin ise birinci katta bulunduğu da belirtildi.

  Adana'da öğrenci yurdunda yangın: 12 kişi hayatını kaybetti
  CHP, HDP ve MHP'den Yurt Katliamı açıklamalarıÖnceki Haber
Amedspor taraftarlarından çocuklar için dayanışma kampanyası
Sonraki Haber
'Çocuğun yaşı büyük görünüyor' denilerek istismar suçlusuna beraat kararı