Ana SayfaGüncelBilgi’de izin verilmeyen ‘Dünden Bugüne Kürtçe Tiyatro’ konferansı Boğaziçi’nde

Bilgi’de izin verilmeyen ‘Dünden Bugüne Kürtçe Tiyatro’ konferansı Boğaziçi’nde

HABER MERKEZİ – Bilgi Üniversitesi Yönetim Kurulu tarafından “idari gerekçeler” sebep gösterilerek izin verilmeyen “Dünden Bugüne Kürtçe Tiyatro” başlıklı konferans, 13 Nisan’da Boğaziçi Üniversitesi’nde düzenlenecek.


Haber: EZGİ GÜL


Bilgi Üniversitesi Kültür ve Düşünce Kulübü’nün (BKDT) 31 Mart’ta düzenleyeceği “Dünden Bugüne Kürtçe Tiyatro” başlıklı konferansa Bilgi Üniversitesi Yönetim Kurulu tarafından, “idari gerekçeler” öne sürülerek izin verilmedi.

“Sırf içinde’Kürt’ geçiyor diye yasakladılar”

BKDT, yasaklamanın ardından yayınladığı basın metninde “Bizler farkındayız ki bu etkinlik içerisinde sırf ‘Kürt’ kelimesi geçtiği için yasaklanmıştır. Kürdün varlığından, dilinden, kültüründen, tiyatrosundan dahi korkuyorlar. Kürtlerin, Kürtçenin yanında durmayı geçtik, üniversite bünyesinde kendi benliğiyle ve kültürüyle var olmasından da korkuyorlar. Ekonomik ve siyasi çıkarları zarar görecek diye çekiniyorlar. Suya sabuna dokunmadan kendi çıkarlarını kurtarmanın peşine düşüyorlar” ifadelerine yer verdi.

“Akademik özgürlüğümüz yok, sansür uygulanıyor”

Üniversitenin etkinliğe izin vermemesinin ardından “idari gerekçeler”in ne olduğunu öğrenmeye çalışan kulüp öğrencileri, ne Rektör Vekili Ege Yazgan’dan ne de yönetim kurulu üyelerinden bir açıklama alamadı.

Öğrenciler, akademik özgürlük vurgusunun yapıldığı üniversiteyi açıkça sansür uygulamakla suçladı.

Etkinlik Boğaziçi’nde yapılacak

BKDT, etkinliğin Bilgi Üniversitesi’nde yapılamaması üzerine Boğaziçi Üniversitesi Kürt Edebiyatı Komisyonu ile anlaşarak etkinliği Boğaziçi Üniversitesi’ne taşıdı.

Kürt tiyatrosunun tarihsel gelişimini, kadın perspektifinden Kürtçe sanatın ve pratik tiyatro yaşamının hangi süreçlerden geçtiğini, geleneksel ve modern Kürt tiyatrosu anlayışını sanat-siyaset-estetik-hayat ilişkisellikleri içerisinde ele alacak olan etkinlik, 13 Nisan 17.30’da İbrahim Bodur Oditoryumu’nda gerçekleşecek.


Etkinliğin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
'Bir hayalet dolaşıyor' bir hayalet, binlerce 'Hayır' süvarisiyle
Sonraki Haber
Oy ve Ötesi'nden 'Tutanak Gönder' mobil uygulaması