Ana SayfaDünya‘G20’de Alman polisi talimatlara uymadı, göstericileri tuzağa düşürmeyi amaçladı’

‘G20’de Alman polisi talimatlara uymadı, göstericileri tuzağa düşürmeyi amaçladı’

HABER MERKEZİ – Hamburg’daki G20 Zirvesi sırasında Alman polisinin ‘talimat olmamasına’ rağmen göstericilere karşı göz yaşartıcı bomba kullandığı ortaya çıktı. Alman milletvekili Christiane Schneider, polislerin bununla göstericileri tuzağa düşürmeyi amaçladığını dile getirdi.

Almanya’nın Hamburg kentindeki 7-8 Temmuz tarihlerinde düzenlenen G20 Zirvesi sırasında polisler anti-kapitalist gruplara karşı sert müdahalede bulunmuş ve çatışmaların çıkmasına yol açmıştı.

Olaylarda yüzlerce kişi yaralanırken, polise karşı onlarca dava açılmıştı.

Almanya Sol Partisi (Die Linke) Milletvekili Christiane Schneider de olaylara ilişkin soru önergesi vermişti.

Almanya’da yayınlanan Der Spiegel’in Hamburg Senatosu’nun soru önergesine verdiği yanıtlara dayandırdığı haberinde, G20 protestolarında polisin talimatlara uymadığına dikkat çekildi.

Polisin aşırı güç kullandığına dair şikayetler doğrulanırken, birçok polisin “talimat olmamasına” rağmen göz yaşartıcı gaz ve diğer birçok zararlı maddeyi kullandığı belirtildi.

G20 Zirvesi için Sachsen, Hessen, Thüringen, Bavyera ve Rheinland-Pfalz eyaletlerinden gelen polislere, MZP adı verilen çok işlevli silahların kullanılamayacağı bilgisinin önceden verildiği belirtilirken, buna rağmen en az 67 vakada bunların kullanıldığı ortaya çıktı.

Die Linke milletvekili Christiane Schneider, polisin bu maddeleri bilinçli olarak kullandığını ve bununla göstericileri tuzağa düşürmeyi amaçladığını dile getirdi.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
İhraç edildiği üniversiteye öğrenci olarak girişi engellenen akademisyen: Bunun adı Nazi hukuku
Sonraki Haber
YPG'den TSK'nin Afrin'e saldırılarına ilişkin açıklama