Ana SayfaGüncelBakanlar Kurulu’nda konuşulmuş: OHAL kalkmayacak ama kapsamı ‘daraltılacak’

Bakanlar Kurulu’nda konuşulmuş: OHAL kalkmayacak ama kapsamı ‘daraltılacak’

HABER MERKEZİ – Son Bakanlar Kurulu toplantısında, beşinci kez uzatılan OHAL’in kapsamının ‘daraltılacağı’nın konuşulduğu, Başbakan Yıldırım’ın “OHAL’in sınırlarını daraltın” talimatı verdiği iddia edildi.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen ve geçtiğimiz günlerde beşinci kez uzatılan Olağanüstü Hal’in (OHAL) kapsamının ‘daraltılacağı’ iddia edildi.

Hürriyet’ten Nurcan Babacan’ın haberine göre konu, son Bakanlar Kurulu toplantısında gündeme geldi.

Toplantıda, OHAL’le uygulamaya konulan ‘yasak ve kısıtlamaların’ hem vatandaşların hayatını güçleştirdiği hem de Türkiye’nin yurtdışında ‘olağanüstü kurallarla yönetilen ülke’ olarak algılanmasına neden olduğuna ilişkin eleştiriler masaya yatırıldı.

Ayrıca yurtdışı yasağı konan kişiler de toplantıda gündeme gelen konulardandı. Habere göre Başbakan Binali Yıldırım bu toplantıda, özellikle yurtdışına çıkışla ilgili kısıtlamaların, kesin delillere dayanmadan uygulanmaması ve gerekli önlemlerin alınması talimatını verdi.

Bu kapsamda Yıldırım, toplantıda, OHAL uygulamalarından, yurtdışına çıkış gibi ‘ihtiyaç kalmayan’ kısıtlamaların saptanması ve aşamalı olarak bunların uygulamadan kaldırılmasını istedi.

Habere göre tüm bakanlar kendi alanlarında buna benzer kısıtlama ve sınırlamaları belirleyecek. ‘Gerekli görülmeyenler’ uygulamadan kaldırılacak ve eski sisteme dönülecek. Belirlenen başlıklardaki çalışmayı ise İçişleri Bakanlığı yapacak.

Ne zaman kalkacak?

Haberde ayrıca Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) kulislerinde “OHAL’in tamamen kaldırılması” konusunun sık sık tartışıldığını ve OHAL’in ancak 2018’in ikinci yarısında kaldırmanın gündeme gelebileceğinin konuşulduğu bilgisi de yer aldı.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
1915'ten BUGÜNE | Gazeteci ve belgeselci Pascal Manoukyan'ın portresi
Sonraki Haber
Meclis Başkanı eğitimdeki sorunun 'kaynağını' buldu: Sultan Abdülhamit’in tahttan indirilmesi