Ana SayfaGüncelKONDA, seçimden önceki son anketini açıkladı

KONDA, seçimden önceki son anketini açıkladı

HABER MERKEZİ – 24 Haziran’dan önceki son anketini açıklayan KONDA, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ilk turda seçileceğini, 7 partili bir parlamento oluşacağını tahmin etti.

Kamuoyu araştırma şirketi KONDA, 24 Haziran’da yapılacak cumhurbaşkanlığı ve genel milletvekili seçimlerine ilişkin anketini açıkladı.

KONDA, 9-10 Haziran  tarihlerinde gerçekleştirdiği anketinde hata payını yüzde 1,7 olarak duyurdu.

2 bin 721 kişiyle yüz yüze görüşülerek gerçekleştirilen anket 31 ilde yapılmış. Araştırma kapsamında gidilen iller şöyle: Adana, Ankara, Antalya, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kars, Kayseri, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Mardin, Mersin, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Van.

“Düşüş var ancak Erdoğan ilk turda seçiliyor”

Ankete göre kararsızlar dağıtıldığında AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oy oranı bir ay içinde 53,3’ten 51,9’a düştü. Ancak KONDA, Erdoğan’ın ilk turda cumhurbaşkanı seçileceği tahmini yaptı.

Kamuoyu araştırma şirketine göre CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin oy oranı da bir ay içinde yüzde 23.4’ten 28’e yükseldi.

Ankette İnce’yi yüzde 10.2’yle İYİ Parti’nin cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener, yüzde 9.0’la HDP’nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş takip etti.

Saadet Partisi’nin cumhurbaşkanı adayı Temel Karamollaoğlu’nun yüzde 0.7, Vatan Partisi’nin cumhurbaşkanı adayı Doğu Perinçek’in ise yüzde 0.1 oranında oy alacağı tahmin edildi.

Partilerin oy oranları

Araştırma sonuçlarına göre HDP, yüzde 11.6 oranında oy alarak barajı geçiyor ve yedi partili bir parlamento oluşuyor. Tahmin edilen ankete göre partilerin oy dağılımı şöyle:

  • AKP: Yüzde 45.5
  • CHP: Yüzde 26.1
  • HDP: Yüzde 11.6
  • İYİ Parti: Yüzde 8.5
  • MHP: Yüzde 7.3

Sonuçları etkileyecek üç dinamik

KONDA, “24 Haziran sonuçlarını etkileyecek üç dinamiği” de araştırmasında şöyle anlattı:

  • Birincisi, grafik ve tablolarımızda son beş haftada gözlenmekte olan hareketlilik ve değişimlerin seçimlere kadar geçen sürede hangi hızda ve ne yöne doğru süreceğidir.
  • İkincisi, seçimlere katılım oranının yüzde 85’ten kayda değer biçimde aşağıya düşmesidir.
  • Üçüncüsü de yurtdışı seçmenlerin kullanacağı oyların dağılımıdır.Önceki Haber
Şimşek: OHAL için artık bir sebep kalmadı
Sonraki Haber
Adil Seçim Platformu 415 bin sandık kurulu üyesi ve 195 bin müşahit görevlendirdi