Ana SayfaGüncelDünyada her dört günde bir gazeteci öldürüyor

Dünyada her dört günde bir gazeteci öldürüyor

HABER MERKEZİ – UNESCO’nun verilerine göre her dört günde bir gazeteci mesleki faaliyetleri nedeniyle öldürülüyor.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Almanya temsilciliği tarafından Gazetecilere Karşı İşlenen Suçların Cezasız Kalmasının Önlenmesi Günü öncesi yapılan açıklamada gazetecilerin saldırılarla hedef alındığına dikkat çekildi.

Verilere göre dünyada her dört günde bir gazeteci mesleki faaliyetleri nedeniyle öldürülüyor.

Açıklamada, 2006 yılından 2017’nin sonuna kadar 1010 gazetecinin öldürüldüğü ve bu cinayetlerin sadece yüzde 10’unun aydınlatıldığı kaydedildi.

2017’deki gazeteci cinayetlerinin yüzde 55’i silahlı çatışmaların yaşanmadığı bölgelerde işlendiği belirtilirken, saldırı sonucu hayatını kaybeden gazetecilerin yüzde 90’ının yerel düzeyde çalışan gazeteciler olduğu bildirildi.

Yapılan açıklamada, sadece bu yıl içinde öldürülen gazeteci sayının 86 olduğu bilgisi verildi.

Meksika’da bir yılda 13 gazeteci öldürüldü

Geçtiğimiz sene en çok gazeteci cinayeti yaşanan bölge Asya-Pasifik bölgesi oldu.

Gazeteci cinayetlerinin yüzde 34’ü bu bölgede işlenirken, bunu yüzde 28 ile Latin Amerika ve Karayip bölgeleri, yüzde 22 ile Arap ülkeleri ve yüzde 7 ile Afrika kıtası izledi.

En çok gazeteci cinayetinin işlendiği ülkeyse Meksika oldu.

Geçtiğimiz yıl Meksika’da 13 gazeteci öldürülürken, Afganistan’da bu sayı 11 oldu.

Avrupa’daki gazeteci cinayetleri

UNESCO Almanya’nın Başkanı Maria Böhmer, “Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesinin herkesi şoke ettiğini” söyledi, ‘özgür basının Avrupa’da bile tehdit edildiğini’ kaydetti.

Gazetecileri hedef alan cinayetleri “alçakça” işlenen suç olarak nitelendiren Böhmer, “keyfi tutuklamaların, işkencenin, yıldırmanın ve araştırma malzemelerine el koymanın basın ve ifade özgürlüğü açısından kabul edilemez kısıtlamalar” olduğunu belirtti.

2017 yılında Malta’da yolsuzlukları araştırmasıyla bilinen gazeteci Daphne Caruana Galizia bombalı saldırı sonucu hayatını kaybederken, Slovakya’da muhabirlik yapan Jan Kuciak da 2018 yılında öldürülmüştü.
Önceki Haber
Erdoğan'dan Melih Gökçek yorumu
Sonraki Haber
Temelli Roboski'de: Ailelere verdiğimiz söz boynumuzun borcu olsun