Ana SayfaGüncelMusa Anter’in katil zanlısı Yıldırım AKP’den aday adayı oldu

Musa Anter’in katil zanlısı Yıldırım AKP’den aday adayı oldu

HABER MERKEZİ – Kürt aydın Musa Anter’in öldürülmesine ilişkin davada tutuklandıktan 5 yıl sonra tahliye edilen Hamit Yıldırım, yerel seçimler için Şırnak’ın Kumçatı Beldesi’nde AKP’den aday adayı oldu.

Kürt gazeteci yazar Musa Anter’i 20 Eylül 1992’de Diyarbakır’da öldürmekle suçlanan Hamit Yıldırım, 5 yıllık tutukluluk süresi dolduğu gerekçesiyle 30 Haziran 2017 tarihinde tahliye edilmişti.

Hamit Yıldırım, yerel seçimler için Şırnak merkeze bağlı Kumçatı Belde Belediyesi Başkanlığı’na AKP’den aday adayı oldu.

MA’da yer alan haber göre 90’lı yıllarda bölgede koruculuk yapan Yıldırım’ın 3 gün önce adaylık için resmi başvuruda bulundu.

‘Yıldırım’ı Yeşil görevlendirmişti’

Gazeteci yazar Musa Anter’in öldürülmesiyle ilgili, eski JİTEM tetikçisi Abdülkadir Aygan’ın fail olarak işaret ettiği Hamit Yıldırım 29 Haziran 2012’de gözaltına alınıp tutuklanmıştı.

İtirafçı Aygan verdiği bir röportajında Yıldırım hakkında şu itiraflarda bulunmuştu:

“Hamit Yıldırım geldiğinde heyecanlıydı. Herkes de silah vardı. Tabanca vardı üzerinde. Şırnaklı Hamit Yıldırım’a umman isimli 9 milimetrelik 14’lü bir silah verilmişti. ‘Niye yanımıza getirmedin’ diye sordum. O da, ‘Şüphelendiler o yüzden vurmak zorunda kaldım’ dedi.”

Hamit Yıldırım’ın fotoğrafını teyit eden Aygan, “Katil bu. Cemil Işık’ın adamıydı. Şırnaklı Hamit olarak biliniyordu. Şırnak merkez Kumçatı’lı Şırnaklı Hamit Yıldırım olarak JİTEM ve Yeşil’in görevlendirdiği kişi buydu. Kesin olarak teşhis ediyorum. Cinayetten bir sene önce ve 9 sene sonra çekilen fotoğraflar aynıdır. İnce ve uzundur. O zaman gömlek giymiş ve tabancayı gömleğin altına koymuştu. Olay gecesini hatırlayınca sinirlerime hakim olamıyorum yazık ya” demişti.
Önceki Haber
HDP'den yerel seçim için 'güç birliği' mesajı: Yan yana gelmeliyiz
Sonraki Haber
Urfa Siverek'te MHP'den aday olan Bucak'tan diğer adaylara ölüm tehdidi